jasenovsky hrad

Hrad Jasenov

Jasenovský hrad ležiaci v nadmorskej výške 392 m n. m. na zalesnenom chrbte Humenských vrchov ponúka krásne výhľady na okolitú prírodu. Hrad vznikol pravdepodobne po vpáde Tatárov v 13. storočí, keď mal strážiť prístupovú cestu vedúcu z južného Slovenska smerom na Humenné a ďalej na sever.

Prvý raz sa Hrad Jasenov v listinách spomína v roku 1328, resp. 1330, ako castrum Jezenew. Pravdepodobne ho postavili Račkajovci. Drugetovci, pôvodne taliansky rod, sa stali majiteľmi tunajšieho hradu po bitke pri Rozhanovciach po roku 1312. Hrad im patril až do 17. storočia.

V roku 1644 Jasenovský hrad obsadili vojská Juraja Rákociho, ktoré ho pri obliehaní ťažko poškodili. Neskôr ho už neopravovali.

Falošné mince

Na hrade sa v 16. storočí za Gabriela Drugeta razili falošné mince. Na začiatku sa používali pri výrobe týchto falošných mincí cenné kovy, no neskôr menej hodnotné. Možno preto vedúceho majstra peňazokazeckej dielne, Mikuláša, odhalili a za túto činnosť neskôr v Prešove i popravili.

 Hrad Jasenov. Foto: Jano Štovka, MQEP
Hrad Jasenov. Foto: Jano Što...

Tajná chodba

Ďalšou zaujímavosťou je „úniková” chodba vytesaná do skaly pod hradom. Chodba je dlhá asi 15 m a po dvoch miernych zákrutách sa stáča kolmo hore na povrch, kde po 2 metroch končí. Jej vstup je zvonku pod renesančným opevnením. Ťažko usúdiť, či ide o nedokončenú únikovú chodbu z hradu, alebo o pokus o dobytie hradu.

Jasenovský hrad patrí medzi prvé zrúcaniny na Slovensku, ktoré sa začali opravovať, a to už koncom 19. a začiatkom 20. storočia. Niektoré už rozpadávajúce sa múry hradu boli zakonzervované a nepatrná časť objektu bola zastrešená.

Pokračovanie v prácach oddialila prvá svetová vojna o takmer celé storočie, až do roku 2011, keď obnovu hradu iniciovali dobrovoľníci zo Združenia na záchranu Jasenovského hradu v spolupráci s obcou Jasenov.

Na hrad vedú značené turistické trasy z okolitých obcí. Nabližšie je to z Jasenova po modrej turistickej trase dlhej približne 1 km.

 

HRAD JASENOV je súčasťou kampane Hradná cesta Prešovského kraja

SVS-2021---hradna-cesta-PROMO---FB-1640x624px (3)

POZRI TIEŽ:

Horný Zemplín nie je len tam, kde sa nakrúcala Čiara...

Nudia vás rôzne „prefláknuté“ dovolenkové destinácie, kde sú okolo vás desiatky iných turistov a vy pri čakaní v radoch rozmýšľate, prečo ste radšej nezostali doma? Myslíte si, že už poznáte všetky zaujímavé oblasti u nás? Tak to ste určite neboli na „ďalekom východe“...

Hrad Brekov

Hrad Brekov, národná kultúrna pamiatka, patrí k hradom, na ktoré sa vďaka obnove a nadšencom opäť vrátil život. Zážitok z návštevy hradu umocňuje nádherný, ďaleký kruhový výhľad na okolitú prírodu.

Kaštieľ a skanzen v Humennom

Jednou z mnohých kultúrnych pamiatok Zemplína je renesančný kaštieľ v Humennom. K nádhernému interiéru kaštieľa patrí aj izba Márie Terézie. Má nezvyčajný osemuholníkový tvar a ukrýva pätoro tajných dverí. Neďaleký skanzen predstavuje život obyčajného dedinského ľudu.

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Hotel Karpatia****4.42 km
Penzión ASTON4.60 km
Pizza Bowling4.67 km
Family Reštaurácia a Bar4.71 km
Reštaurácia Dukla4.80 km
Penzión Proxima4.00 km
Hotel Karpatia****4.42 km
Milénium Café & Penzión4.50 km
Penzión ASTON4.60 km
Apartmány Bunker Pub4.61 km