Štrbské Pleso hostilo majstrovstvá v behu na lyžiach

PREŠOV/ŠTRBA (26. 3. 2017) - Tristopäťdesiat pretekárov zo Slovenska a Českej republiky zavítalo na Štrbské Pleso, aby si zmerali sily v behu na lyžiach počas dvojdňových Majstrovstiev Slovenska. Pre viacerých boli preteky záverom sezóny.

Športový klub Štrba z poverenia Slovenskej lyžiarskej asociácie – bežeckého úseku v spolupráci s obcou Štrba a Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Región Vysoké Tatry úspešne zorganizovali druhú časť Majstrovstiev Slovenskej republiky v behu na lyžiach s medzinárodnou účasťou.

Na podujatie, ktoré sa konalo 25.-26. marca 2017, sa prihlásilo spolu 350 pretekárov zo Slovenska a Českej republiky. Okrem silného vetra v nedeľu ráno boli cez oba súťažné dni teploty nad nulou a na Štrbskom Plese panovalo príjemné slnečné počasie. Toto zimné stredisko vďaka klimatickým podmienkam a umelému zasnežovaniu opäť dokázalo, že až do konca zimnej sezóny dokáže byť pripravené na lyžiarske podujatia a kvalitné tréningy. Pripravené boli šprintérske okruhy a 2,5 kilometrový okruh, na ktorom sa súťažilo aj počas Svetovej zimnej Univerziády. Účastníci hodnotili priebeh pretekov a prípravu tratí veľmi pozitívne a pre niektoré kluby je to už posledný kontakt so snehom.

Podujatie začalo v piatok 24. marca 2017 slávnostným otvorením v Kultúrnom dome v Štrbe. V kultúrnom programe zložili sľub pretekári a rozhodcovia, vystúpili členovia tanečnej skupiny Fearless Crew a k divákom sa prihovorili zástupcovia obce Štrba a Slovenskej lyžiarskej asociácie a všetci účastníci sa už tradične stretli aj na spoločnej večeri.

V sobotu sa konal šprint klasickou technikou. V žiackych šprintoch na 0,5 km a 1 km prišlo do cieľa 144 bežcov na lyžiach. Dorastenci a muži pretekali na trati dlhej 1,4 kilometra, dorastenky a ženy na trati 1,2 kilometra. Spolu súťažilo v starších kategóriách 70 pretekárov. Medzi mužmi vo vyraďovacom finále dominoval Peter Mlynár z ŠKP Vysoké Tatry. Druhé a tretie miesto obsadili bežci zo Ski teamu JASE Látky Miroslav Šulek a Rudolf Michalovský. V ženách bola najlepšia Alena Procházková z LK Slávia ekonóm UMB Banská Bystrica. Druhá skončila Aneta Smerčiaková z KBL Jasná a tretie miesto obsadila Lucia Repková z KBT Spiš. Okrem Procházkovej a Mlynára získali titul Majster Slovenska aj dorastenci Denis Tilesh (MKL Kremnica), Marianna Klementová (KL Nováky), Dominik Číž (ŠKP Banská Bystrica) a Zuzana Šefčíková (ŠKP Levoča).

V nedeľu sa na štart vytrvalostných pretekov postavilo spolu 272 športovcov. Mladší žiaci súťažili od rána klasickou technikou na 2,5 kilometrovej trati, starší žiaci a žiačky súťažili voľnou technikou na 4 a 5 kilometrov. Spolu v žiackych pretekoch odštartovalo 142 pretekárov. Dorastenecké kategórie a hlavné kategórie muži a ženy štartovali na poludnie na tratiach dlhých od 7,5 km voľnou technikou s hromadným štartom. V mužskej kategórii na 30 kilometrovej trati zvíťazil a titul Majster Slovenska získal Peter Mlynár s časom 1:15:39,2. Druhé miesto obsadil biatlonista Matej Kazár z VSČ Dukla Banská Bystrica s časom 1:17:22,0 a tretí skončil Miroslav Šulek zo Ski team JASE Látky (1:18:53,2). Juniorským Majstrom Slovenska sa stal Ján Mikuš z KBL Jasná (1:23:57,7). Ženy pretekali na 20 kilometrovej trati a najrýchlejšou bežkyňou bola Paulína Fialková z VSČ Dukla / UMB Banská Bystrica (55:46,6). Druhé miesto a titul Majster Slovenska získala Alena Procházková (57:03,9) z LK Slávia ekonóm Banská Bystrica a tretia skončila Aneta Smerčiaková z KBL Jasná (1:07:50,0), ktorá sa zároveň stala juniorskou Majsterkou Slovenska. V dorasteneckých kategóriách získali titul Majster Slovenska Kristína Sivoková (JASE Látky), Zuzana Šefčíková (ŠKP Levoča), Denis Tilesh (MKL Kremnica) a Dominik Číž (ŠKP Banská Bystrica).

Podujatie pripravoval 60-členný tím dobrovoľných rozhodcov zo ŠK Štrba, ktorí túto sezónu pripravovali aj decembrový Tatranský pohár v behu na lyžiach s účasťou 14 krajín a februárové verejné preteky Štrbské bežky, na ktorých štartovalo viac ako 300 pretekárov. Rozhodcovia ŠK Štrba asistovali aj pri príprave Zimnej kalokagatie, ktorá sa uskutočnila v marci. Svoje dlhoročné skúsenosti a veľkú chuť pracovať uplatnili aj na posledných pretekoch a vysoké hodnotenie podujatiam dávali pretekári, tréneri a technickí delegáti pôsobiaci na jednotlivých súťažiach. Organizátori vyjadrili spokojnosť s uplynulou sezónou a po krátkej prestávke opäť začnú pripravovať ďalšie zaujímavé preteky. Významnou športovou udalosťou pre organizátorov a obec Štrba v roku 2017 bude Malý štrbský maratón, ktorého 40. ročník sa uskutoční 9. júla 2017 v centre obce Štrba.

ZDROJ: Matúš Jančík, ŠK Štrba