Modré dedičstvo

12. okt 2017 - 8. dec

Objavte krásu modrotlače v Múzeu v Kežmarku.  Výstava prezentuje históriu modrotlače, ale aj jej súčasnosť v podaní viacerých autorov.


KEDY: od 12. októbra 2017 (vernisáž o 17:00) do 8. decembra 2017
KDE: Výstavná sieň múzea, ul. Dr. Alexandra č. 11, Kežmarok
VSTUPNÉ: dospelí 1,00 €deti, študenti a dôchodcovia 0,50 €

Modrotlač je technika zdobenia a farbenia látkového materiálu, vyrábaného väčšinou z plátna. Vzor tlačený na látku ostal po farbení látky modrou farbou z indiga viditeľný (väčšinou v bielej farbe). Hlavným predpokladom výroby modrotlače je použitie tzv. papu, teda krycej zmesi, a tiež indiga, rastlinného modrého farbiva, ktoré sa získava z tropickej rastliny indigovníka. Na Slovensku sa modrotlač začala produkovať  v 18. storočí. Základným materiálom pre produkciu modrotlače je plátno, preto sa výroba modrotlače koncentrovala najmä v oblastiach, kde bolo rozvinuté plátenníctvo vo forme domácej výroby (Orava, Spiš a Šariš). Vysokou kvalitou vynikalo najmä spišské plátno, ktoré sa v 19. storočí vyvážalo aj do zahraničia. (Podľa Wikipedie)

V súčasnosti je snaha zaradiť modrotlač do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO, o zaradenie sa spoločne usilujú predstavitelia Česka, Maďarska, Nemecka, Rakúska a Slovenska.

Zaujímavosti o modrotlači: ludovakultura.sk

Vystava20171012-1209_ModreDedicstvo.jpg

Miesto podujatia: