kapusiansky hrad

Kapušiansky hrad

Len niekoľko kilometrov od Prešova, v obci Kapušany, stojí zrúcanina Kapušianskeho hradu. Oku návštevníka určite neunikne, pretože svojou polohou, na kopci Zámčisko, je viditeľný aj z okolitých dedín. Zachovali sa z neho vysoké kamenné múry či zvyšky omietok, okien a strieľní.  Veľká časť hradu bola v posledných rokoch obnovená, vrátane vybudovania vyhliadkovej veže.


Na výbežku lesa Dubník na vrchu Zámčisko sa nachádza zrúcanina kedysi dôležitého Kapušianskeho hradu. Významným bol vďaka svojej strategickej polohe. Obec Kapušany, nad ktorou sa vyníma, bola nielen pohraničným pásom, ale aj dôležitou križovatkou krajinských ciest. Slúžil aj ako ochrana kráľovskej cesty z Prešova do Bardejova. Tieto skutočnosti si v 13. storočí vyžiadali jeho vystavanie. V historických listinách sa prvýkrát spomína v roku 1249 pod názvom Tobul. Prvým majiteľom bol rod Maglód, posledným a najdlhším majiteľom bol rod Kapyovcov, ktorý ho vlastnil až do roku 1918. Uhorský snem rozhodol o jeho zániku podpálením, ktoré musela uskutočniť jeho majiteľka Eva Gergelakyová, aby sa hrad nestal centrom protihabsburgského povstania. Počas svojej existencie zažil aj dobitie Turkami. 

V posledných rokoch zo zrúcaniny opäť rastú múry, zveľaďuje sa areál a vyrástla aj vyhliadková veža s impozantným výhľadom. Správcovský objekt slúži ako infocentrum.

479_787_1-kapusianky-hrad-2016.jpg 

Turistická trasa:

Ku hradu sa turista dostane od železničnej stanice Kapušany pri Prešove po zelenej značke. Vedú k nemu dve cesty, jedna dlhšia a menej náročná, druhá kratšia a náročnejšia. Turista, ktorý túži dostať sa na hrad, minie futbalové ihrisko a dostane sa k informačnej tabuli. Priamo okolo informačnej tabule  vedie zelená značka priamo na strmú cestu na hrad. Cesta z hradu vedie okolo hradu a z kopca smerom do dediny. Mierne náročná trasa trvá 40 minút.

 

Aktuálne informácie o hrade: Kapušiansky hrad na Facebooku

Video

kapusianky-hrad-KOCR-SVS.jpg

 

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Hotel Dukla Prešov8.86 km
PLAZA BEACH Solivar8.92 km
Hotel Zelená Lagúna ****27.85 km
Camp ZLATÉ KOPYTO28.75 km
Hotel Dukla Prešov8.86 km
Rekreačné zariadenie Zelený Breh12.31 km
Horský hotel Javorná17.45 km
Ranč Zaľubova24.17 km
Hotel Bellevue Bardejov25.38 km