Korunná krása – destinácia Tatry-Spiš-Pieniny

Korunná krása – destinácia Tatry-Spiš-Pieniny

Na základe doterajších výsledkov má destinácia Tatry-Spiš-Pieniny rozbehnutý ďalší úspešný rok. Letná sezóna 2017 opäť potvrdila rastúci záujem o destináciu Tatry-Spiš-Pieniny. Krása prírody v kombinácii s jedinečnosťou kultúrneho dedičstva sú hlavnými motívmi, prečo sa destináciu Tatry-Spiš-Pieniny určite oplatí navštíviť. Turisti čoraz viac vyhľadávajú rôzne atraktivity v regióne a potvrdzujú, že chcú spoznávať tento malebný kraj. 

Letná sezóna v Bachledke vyvrcholila otvorením Chodníka korunami stromov, ktorý sa razom stal jednou z najnavštevovanejších atrakcií v regióne. „Po otvorení chodníka návštevnosť strediska mnohonásobne stúpla. Medzi návštevníkmi prevládali slovenskí turisti, menšiu polovicu tvorili Poliaci,“ informovala marketingová manažérka strediska Martina Múdra. Okrem novootvoreného chodníka bola motívom návštevy bobová dráha, vyhliadková veža i nenáročná turistika.

Otvorením Chodníka korunami stromov sa z Bachledovej doliny a Ždiaru stalo malé turistické mestečko. Turisti z celého Slovenska a Poľska prichádzajú spoznať Tatry z korún stromov. Častokrát pritom objavili aj zatiaľ nepoznaný kus Slovenska a poľské pohraničie. Ždiar je popri známych ostatných tatranských strediskách často nepoznanou časťou Tatier. „Väčšina návštevníkov chodníka bola v Bachledke prvý krát a vyjadrovala sa veľmi pozitívne o miestnej prírode, výhľadoch i atrakciách. Popri chodníku navštívili mnohí turisti aj Beliansku jaskyňu, obec Ždiar, absolvovali túru na Zelené pleso či chatu Plesnivec a ochutnali miestne špeciality. Rezervovanosť ubytovania po letných prázdninách vzrástla oproti minulému roku až o 70 %,“ doplnila Múdra. Keďže chodník je v prevádzke celoročne, aj lyžiari sa môžu kochať výhľadmi na zasnežené svahy a zimnú prírodu z novej perspektívy.

Chodnik-e1510574095851.jpg Chodník korunami stromov 

 

Levoči si v roku 2017 pripomínajú 500. výročia dokončenia hlavného gotického oltára v Bazilike sv. Jakuba od Majstra Pavla z Levoče. „Všetky aktivity počas kalendárneho roka 2017 sú venované velikánovi mesta Majstrovi Pavlovi,“ povedala vedúca oddelenia cestovného ruchu a rozvoja mesta Levoča Mgr. Anna Lazorová. „Štartom osláv bola výstava v Ríme a na domácej pôde výstava fotografií hlavného oltára od významného fotografa Petra Župníka,“ doplnila Lazorová.

Medzi obľúbené atraktivity v meste už tradične patrila návšteva Baziliky Panny Márie, výstup na vežu Baziliky sv. Jakuba, návšteva neďalekého Bio kúpaliska Levoča (Resort Levočská Dolina), ako aj klietka hanby, ktorá predstavuje raritnú kultúrnu pamiatku historického jadra Levoče. Novinkou tohto leta bola prehliadka historického centra na koči. Mesto Levoča je známe aj ako mesto, ktoré sa výnimočne ohľaduplne správa ku skupine hendikepovaných občanov, a to slabozrakých a nevidiacich. Počas letnej sezóny bolo sprístupnené novozrekonštruované moderné múzeum špeciálneho školstva.

Do konca kalendárneho roka sú plánované v meste viaceré zaujímavé podujatia ako napr. ôsme kolo Slovenského pohára v cyklokrose (17. 11. 2017), Výstava – Pôvaby dávnej módy (9. 11. 2017 - 30. 5. 2018), Medzinárodná konferencia „MAJSTER PAVOL Z LEVOČE (9. 12. 2017),  Vianočný remeselný trh (16. 12. 2017).

Levoca.jpg Turisti v centre Levoče

 

Kežmarku sa rok 2017 niesol v znamení 500. výročia osláv reformácie a 300. výročia vysvätenia Dreveného evanjelického kostola (UNESCO). Pri tejto príležitosti sa v Kežmarku konal pod záštitou Petra Dvorského operný benefičný koncerte „Operné gala“, premiéra opery o Martinovi Lutherovi Hrad prepevný, ako aj slávnostné uvedenie poštovej známky s tematikou organu z dreveného kostola iné podujatia.

