V Bardejovských kúpeľoch plánujú ďalšie investície

V Bardejovských kúpeľoch plánujú ďalšie investície

Bardejovské Kúpele/Prešov (20. 9. 2017) - Bardejovské kúpele čaká obnovenie hotela Dukla, golfové ihrisko a vonkajšie wellness. Za posledných desať rokov investovali Bardejovské kúpele do svojho rozvoja, vrátane liečebnej starostlivosti, ubytovania a športového vyžitia pre klientov cca 15 miliónov EUR. Rozvojové zámery vedenia kúpeľov počítajú s obnovením hotela Dukla a jeho prístavbou, výstavbou 9 jamkového golfového ihriska, vonkajším wellness hotela Ozón, s novými parkovacími plochami, novou promenádou a svojráznou „šarišskou karčmou“.

 „Počítame s ďalšou modernizáciou kapacít na zvýšenie atraktívnosti a návštevnosti kúpeľov. Tempo modernizácie musí byť primerané generovaniu vlastných zdrojov na splácanie pôžičiek. Po rekonštrukcii hotela Alžbeta a obnove kongresového hotela Alexander nás čaká rekonštrukcia ďalšieho historického hotela, ktorý naposledy niesol meno Dukla,“ uviedol Jaroslav Komora, generálny riaditeľ Bardejovských kúpeľov, a. s.  

DUKla_plan-obnovy.jpg

 

Hotel Dukla je národnou kultúrnou pamiatkou, pôvodne sa nazýval hotel Sczéchenyi, neskôr Slávia. Pripravená je architektonická štúdia. Predpokladané náklady ani čas výstavby sa podľa Komoru nedajú vyčísliť, pretože nie je známy technický stav budovy a ani rozsah prístavby. Hrubý odhad je v súčasnosti 10 až 12 miliónov EUR. „Bez prístavby nie je rekonštrukcia reálna, nebola by návratná. Iba v spojení s úplne novou prístavbou pre cca 150 osôb, kde sa plánujú aj podzemné garáže, balneologické a reštauračné služby a recepcia pre obe časti, je táto investícia rentabilná. Financovanie sa bude odvíjať od biznis plánu, ktorý vypracujeme čoskoro. Začiatok rekonštrukcie však nemožno očakávať skôr ako o dva roky.“

Národnú kultúrnu pamiatku hotel Dukla postavili v roku 1895, momentálne je však nefunkčný a chátra. Súčasní majitelia kúpeľov sa ho preto rozhodli zrekonštruovať v súlade s pripomienkami pamiatkarov. Z pôvodnej stavby zostane len skelet a pribudne úplne nová, moderná prístavba. Budovu plánujú rozšíriť o prístavbu a tunelom prepojiť s centrálnou časťou kúpeľov. 

 

Pripravená je aj architektonická štúdia golfového ihriska s deviatimi jamkami, ktoré kúpele plánujú postaviť na ploche 24 hektárov, neďaleko od vstupu do areálu kúpeľov. Výška investície s celým zázemím predstavuje zhruba 1,2 milióna EUR. V súčasnosti pokračuje výkup pozemkov a sceľovanie rozdrobenej pôdy od vlastníkov. Napreduje i projekčná príprava promenády, ktorá by mala smerovať k hotelu Alžbeta. V priebehu približne dvoch rokov je v pláne aj výstavba vonkajšieho wellness hotela Ozón, kde by mal byť vonkajší nerezový bazén. Odhadované náklady sú vo výške cca 2 mil. EUR. „Chceme spraviť aj svojráznu 'šarišskú karčmu' z jednej budovy, ktorá má štatút národnej kultúrnej pamiatky,“ naznačil Komora.

Zároveň uviedol, že chce rokovať s mestom Bardejov, aby pripravili spoločnú investíciu výstavby parkovacieho domu na terajšom parkovisku pri vstupe do kúpeľov. Začiatkom leta spoločnosť Bardejovské kúpele, a. s. otvorila dve parkoviská s celkovou kapacitou 100 miest, ktoré postavili na vlastné náklady. 

alzbeta-2.jpg

Bardejovské kúpele, a. s., majú teraz lôžkovú kapacitu v hlavnej sezóne 1196 lôžok v 613 izbách. Počet zamestnancov sa pohybuje od 245 (+ 92 outsourcing). Kúpele sú druhým najväčším zamestnávateľom v okrese Bardejov. V roku 2016 dosiahli Bardejovské kúpele rekordné čísla v návštevnosti, keď sa v nich liečilo a rekreovalo 24 939 klientov, čo bolo o 15,79 % viac než v roku 2015. Medziročne sa o 9 % zvýšil aj počet prenocovaní a dosiahol číslo 251 884. Prispeli k tomu hlavne vynovené kapacity štvorhviezdičkového kongresového hotela Alexander a vlani zrekonštruovaného historického hotela Alžbeta, v ktorom sa v minulosti liečila cisárovná Alžbeta, zvaná Sisi

Najkrajšou budovou kúpeľov je secesný hotel Astória, ktorý je čiastočne zrekonštruovaný a po kompletnej rekonštrukcii mu zdatne konkuruje vynovený hotel Alžbeta. V areáli kúpeľov je 6 tenisových kurtov, minigolf, požičovňa bicyklov, 35 km značených turistických chodníkov. Lákadlom pre návštevníkov je blízke mesto Bardejov zapísané do zoznamu UNESCO.

www.kupele-bj.sk

BJ1.jpg Mesto Bardejov s jedinečným historickým jadrom patrí k pamiatkam UNESCO. Zdroj: OOCR Šariš - Bardejov

 

Čítaj tiež:

Hľadáme najkrajšie zábery Prešovského kraja

LEGENDARIUM – Leto s legendami pre celú rodinu!

LETOHRAD: Objavte obnovené hrady

Cyklopátrania 2017: Spoznajte Prešovský kraj na bicykli 

Vedeli ste to o Prešovskom kraji?

Kalendárium podujatí Prešovský kraj 2017