Najkrajší pohľad na Šariš je zo sedla bicykla

Najkrajší pohľad na Šariš je zo sedla bicykla

Najkrajší pohľad na Šariš je zo sedla bicykla! O tom, že je tento výrok pravdivý, vás presvedčí dokumentárna relácia RTVS Cyklopotulky, ktorá sa v apríli nakrúcala na Šariši.

Tvorcov relácie po šarišskom regióne sprevádzal výkonný riaditeľ oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Šariš Branislav Švorc. Spolu s moderátormi Jánom Žgravčákom a Klárou Kovaříkovou navštívili zaujímavé miesta v Prešove, vo Veľkom Šariši, v Sabinove. Pozreli sa aj na Slanskú cyklomagistrálu a zavítali do Slovenských opálových baní.

Vysielanie: Reláciu Cyklopotulky uvidíte v premiére v sobotu 19. mája o 9:00 hodine. Na RTVS 2 bude odvysielaných ešte niekoľko repríz: Nedeľa 20.5. - 06:15, Pondelok 21.8. - 12:25, Utorok 22.5. - 12:25, Streda 23.5. - 12:25. 

Putovanie po šarišskom regióne sa začalo v meste Prešov. Históriu mesta priblížil Branislav Švorc cez budovy Radnice, Evanjelického kolégia, Ortodoxnej synagógy a Bosákovej banky a nezabudol ani na 49. rovnobežku, ktorá pretína iba jedno slovenské mesto a tým je práve Prešov. S kamerou nahliadnu aj do pivnice Múzea vín a do areálu prešovského Solivaru. Relácia spájaná s cyklistikou a cykloturistikou nemohla vynechať ani návštevu prešovského velodrómu, ktorý je jediným štadiónom pre dráhovú cyklistiku na Slovensku. 

presov-mesto-karpatska-mapa.jpg Mesto Prešov: Foto: Karpatská mapa možností

 

Cyklopotulky pripomenú aj blížiace sa cyklistické podujatia - 4. ročník cyklistických pretekov Tour de Prešov (8. júl 2018), Prešovský cyklomaratón (25. august 2018) či Cyklopátranie, ktoré sa chystá na jeseň (8. september 2018). Reč bude aj o sieti cyklistických komunikácií, ktoré spájajú významné európske destinácie v rámci celého kontinentu. EuroVelo sa buduje v Európe od roku 1993. Cez východné Slovensko je naplánovaný úsek tretej trasy EuroVelo 11 v celkovej dĺžke 203 km, z toho 157 km povedie práve cez Prešovský kraj. Milovníkom terénnej cyklistiky priblíži prešovské singletracky, ktorých celková dĺžka tvorí 11 km trás, zástupca OZ SloMBA Ján Tekeľ.

Z Prešova je to po cyklistickom chodníku do Veľkého Šariša len kúsok. Touto obľúbenou cyklotrasou sa popri rieke Torysa dostaneme až k Šarišskému hradu. Históriu i súčasnosť hradu pre Cyklopotulky opíše jeho kastelán Ladislav Babuščák.3-Hrad-%C5%A0ari%C5%A1-v%C3%BDh%C4%BEad-z-ve%C5%BEe-na-are%C3%A1l-hradu-foto-Branislav-%C5%A0vorc.jpg

Prekvapivé fakty o meste a cyklistike v Sabinove prezradí moderátorom Robert Vico z občianskeho združenia CreativEast. Dozviete sa, že v meste fungoval v rokoch 1933 až 1936 1. cyklistický prápor, ale aj to, že práve v Sabinove vznikol prvý organizovaný cyklistický klub na Slovensku. Ak hovoríme o Sabinove, nemôžeme vynechať ani zmienku o nakrúcaní slávneho filmu Obchod na korze.

Ak sa chcete vyhnúť mestskému ruchu, Cyklopotulky po regióne Šariš ponúknu ešte niekoľko lákavých tipov na cyklotrasy v pohorí Čergov, konkrétne v oblasti Drienice a Lysej a s kamerou a na bicykloch preskúmajú moderátori relácie aj Slanskú cyklomagistrálu, ktorá spája Prešov so Slanskými vrchmi.

Región Šariš ponúka veľa možností na trávenie voľného času, či už pešo alebo na bicykli, a tvorcovia relácie Cyklopotulky sami usúdili, že sa sem budú musieť znovu vrátiť, aby pre divákov odhalili ďalšie krásne zákutia tohto kraja.

Hlavným cieľom oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Šariš je podpora rozvoja cestovného ruchu na území okresov Prešov a Sabinov. Súčasnými partnermi a členmi OOCR Región Šariš sú mestá Prešov, Sabinov, Lipany a Veľký Šariš, ale aj dve obce Drienica a Nižný Slavkov, tri podnikateľské subjekty a významný turistický cieľ Slovenské opálové bane.

ZDROJ: OOCR Región Šariš

Pozri tiež:

Kúpeľné mestá spojí cyklistický okruh

Kalendárium podujatí Prešovský kraj 2018

Návštevnosť v Prešovskom kraji opäť rástla