Najmenší národný park, najväčší cyklistický zážitok

Najmenší národný park, najväčší cyklistický zážitok

Región severného Spiša a Pienin je čoraz obľúbenejšou destináciou milovníkov cyklistiky. Na svoje si prídu rodiny s deťmi, rekreační jazdci, ale aj tí, ktorí pri šliapaní do pedálov vyhľadávajú adrenalín. Cyklotrasy prepájajú nielen pohraničie, kúpeľné miesta, ale niektoré z nich predstavujú aj nové poňatie horskej cyklistiky.

Záujem o bicykel na Slovensku z roka na rok stúpa. Dopravné zápchy v mestách nútia ľudí premýšľať nad alternatívnou formou prepravy. Z tržieb sa tešia aj obchody špecializujúce sa na predaj cestných či horských bicyklov. Pedále sú skrátka v kurze. Zážitok z jazdy však bez debaty umocní najmä nezameniteľná príroda či adrenalínové trate. To všetko ponúka región severného Spiša a Pienin.

„V súčasnosti disponujeme množstvom vyznačených cyklotrás a teším sa, že k nim čoskoro pribudnú nové. Čakajú nás totiž zaujímavé projekty. Jeden z nich, Staviame-jazdíme-spoznávame, zameraný na budovanie spoločného slovensko-poľského cykloregiónu v rámci horskej cyklistiky. Ďalší projekt Historicko-kultúrno-prírodná cesta okolo Tatier zahŕňa realizáciu viac ako 250 km cyklistických, bežeckých, turistických a náučných trás, s cieľom vytvoriť neprerušenú a priaznivú regionálnu sieť cyklotrás. Súčasťou projektu bude aj trasa Hniezdne – Stará Ľubovňa s dĺžkou 3,76 km. Spojí veľkolepý Ľubovniansky hrad so skanzenom, historické námestie s cennými meštianskymi domami, pamiatkový kostol sv. Mikuláša a v Hniezdnom, v najmenšom kráľovskom meste v minulosti, aj expozíciu tradičných ľudových remesiel spojenú s prezentáciou histórie a súčasnosťou liehovarníctva na severnom Spiši,“ hodnotí aktuálny stav a budúcnosť výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Severný Spiš Pieniny, Ing. Erika Šalatová.

zjazd-v-lese_OOCR-SSP.jpg

Najdlhšou cykloturistickou trasou je momentálne zeleno značená štyridsaťdva kilometrová cyklotrasa Stará Ľubovňa-Kotník-Ružbachy-Vabec-Sedlo Rozdiel. Počas nej si môžu cyklisti oddýchnuť pri spoznávaní Ľubovnianskeho hradu a tamojšieho skanzenu, navštíviť Stredoveký vojenský tábor či Dom mešťana. Sily je možné načerpať v jedinečnom travertínovom jazierku Kráter vo Vyšných Ružbachoch. Nenáročná je osem kilometrov dlhá cyklotrasa Červený Kláštor-Prielom Dunajca-Lesnica. „Trasa je ako stvorená pre rodiny s deťmi a pokračuje aj na poľskej strane. Vyznačuje sa niekoľkými atrakciami. Prvou je Jánošíkov skok. Skaly predstavujú ideálne miesto na oddych a ponúkajú nádherný výhľad na plaviace sa plte po Dunajci. Dych vyrážajúce sú aj skalné veže Sedem mníchov, vysoké takmer 70 metrov. Trati dominuje tiež bralo Sokolica,“ opisuje rodinnú trať Ing. Erika Šalatová, výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Severný Spiš-Pieniny.

V roku 2019 sa cyklisti môžu tešiť tiež na cyklistický chodník poľsko-slovenskej značky popradských kúpeľných miest, ktorý spojí kúpeľné miesta pohraničia Krynicu-Muszynu-Piwnicznu-Szczawnicu-Vyšné Ružbachy-Starú Ľubovňu-Ľubovnianske Kúpele- Bardejov -Bardejovské Kúpele. Zamilovaní cyklisti, prípadne tí, ktorí po láske túžia, určite ocenia žlto značenú trasu Panské lúky-Vyšné Ružbachy. Osvieženie ponúka letné kúpalisko vo Vyšných Ružbachoch, lásku privodí Prameň lásky, zabudnúť na tú nešťastnú zas pomôže Prameň zabudnutia. Oba sú minerálne, s vodou blahodarne pôsobiacou nielen na srdce. Región severného Spiša a Pienin môžete spoznávať zo sedla bicykla na dvanástich cyklotrasách. Vstup na ne je bezplatný, sú voľné dostupné. Dôležité je však dodržiavať pravidlá národného parku a zásady bezpečnej cyklistiky. Pre úspešný dojazd do cieľa odporúča Erika Šalatová tiež rešpektovať značenie a zosadnúť z bicykla, pokiaľ to značka prikazuje.

