Objavte cez víkend hrad Kamenica

Objavte cez víkend hrad Kamenica

Na vápencovom brale v pohorí Čergov (nad obcou Kamenica v okrese Sabinov) leží zrúcanina Kamenického hradu. Postavili ho v roku 1248. Zmenil niekoľkých majiteľov, odolával nátlakom nepriateľov, až v roku 1556 zanikol. Dnes sa naň vďaka obnove opäť vracia život. Široká verejnosť ho môže spoznať aj prostredníctvom kampane LETOHRAD 2017.

Hrad Kamenica dal v roku 1248 postaviť gróf spišských sasov Dietrich Tarczay. Keďže bolo okolie hradu poľovníckym revírom, predpokladá sa, že tam mohol po poľovačke prespávať aj sám kráľ. Prvá písomná zmienka je z roku 1306. 

Hrad aj s okolitými dedinami zdedil syn šľachtica Rikolfa, Rikolf II. V roku 1438 ho pre kráľovnú Alžbetu dobili Prešovčania. Na hrade sa vymenilo ešte niekoľko majiteľov. Poslednou, ktorá na ňom žila bola Anna Tarczay – Drugethová, manželka Juraja Drugetha. Tá sa zúčastnila sprisahania proti Ferdinandovi Habsburskému a hrad odmietla vydať. Dobili ho 16. júla 1556. Od vtedy chátral. 

Pod zničenie bývalej pýchy na brale sa podpísala aj rodina Tahy. Pred históriou dala prednosť „pálenému“. Pri stavbe liehovaru v Lúčke, v 19. storočí, použila hradné múry ako lacný stavebný materiál. Z hradu ostali viaceré múry, k najzachovalejším častiam patrí severný múr východného paláca. Na hrade prebieha obnova a o jeho zachovanie sa stará Občianske združenie Kamenná veža. 

Hrad je súčasťou letnej kampane LETOHRAD 2017, ktorá predstavuje desať obnovených hradov prostredníctvom súťaže o zaujímavé ceny. Na každom z "letohradov" nechýbajú zaujímavé hradné podujatia.

Hradné podujatie na hrade Kamenica, na ktorom je možné získať súťažnú pečiatku a bonusové body: 13. 08. 2017 – Hradné slávnosti na hrade Kamenica (Hrad Kamenica od 13:00 do 20:00 hod.). Návštevníkov čaká pestrý program, ktorý sa začne už v sobotu 12. augusta. Pripravené sú ukážky historických remesiel, sobotná ohňová šou spojená s vatrou a diskotékou. V nedeľu vystúpia: Monika Kandráčová, ĽH Pajtaš, Kameničanka, Fertuška, Léthe quartet, Figliar, ľudová hudba Sosna a iní. program doplnia aj prehliadky vojenskej techniky, ukážky spoločenských tancov a módna prehliadka.  Viac

Objavte Kamenický hrad so súťažou LETOHRAD 2017:

Hraj hru LETOHRAD v aplikácii Objavujme: Súťaž LETOHRAD nájdeš v aplikácii Objavujme. Lokalizuj sa v aplikácii v areáli hradu, odpovedz na kvízovú otázku a odfoť hrad. Za každú splnenú úlohu získaš súťažné body. Počas hradných podujatí sa v aplikácii objavia ďalšie bonusové úlohy! Víťaz s najvyšším počtom bodov vyhrá kráľovské žezlo vykladané kameňmi z deviatich hradov. Odmenení budú aj ďalší 10 hráči. Vyhodnotenie sa  uskutoční 30. 9. 2017 na Jesennom kultúrnom festivale v Sabinove.

Zbieraj nálepky na hradných podujatiach: Na každom podujatí nájdeš miesto s pečiatkou. Leták na zbieranie pečiatok nájdeš na hrade. Po získaní troch pečiatok sa môžeš zaregistrovať do žrebovania o hradnú korunu vykladanú kameňmi z 9 hradov a ďalšie ceny. Do osudia bude vložených toľko lístkov, koľko získaš pečiatok. Žrebovanie sa uskutoční 30. 9. 2017 na Jesennom kultúrnom festivale v Sabinove. 

Zoznam podujatí

Google-play-button-WEB-1.jpg App-Store-button-WEB.jpg

LETOHRAD obsahuje 10 hradných miest a jedno hradisko, na každom mieste sa koná hradné podujatie. Zoznam podujatí a viac informácií: LETOHRAD 2017

LETOHRAD-banner-800x320px.jpg

kamenica.jpg