Svidník novým členom OOCR "ŠARIŠ" - Bardejov

Svidník novým členom OOCR "ŠARIŠ" - Bardejov

Mesto Svidník sa stalo v tomto roku novým členom Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) „ŠARIŠ“ – Bardejov. Pôsobnosť organizácie sa tak výrazne územne rozšírila, čím sa zvýšil aj počet atrakcií a turisticky zaujímavých lokalít. Spoločná prezentácia by mala priniesť nové impulzy, predovšetkým z vojnovej histórie a ešte viac zatraktívniť propagáciu severovýchodného Slovenska.

V súvislosti s tým, že sme v tomto roku prijali za nového člena OOCR mesto Svidník budeme informovať návštevníkov aj o vojnových pamiatkach a cintorínoch v okolí Svidníka a na Dukle. Táto vojenská história rozšíri ponuku a mala by pritiahnuť predovšetkým domácich a českých turistov. Budeme pokračovať v rôznych aktivitách na propagáciu a rozvoj tohto regiónu,“ konštatoval Radomír  Jančošek, riaditeľ OOCR Šariš - Bardejov

Najnovší člen OOCR ,,Šariš“- Bardejov, mesto SVIDNÍK, leží v severnej časti Šariša, v Nízkych Beskydách, pri sútoku riek Ondava a Ladomírka. Je centrom podduklianskeho regiónu, ktorý je úzko spätý s kultúrou a históriou Rusínov a Ukrajincov na Slovensku.

ČO MUSÍTE VIDIEŤ VO SVIDNÍKU A JEHO OKOLÍ:


1. Socha armádneho generála Ludvíka Svobodu v centre mesta, jediná v strednej Európe.


2. Vojenské múzeum, ktoré dokumentuje priebeh ťažkých bojov, ktoré sa na severovýchode Slovenska odohrávali v prvej aj druhej svetovej vojne. Sídli v budove, ktorá tvarom pripomína protitankovú mínu. V múzeu môžete vidieť autentické fotografie z bojov, osobné pamiatky, rôzne druhy zbraní a nálezy z bojísk o Dukliansky priesmyk.

3. V parku neďaleko múzea sa nachádza externá expozícia ťažkej vojenskej techniky.

tanky.jpg Foto: Vojenský historický ústav (VHÚ)

 

4. V susedstve expozície stojí od roku 1954 Pamätník sovietskej armády, kde je pochovaných vyše 9 000 vojakov padlých na jeseň 1944.

5. Dukla: Pamätník Československej armády na Dukle – národná kultúrna pamiatka. Areál patrí k najnavštevovanejším miestam regiónu. Je pripomenutím Karpatsko-duklianskej vojenskej operácie, ktorá sa uskutočnila na jeseň 1944. Počas bojov tu padlo vyše 60 tisíc sovietskych a československých vojakov. Pamätník vysoký 28 m postavili v roku 1949. Je zakomponovaný do vojenského cintorína, ktorý pretína kolonáda s bronzovými tabuľami. Okolie pamätníka s cintorínom je rozľahlým vojenským múzeom pod otvoreným nebom. Bývalé bojisko možno uvidieť z nadhľadu, ktorý návštevníkom poskytuje vyhliadková veža

Dukla-ZDROJ-KOCR-SVS.jpg Dukla. Foto: KOCR SVS

 

6. V areáli prírodného múzea ako aj okolo cesty do Svidníka je rozmiestnených 55 kusov rozličnej ťažkej bojovej techniky z druhej svetovej vojny. V okolitých lesoch sa dá i dnes ukryť v zachovaných bunkroch. K múzeu patrí aj Údolie smrti v okolí obce Kapišová, kde sa odohrali najťažšie boje s masívnym nasadením tankov.

7. V meste Svidník sa nachádza aj Slovenské národné múzeum - Múzeum ukrajinskej kultúry, jedinečné, špecializované a najstaršie národnostné múzeum na Slovensku. Jeho súčasťou je skanzen ľudovej architektúry so vzácnym dreveným chrámom a Galéria Dezidera Millyho.

8. Svidník a okolité obce sa vyznačujú sakrálnymi, najmä drevenými stavbami. V kategórii národných kultúrnych pamiatok je jedenásť drevených chrámov východného obradu, teda najviac na východnom Slovensku.

ladomirova.jpg Drevený chrám svätého Michala Archanjela, Ladomirová. Foto: KOCR SVS

 

9. Oddýchnuť a vyšantiť sa vo vode môžete vo vodnom svete Aquaruthenia s vonkajšími a krytými bazénmi a wellness s celoročnou prevádzkou.

10. V letnom období  lákajú turistov aj atraktívne podujatia Slávnosti kultúry Rusínov-Ukrajincov Slovenska (sú najstarším folklórnym festivalom na Slovensku, polovica júna) a Rusínsky festival (máj/jún).

Okolie Svidníka poskytuje tiež možnosti spoznávania ľudových zvykov a obyčajov, aj pešej turistiky po značkových chodníkoch, stanovania a cykloturistiky.

Objavte Svidník a jeho okolie už 22. júla počas zábavno-poznávacích pretekov Cyklopátranie Svidník. Preteky sú určené všetkým vekovým kategóriám. Cyklisti počas pretekov spoznávajú zaujímavé miesta Svidníka a okolia. Tešíme sa na vás! Viac informácií: TU

SVS-cyklopatrania-2017-baner-do-aktualit-800x.jpg

Čítaj tiež:

LEGENDARIUM – Leto s legendami pre celú rodinu!

LETOHRAD: Objavte obnovené hrady

Cyklopátrania 2017: Spoznajte Prešovský kraj na bicykli 

Vedeli ste to o Prešovskom kraji?

Kalendárium podujatí Prešovský kraj 2017

LEGENDARIUM-slider-800x208.jpg