V júli sa otvorili brány staronového kežmarského kúpaliska so slanou vodou. „Novinkou pre turistov je zľavová kupónová brožúra. Po uplatnení všetkých kupónov ostane držiteľovi vrecková brožúra o meste Kežmarok s pamiatkami a mapkou mesta. Brožúra je vhodná aj ako darček pre návštevníkov, ktorí naše mesto navštevujú príležitostne. Je dostupná pre ubytovaných hostí zdarma a za symbolický poplatok v Kežmarskej informačnej agentúre," informoval Marek Kollár z Kežmarskej informačnej agentúry.

V decembri sa bude pod záštitou Karpatskonemeckého spolku konať každoročné ekumenické podujatie Spišské Vianoce, ktoré predstavia zvyky rôznych národností a náboženstiev. V roku 2018 sa pripravuje nová inovatívna služba pre všetkých návštevníkov mesta, ktorá nie je zavedená ešte v žiadnom meste na Slovensku. Informácie o väčšine pamiatok sa dozvedia zavolaním na príslušné číslo. Tieto informácie budú podávané zdarma a v troch jazykoch.

kezmarok.jpg Drevený artikulárny kostol v Kežmarku, pamiatka UNESCO

 

Kúpele Červený Kláštor – Smerdžonka, najmodernejšie kúpele na Slovensku majú za aktuálne obdobie rozbehnutú ďalšiu úspešnú sezónu. „Každým rokom od otvorenia kúpeľov v roku 2012 zaznamenávame nárast počtu klientov, ktorí k nám prichádzajú na liečenie, ale aj návštevníkov hľadajúcich oddych a relax. Rok 2017 nebude výnimkou. Viac ako 90 % sú to hostia zo Slovenska,“ informoval marketingový manažér Ing. Vladimír Šmída. Návštevníci môžu vyskúšať unikát v širokom okolí a síce vonkajšiu kneippterapiu s balančným chodníkom. „Ide o vodoliečebnú otužovaciu procedúru, ktorá plynule nadväzuje na chodník s rôznymi povrchmi. Chodenie na boso po šiškách, kameňoch, kôre zo stromov atď. by sme tak zjednodušene mohli nazvať prírodnou masážou chodidiel,“ doplnil Šmída.

Počas letnej sezóny si mohli návštevníci užívať Kúpeľné kino na amfiteátri na čerstvom vzduchu. Po pozitívnych ohlasoch bude kino pokračovať aj v roku 2018. V decembri si návštevníci užijú Zabíjačkové hody (9. 12. 2017). V prípade, že sa zima podarí, v kúpeľnom areáli sa môžu tešiť na udržiavanú bežeckú stopu a klzisko na korčuľovanie.

Kupele-Cerveny-Klastor-Smerdzonka-S.jpg Kúpele červený Kláštor - Smerdžonka pod Troma Korunami

 

Kúpalisko Thermal park Vrbov je obľúbené najmä vďaka svojej jedinečnej zdravej vode. „Letnú sezónu 2017 môžeme hodnotiť veľmi pozitívne v porovnaní so sezónou 2016. Počasie nám tento rok doprialo viac slnečných dní ako minulý rok, čo sa prejavilo na návštevnosti. Naše kapacity boli maximálne vyťažené,“ informoval z oddelenia marketingu Mgr. Lukáš Gally. Najväčší záujem je celoročne o bazény s geotermálnou vodou, ktorá patrí svojím zložením k jednej z najunikátnejších vôd v strednej Európe.

Po úspešnom minulom roku je počas zimného obdobia pre návštevníkov pripravený zaujímavý kultúrny program pri bazénoch. „Program spríjemní pobyt na kúpalisku nielen našincom, ale hlavne kultúrne obohatí návštevníkov z iných krajín, ktorým ukážeme kúsok z našej kultúry“ uzavrel Gally.

VRBOV.jpg Thermal Park Vrbov

 

Cestovný ruch pokračuje v progresívnom trende a počet ubytovaných hostí naďalej rastie. Také sú posledné štatistiky ubytovania na Slovensku za prvý polrok 2017. Najnovšie čísla prekonávajú aj rekordy vlaňajšej úspešnej sezóny. Naša destinácia ponúka turistom množstvo nádherných miest, máloktorý región sa môže pochváliť tak širokým zastúpením prírodných i historických krás. Všetky potrebné informácie nájdete na našej webovej stránke www.tatryspispieniny.sk.

Tlačová správa

Autor: Ing. Juraj Buranovský, PhD., Ing. Gabriela Bodnárová, výkonná riaditeľka OOCR TATRY-SPIŠ-PIENINY

ČÍTAJ TIEŽ:

Prešovský kraj na fotografiách. Toto sú víťazné zábery

Verejnosť môže nominovať Najlepších v cestovnom ruchu Prešovského kraja

Turizmus rozvíjame 5 rokov. Toto sú naše aktivity