Pútnické miesta prezentujú Anjeli na horách

Pútnické miesta prezentujú Anjeli na horách

Pripravovaný produkt pútnického turizmu s názvom Svätomariánska púť  bude propagovať aj nevšedná výstava Anjeli na horách. Ide o diela s pútnickou tematikou, ktoré boli namaľované špeciálne pre potreby projektu Svätomariánska púť („Svetlo z východu“). 

V druhej polovici októbra sa v Tatranskej Lomnici vo Vysokých Tatrách uskutočnilo už druhé medzinárodné umelecké sympózium. Zúčastnilo sa na ňom 10 maliarov zo siedmich krajín, ktorí tvorili diela na tému Anjeli na horách. Umelci mali k dispozícii výtvarný materiál, plátna a maliarske stojany. Jeden obraz od každého umelca sa stal súčasťou stálej expozície, ktorej vernisáž sa uskutočnila koncom októbra v Prešove.

Prešovský samosprávny kraj má už k dispozícii 10 diel z prvého plenéra. Počas výtvarno-umeleckého sympózia, ktoré sa konalo v máji, tvorili umelci výtvarné diela na tému Ja, pútnik. Spolu 20 obrazov z oboch plenérov je základom pre stálu expozíciu diel s pútnickou témou. „Kým bude definitívne určené, kde bude výstava umiestnená, budú si ju môcť pozrieť obyvatelia kraja priamo v jednotlivých okresoch. Výstava sa postupne bude prezentovať v kultúrnych zariadeniach v pôsobnosti PSK,“ priblížila koordinátorka projektu Veronika Fitzeková.

plener.jpg

Projekt Svätomariánska púť („Svetlo z východu“) je spoločným projektom 13 partnerov (7 na slovenskej a 6 na poľskej strane). Hlavným cieľom je dobudovať infraštruktúru na vybraných pútnických miestach (Levoča, Ľutina, Litmanová, Gaboltov) a ponúknuť nový produkt cestovného ruchu, inšpirovaný najznámejšou pútnickou trasou Santiago de Compostela. Vlajkový projekt s rozpočtom 4 milióny eur je spolufinancovaný Európskou úniou z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Poľsko – Slovensko 2014-2020. Rozpočet pre slovenskú stranu presahuje 2,1 milióna eur.

Jedným zo slovenských partnerov projektu je aj Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Severovýchod Slovenska. V spolupráci so slovenskými a poľskými partnermi pripraví KOCR napr. mobilnú aplikáciu, pútnické pasy, vonkajšiu galériu, projektovú pieseň, značenie pútnickej trasy a mnoho ďalších aktivít, ktoré súvisia s vybudovaním nového produktu CR. 

Viac informácií o projekte Svätomariánska púť (Svetlo z východu)

Marianska-hora-autor-%C4%BDubo%C5%A1-Paukeje-zdroj-KOCR-Severov%C3%BDchod-Slovenska.jpg K najznamejším pútnickým miestam na Slovensku patrí levočská Mariánska hora. V Levoči vznikne oddychová zóna s krížovou cestou, vybudované budú spevnené vjazdy k jednotlivým oddychovým zónam. Zmodernizované a dobudované budú aj hygienické zariadenia na Mariánskej hore. Foto: Ľuboš Paukeje, Choď a foť Zvir-hora.png Hora Zvir v Litmanovej. Farnosť Litmanová plánuje v projekte vybudovať pútnicko-informačné centrum s areálom. Lutina.jpg Gréckokatolícka cirkev, farnosť Litmanová plánuje v projekte vybudovať pútnicko-informačné centrum s areálom a oddychovou zónou. Foto: Svätomariánska púť GAboltov_Zdroj-Sv.-put.jpg V Gaboltove bude dobudovaný areál pútnického miesta s prístreškom a hygienickými zariadeniami. Úpravy čakajú prameň sv. Vojtecha, pribudne osvetlenie a chodníky,informačný systém s ozvučením a vybavenie pútnického areálu s prvkami drobnej architektúry (pitné fontány, stojany na bicykle, koše). Foto: Svätomariánska púť

 

POZRI TIEŽ:

Nominujte najlepších v cestovnom ruchu 2017

Turizmus rozvíjame 5 rokov. Toto sú naše aktivity

Prešovský kraj prezentuje nádherný videospot: