Gorali pozývajú na jedinečné podujatie Goral na Gory

Gorali pozývajú na jedinečné podujatie Goral na Gory

V Starom Smokovci sa stretnú Gorali z 3 štátov, 6 goralských regiónov a viac ako 20 goralských obcí.

 

V sobotu 30. septembra sa pod záštitou primátora mesta Vysoké Tatry Jána Mokoša uskutoční 2. ročník podujatia Goral na gory. Po úspešnom 1. ročníku je opäť hlavným bodom programu symbolický výstup Goralov - tentokrát zo Starého Smokovca na Hrebienok. Podujatie je pripravené pre Goralov zo všetkých goralských regiónov Slovenska, Českej republiky, Poľska ako aj priaznivcov goralskej kultúry i návštevníkov Tatier.

Gorali3.jpg

Podujatie organizuje nezisková organizácia Obnova kultúrnych tradícií, n. o. z obce Hniezdne. Jej snahou je prostredníctvom tohto podujatia aspoň jedenkrát v roku spojiť všetky goralské regióny zo Slovenska i zahraničia, ako aj milovníkov goralského folklóru a tradičnej kultúry na jednom mieste. „Symbolickým výstupom si pripomíname historické putovanie Goralov počas valašskej kolonizácie z ich pravlasti na rumunsko-ukrajinských hraniciach cez Karpatský oblúk a postupné osídľovanie horských a podhorských oblastí slovensko-poľsko-českého pohraničia," uviedol za organizátorov Frederik Packa.

Gorali1.jpg

 

Zraz účastníkov je na parkovisku pri kostole Nepoškvrneného počatia Panny Márie v tesnej blízkosti údolnej stanice lanovky na Hrebienok. Podujatie sa začína o 9.00 hod. Cieľom tohtoročného výstupu je vyhliadkový Szilágyiho pavilón – prvý turistický objekt na Hrebienku postavený v roku 1904.

Po návrate Goralov z výstupu späť do centra diania sa o 13.00 hod. začne na hlavnom pódiu bohatý kultúrny program. Pre tých, ktorí sa turistického pochodu nezúčastnia, sú v Starom Smokovci pripravené ukážky zvykov a obyčajov Goralov z Kysúc, Oravy, Spiša, Liptova, Českej republiky a Poľska. Záujemcovia o tradičné remeslá môžu nahliadnuť do tajov remesla tkáčskeho, rezbárskeho, drotárskeho či košikárskeho. Už od samého rána budú pred očami návštevníkov pripravované tradičné goralské jedlá - polievka z čierneho hrachu, kvasnica, polesníky, bryndzová polievka, syrové korbáčiky a iné. Deti pozývame na netradičné divadelné predstavenie s názvom Goralské rozprávky v podaní zamagurského divadla RAMAGU. Pre starostov goralských obcí je pripravená súťaž „O najmocnejšieho, najrýchlejšieho a najbystrejšieho starostu“. Účasť v súťaži do tejto chvíle prisľúbilo už 18 starostov.

Organizátori sú nadšení veľkým záujmom z radov goralov i negoralov a srdečne vás pozývajú na podujatie. Viac info na: www.goralnagory.sk

ZDROJ: F. Packa, goralnagory.sk

GNG_plagat_rgb_zmensene_web-1.jpg

 

Čítaj tiež:

Hľadáme najkrajšie zábery Prešovského kraja

LEGENDARIUM – Leto s legendami pre celú rodinu!

LETOHRAD: Objavte obnovené hrady

Cyklopátrania 2017: Spoznajte Prešovský kraj na bicykli 

Vedeli ste to o Prešovskom kraji?

Kalendárium podujatí Prešovský kraj 2017