jasenovsky hrad

Hrad Jasenov

Jasenovský hrad leží na zalesnenom chrbte Humenských vrchov patriacich pod Vihorlatské vrchy. Vznikol pravdepodobne po vpáde Tatárov v 13. storočí. Mal strážiť prístupovú cestu vedúcu z južného Slovenska smerom na Humenné a ďalej na sever. Jasenovský hrad patrí medzi prvé zrúcaniny na Slovensku, ktoré sa začali opravovať, a to už koncom 19. a začiatkom 20. storočia.

Nachádza sa v nadmorskej výške 392 m n. m., od Humenného je vzdialený približne 4 km. Z hradu sú krásne výhľady na okolitú prírodu.

Hrad Jasenov sa v listinách prvý raz spomína v roku 1328, resp. 1330 ako castrum Jezenew. Pravdepodobne ho postavili Račkajovci. Drugetovci, pôvodne taliansky rod, sa stali majiteľmi tunajšieho hradu po bitke pri Rozhanovciach, po roku 1312 a hrad im patril až do 17. storočia.

Jasenov_1.jpg

V roku 1644 hrad obsadili vojská Juraja Rákociho. Pri obliehaní ho ťažko poškodili a neskôr ho už neopravovali.

Jasenovský hrad patrí medzi prvé zrúcaniny na Slovensku, ktoré sa začali opravovať, a to už koncom 19. a začiatkom 20. storočia. Niektoré už rozpadávajúce sa múry hradu boli zakonzervované a nepatrná časť objektu bola zastrešená. Pokračovanie v prácach oddialila prvá svetová vojna o takmer celé storočie, až do roku 2011, kedy obnovu hradu iniciovali dobrovoľníci zo Združenia na záchranu Jasenovského hradu v spolupráci s obcou Jasenov.

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Hotel Zelená Lagúna ****20.14 km
Rekreačné stredisko MH BYSTRÁ3.92 km
Hotel Zelená Lagúna ****20.14 km
Hotel Kamei20.63 km
Detské rekreačné zariadenie VIHORLAT20.63 km
Ranč Zaľubova26.20 km