zemplinske hamre

Zemplínske Hámre – múzeum a náučný chodník

Zemplínske Hámre ležia v doline Barnovho potoka a sú vzdialené 5 km od mesta Snina. Obec je výnimočná svojím múzeom i Hámorským náučným chodníkom s technickými pamiatkami.

Pôvodná osada Josefsthal vznikla v roku 1809 v súvislosti s ťažbou a spracovaním železnej rudy pod Sninským kameňom a bola známa aj pod názvami Hutta, Jozefova Hámra, Pustá Hámra a Sninské Hámre. Postupne tu bolo vybudovaných niekoľko hámrov, drevouhoľná vysoká pec a železiarne, ktoré už koncom 19. storočia patrili k najdôležitejším producentom železnej rudy na Zemplíne.

 Replika štôlne. Zdroj foto: Peter Filakovský
Replika štôlne. Zdroj foto:...

V lokalite nechýba možnosť ubytovania, stravovania a športového vyžitia (plávanie, pešia turistika, cykloturistika, lyžovanie na bežkách...).

Obec Zemplínske Hámre je východiskovým bodom na turistiku vo Vihorlatských vrchoch s atraktívnym Sninským kameňom a Morským okom. Priamo z obce vedie na Sninský kameň značená turistická trasa. Nad údolím Čierneho potoka v oblasti kameňolomu sa zasa vypína prírodný útvar sopečného pôvodu nazvaný Babia skala, ktorá je obľúbeným miestom horolezcov.

Cyklotrasy „Po sninskej úzkokoľajke”, „Po stakčínskej úzkokoľajke” a „Chodníkom planét” prepájajú Zemplínske Hámre s okolitými samosprávami Snina, Stakčín a Kolonica.

 Sninský kameň. Zdroj foto: OOCR HZHŠ
Sninský kameň. Zdroj foto:...

V Zemplínskych Hámroch sa nachádza aj múzeum s expozíciami priemyselnej výroby a etnografie, informačné centrum a Hámorský náučný chodník, ktorý návštevníkov prevedie technickými pamiatkami a zaujímavosťami obce z čias ťažby železných rúd, výroby a spracovania železa či ďalších kovov.

Múzeum v Zemplínskych Hámroch je zriadené v kamennej murovanici – najstaršej budove v obci z 19. storočia – ktorá pôvodne slúžila na ubytovanie vedenia železiarní. Od polovice 19. storočia bola táto budova využívaná ako hostinec, neskôr ako obecný dom služieb.

 Zemplínske Hámre, múzeum. Zdroj foto: Jano Štovka
Zemplínske Hámre, múzeum....

V múzeu sú inštalované stále expozície priemyselnej výroby a etnografie. Samostatné expozície sú v ďalších objektoch – v hámri expozícia kováčstva a hámorníctva a v replike štôlne v lokalite pod kameňolomom expozícia banskej činnosti.

Múzeum je výnimočné najmä vystavenými strojmi, štôlňami, bucharmi a inými charakteristickými exponátmi. Expozícia priemyselnej výroby a etnografie je vytvorená v spolupráci s viacerými múzeami vrátane Baníckeho múzea Pro Gonzengergwerk Sargans vo Švajčiarsku.

Viac o múzeu

Hámorský náučný chodník prepája obnovené pamiatky a historicky významné miesta spojené s niekdajšou priemyselnou činnosťou osady Josefsthal vybudovanej na úpätí Vihorlatských vrchov – ťažbou a spracovaním železnej rudy, výrobou dreveného uhlia a dopravou dreva.

Náučný chodník návštevníkov oboznamuje s udalosťami súvisiacimi so vznikom osady, prezentuje spôsob bývania v minulosti, zaujímavé architektonické prvky kamenných murovaníc, ktoré sa už inde v zemplínskom regióne nezachovali, dômyselný systém vodných kanálov budovaných kvôli hámrom a mnohé ďalšie.

Hámorský náučný chodník má 14 zastavení a dĺžku 6,8 km.

Cestou náučným chodníkom nevynechajte ani úzkokoľajnú železničku, kde stojí zelený rušeň s vagónmi.

Viac o náučnom chodníku

 Vlak. Zdroj foto: Peter Filakovský
Vlak. Zdroj foto: Peter Filak...

 

Zdroj: https://www.zemplinskehamre.sk/muzeum/

Titulná foto: Peter Filakovský

 

POZRI TIEŽ:

Sninský kameň

Prírodná pamiatka Sninský kameň sa nachádza v pohorí Vihorlat v katastri obce Zemplínske Hámre. Pre veľký vedecký a kultúrno-spoločenský význam bol Sninský kameň vyhlásený v

Sninský kaštieľ

Dnes v kaštieli Snina nájdete muzeálne expozície, galerijné výstavy a mestskú knižnicu.Veľmi obľúbená je pútavá muzeálna expozícia „OZVENY SNINY”, ktorá zachytáva tri ozveny dávnych čias. Prvá miestnosť: keď sa po prvýkrát spomína oppidum – mestečko Snina; keď sa noví majitelia Sniny rozhodnú postaviť kaštieľ, ktorý potom žije svojou históriou; keď v Jozefových Hámroch odlievajú bájneho Herkulesa.

Krypta v Osadnom

Turistov zo všetkých kútov Slovenska, ale i sveta, čoraz viac láka unikát nachádzajúci sa v obci Osadné, v sninskom okrese. Ide o kryptu vojakov z 1. svetovej vojny, ktorí padli v neľahkých bojoch v okolitých oblastiach.

Hrad Brekov

Hrad Brekov, národná kultúrna pamiatka, patrí k hradom, na ktoré sa vďaka obnove a nadšencom opäť vrátil život. Zážitok z návštevy hradu umocňuje nádherný, ďaleký kruhový výhľad na okolitú prírodu.

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Hotel Armales ***3.45 km
Hotel Bystrá Snina3.65 km
Penzión a reštaurácia Euroharmen4.04 km
Di Stefano4.09 km
Penzión Adria4.13 km
Penzión Luki0.10 km
Hotel Armales ***3.45 km
Hotel Bystrá Snina3.65 km
Autocamping - stanový tábor Snina3.67 km
Turistická ubytovňa pri SOŠ Snina3.69 km