Archeofestival: Roľníci a chovatelia mladšej doby kamennej

24. jún 2017 14:00 - 18:00

Spoznajte život prvých poľnohospodárov žijúcich v polovici 6. tisícročia pred Kristom. Nahliadnuť  môžete do ich každodennosti, do sveta mladšej doby kamennej. Zároveň si návštevníci budú môcť  vyskúšať  činnosti z tohto obdobia, výrobu predmetov, štiepanie kameňa, vypaľovanie keramiky v jame, pletenie z prútia či ochutnávku obilnej kaše.

Stretnutia s dejinami v archeoparku pokračujú druhým stretnutím, ktoré je venované mladšej dobe kamennej (neolit). Na archeofestivale možno nielen uvidieť, ale si aj vyskúšať tieto činnosti:
- zhotovovanie keramiky v ruke
- zhotovovanie ozdôb (náramkov) z hliny
- vypaľovanie keramiky v jame
- obrábanie políčka dreveným náradím
- tkanie tkaníc na malých krosienkach
- pradenie ľanu
- pletenie z prútia
- štiepanie kameňa
- brúsenie a vŕtanie kameňa
- výrobu nádob z dyní
- lukostreľbu
- pravekú hudbu a výrobu pravekých hudobných nástrojov
- ochutnávku obilnej kaše
Pletenie z prútia a zhotovovanie keramiky v ruke sa budú špeciálne sledovať ako archeologické experimenty.

archeopark-mladsia-doba-kamenna_dom.jpg

Ľudia mladšej doby kamennej na rozdiel od lovcov a zberačov staršej doby kamennej (paleolit) dokázali už prírodu pretvárať tak, aby z nej získali to, čo potrebovali. Objavili najväčší objav v ľudských dejinách – roľníctvo a chovateľstvo, čím prestali byť úplne závislými od prírody. Pestovali obilie a chovali domestikované zvieratá (ako prvé ovce a kozy).

Hlavnou surovinou na výrobu pracovných nástrojov a zbraní naďalej zostáva kameň, preto zostáva aj pomenovanie tohoto obdobia doba kamenná. Kameň sa však už nielen štiepe, ľudia ho vedia už aj brúsiť a vŕtať doň otvory. Vznikajú tak kvalitnejšie nástroje – sekery a sekeromlaty, ktoré umožňovali stavbu pevnejších a stabilnejších obydlí. Roľník totiž nemusí kočovať za lovnou zverou, naopak, potrebuje zostať na mieste, kde osial pole, minimálne jedno vegetačné obdobie. Štiepané kamenné čepieľky sa využívali najmä na výrobu kosákov, potrebných na zber obilia.

archeopark_neolit_nastroje.jpg
Popri predmetoch z kameňa sa v neolite objavuje ďalšia hojne využívaná surovina – hlina. Po jej vytvarovaní a vypálení vznikli predmety, ktoré sú síce krehké a rozbijú sa, ale črepy z nich sa dochovali v zemi celé tisícročia. Dôležitým vynálezom bolo aj spracovanie rastlinných vlákien a zhotovovanie tkanín.


V Archeoparku Živá archeológia sa nachádza aj obydlie prvých roľníkov. Je rekonštrukciou objektu kultury s východnou lineárnou keramikou z Košíc-Galgovca. Objekt patrí k nadzemným domom s mierne zahĺbenou podlahou. V obydlí je nevyhnutné zariadenie – ležovisko neďaleko ohniska, stôl a lavice nasedenie, police na drobné predmety a závesné tyče. V objekte vidíme vynálezy tohto obdobia aj repliku našej slávnej venuše, ktorá dokumentuje kultové predstavy ľudí tejto doby.

rolnici-a-chvatelia_Archeopark.jpg

Nezabudnite sa v areáli Archeoparku lokalizovať v mobilnej aplikácii LEGENDARIUM GO! a vypýtať si súťažnú nálepku rytiera Johanesa

hra-stolova-hra-pexeso-baner.png

Miesto podujatia: