Deň cestovného ruchu oslávime v Spišskej Belej

Deň cestovného ruchu oslávime v Spišskej Belej

PREŠOV (20. 9. 2017) - Svetový deň cestovného ruchu si v Prešovskom kraji pripomenieme 23. septembra v Spišskej Belej. Podujatie je spojené s 15. ročníkom Spišského zemiakarského jarmoku, vyhodnotením kampane Legendarium a verejnosti bude predstavený aj pripravovaný nový produkt cestovného ruchu Svätomariánska púť.

Svetový deň cestovného ruchu (turizmu) pripadá na 27. septembra. V tento deň v roku 1979 boli prijaté stanovy Svetovej organizácie turizmu a zároveň sa jedná o deň, kedy sa končí hlavná turistická sezóna na severnej pologuli a začína sa sezóna na južnej zemskej pologuli. Svetový deň turizmu oslavujú organizácie zvyčajne v najbližší víkend výročia, v Prešovskom kraji to bude v sobotu 23. 9. 2017 na námestí v Spišskej Belej počas 15. ročníka obľúbeného Spišského zemiakarského jarmoku. Podujatie pripravilo mesto Spišská Belá v spolupráci s Krajskou organizáciou cestovného ruchu (KOCR) Severovýchod Slovenska.

V bohatom programe na námestí v Spišskej Belej sa verejnosť môže tešiť na rozmanité kultúrne vystúpenia, súťaže a vyhodnotenie letnej cestovateľskej súťaže Legendarium. V areáli sa predstavia remeselníci, pripravené budú ochutnávky tradičných jedál, výstavy plodín, zvierat i techniky. V stánku KOCR Severovýchod Slovenska na námestí môže verejnosť spoznať pripravovaný nový produkt pútnického turizmu v rámci projektu Svätomariánska púť – Svetlo z východu, ktorý je spolufinancovaný Európskou úniou z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Poľsko – Slovensko 2014-2020.

Marianska-hora-autor-%C4%BDubo%C5%A1-Paukeje-zdroj-KOCR-Severov%C3%BDchod-Slovenska.jpg Mariánska hora v Levoči - jedno z pútnických miest Svätomariánskej púte. Foto: Ľuboš Paukeje, Choď a foť

 

KOCR Severovýchod Slovenska patrí k trinástim partnerom slovensko-poľského projektu, vedúcim partnerom je Prešovský samosprávny kraj. Cieľom je dobudovanie infraštruktúry na pútnických miestach a posilnenie náboženského turizmu, ktorý má veľký potenciál. Súčasťou je vytvorenie novej pútnickej trasy s prepojením na Poľsko, tzv. Svätomariánskej púte a zlepšenie infraštruktúry vo vybraných pútnických miestach na území kraja – v Litmanovej (okres Stará Ľubovňa), Ľutine (Sabinov), Gaboltove (Bardejov) a Levoči.

Mnich-Cyprian-v-Kupeloch-Cerveny-Klastor-Smerdzonka.jpg Legendárnu postavičku, súťažnú nálepku a lokalizáciu našli výletníci na množstve miest po celom kraji. Napríklad aj v areáli Kúpeľov Červený Kláštor Smerdžonka. www.legendarium.info

 

 „Letná turistická sezóna v Prešovskom kraji bola pestrá, podľa predbežných odhadov počty turistov opäť rástli. Teší nás, že sme k aktívnemu letu prispeli aj my, pre rodiny s deťmi sme počas leta pripravili kampaň Legendarium, v ktorej poznávali Prešovský kraj prostredníctvom legiend. Do kampane bolo zapojených vyše štyridsať zariadení, medzi nimi múzeá, galérie, športové a zábavné subjekty, kde mohli návštevníci zbierať súťažné nálepky. Okrem toho v aplikácii Legendarium Go našli výletníci vyše 80 tipov na výlety po celom kraji. Do žrebovania nám prišlo takmer tritisíc súťažných ústrižkov. Práve počas osláv odovzdáme výhercom ceny a stretnú sa aj s obľúbenými maskotmi mníchom Cypriánom a rytierom Jahanesom. Podporili sme aj návštevnosť obnovených hradov formou kampane LETOHRAD 2017 a s cyklistami sme objavovali štyri oblasti Prešovského kraja počas Cyklopátraní Prešovským krajom,“ informoval Martin Janoško, riaditeľ KOCR Severovýchod Slovenska. Okrem kampaní realizuje KOCR Severovýchod Slovenska, ktorá zastrešuje rozvoj cestovného ruchu v Prešovskom kraji, aj ďalšie aktivity týkajúce sa rozvoja drobnej turistickej infraštruktúry v jednotlivých oblastiach kraja.

Podľa údajov Štatistického úradu SR v prvom polroku 2017 v Prešovskom kraji medziročne vzrástol počet návštevníkov ubytovacích zariadení o 4,5 %. Spolu od januára do júna prenocovalo v kraji 411 696 návštevníkov, priemerná doba pobytu bola tri noci. Počet zahraničných návštevníkov stúpol o 2,6 % na 113 063 zahraničných návštevníkov.   

SVS-svetovy-den-cestovneho-ruchu-2017-poster-WEB.jpg

 

Čítaj tiež:

Hľadáme najkrajšie zábery Prešovského kraja

LEGENDARIUM – Leto s legendami pre celú rodinu!

LETOHRAD: Objavte obnovené hrady

Cyklopátrania 2017: Spoznajte Prešovský kraj na bicykli 

Vedeli ste to o Prešovskom kraji?

Kalendárium podujatí Prešovský kraj 2017