SVS-cyklopatrania-2017-baner-800x.jpg Cyklistické zážitky a spoznávanie zaujímavých miest ponúka séria Cyklopátraní Prešovským krajom.

 

Lákadlom a veľkou atrakciou pre milovníkov horskej cyklistiky sú však tzv. singletraily. „Sú to jednosmerné chodníky určené iba pre bicykle a povolený je len zjazd. Nachádzajú sa pod Oslím vrchom za Ľubovnianskym hradom, ale už aj v Pieninách, konkrétne v Lechnici,“ láka nadšencov adrenalínu Ing. Erika Šalatová. Nové poňatie cyklistického zážitku možno prežiť na troch trasách – cyklostopách pod Ľubovnianským hradom, pričom každá z nich je pomenovaná po zvieracích obyvateľoch parku a regiónu. Vlčia stopa sa začína na hrebeni Oslieho vrchu. Je to kľukatá technická trať, prechádzajúca rôznorodým lesom s množstvom prírodných hupov, keďže reliéf lesa je pekne zvrásnený. Má dĺžku tri kilometre, s prevýšením 250 metrov a približne 110 zákrut. Jej prejdenie trvá stredne pokročilému cyklistovi približne jedenásť minút. V spodnej pasáži je vybudovaných pár skokov, ale kto chce, ten si nájde prírodné skoky aj na iných miestach na trati. Medvedia stopa, dlhá cca 600 metrov, bola špeciálne stavaná pre cyklistov obľubujúcich skoky všetkých veľkostí. Okrem technicky náročnejšieho výjazdu je dosť podobná Vlčej stope, akurát ponúka možnosť dvoch variácií zjazdu a spomenuté skoky. Úplne z iného súdka je Rysia stopa, dlhá asi 500 metrov. Nachádza sa v exponovanom teréne a jej prejazd si vyžaduje svižnosť a stopercentnú pozornosť skúseného jazdca.

Singletrails-Lechnica.jpg Singletrails Lechnica

 

Singletraily v Lechnici si môžu nadšenci horskej cyklistiky, ale aj rodiny s deťmi, pre ktoré je trať uspôsobená, užiť v rámci pretekov, a to počas prvého septembrového víkendu na Lechnica Tour MTB. Pripravený je zjazd dvoch okruhov GRIFTOF a ŠPICA. Zaujímavosťou cyklotrás v regióne severného Spiša a Pienin je aj bezbariérovosť niektorých z nich. Krásy prírody môžu spoznávať tiež mamičky s deťmi alebo návštevníci na invalidných vozíkoch. Pre nich je vhodná trasa z Červeného Kláštora popri prielome Dunajca až do Lesnice. V prípade, ak bicykel nevlastníte, nevadí. Požičovne sú situované v Lesnici, Červenom Kláštore a v Starej Ľubovni.

Od októbra 2018 sa cyklotrasy rozšíria aj o transeurópsku cyklotrasu EuroVelo, a to na úseku Muszyna – Mníšek nad Popradom v dĺžke 28,15 km. V rámci trasy budú vybudované dve lávky  cez Poprad (Legnava-Milik a Andrzejówka-Malý Lipník).  Značený úsek bude prechádzať týmito obcami: Malý Lipník – Plavnica – Lipany – Sabinov – Veľký Šariš – Prešov. Na trase sú naplánované tri cykloodpočívadlá, servisné centrum v Malom Lipníku a v turisticko-informačnom bode v Sulíne.

ZDROJ a FOTO: OOCR Severný Spiš Pieniny

 

Čítaj tiež:

Spoznajte Prešovský kraj na bicykli

Vynovené múzeum v Levoči: Moderné a inovatívne

Fotografická súťaž: Choď a foť 2017

Vedeli ste to o Prešovskom kraji?

Prešovský kraj má cyklistické koordinačné centrum

Kalendárium podujatí Prešovský kraj 2017