2 kežmarok hrad

Kežmarský hrad

Dominantou podtatranského mesta Kežmarok je Kežmarský hrad, ktorý sa zapísal do dejín tatranskej turistiky ako východisko prvého známeho turistického výletu do Vysokých Tatier. Je jediným úplne zachovalým hradom na Spiši. 

Unikátna expozícia historických vozidiel a hasičskej techniky

Na hrade sa môžete pokochať jedinečnou expozíciou historických vozidiel a hasičskej techniky (bezbarierová), v ktorej môžete vidieť unikátne autá a motorky zapožičané od členov Veteran Car klubu z Popradu a zo zbierky Múzea v Kežmarku hasičskú techniku. Unikátne hasičské auto Škoda 154 (1929), jediné svojho druhu v Európe, hasičské vozy s ručnými striekačkami a mnohé iné.

Kežmarský hrad

Medzi stále expozície hradu patria expozícia venovaná cechom a remeslám, expozícia zbraní, streleckého spolku či expozícia lekára Dr. Alexandra, ktorý si ako prvý na Slovensku zaobstaral röntgenový prístroj a vo významnej miere prispel k výskumu vynálezu "X" lúčov.

V roku 1931 otvorili v časti hradného komplexu prvé expozície regionálneho múzea. Po generálnej oprave hradu v rokoch 1962 až 1985 sa muzeálne zbierky rozšírili a v súčasnosti si návštevníci môžu prehliadnuť viaceré expozície a v letnej sezóne aj divadelné predstavenia počas nočných prehliadok hradu.

Veľkou výhodou je prístup autom až k hradu – hrad sa nachádza v centre mesta.

Prvý známy výlet do Vysokých Tatier

Hrad preslávila historickým činom hradná pani Beata Laská, ktorá sa v roku 1565 vydala v spoločnosti niekoľkých mešťanov z Kežmarku na výlet do neďalekých Snežných hôr, dnes nazývaných Tatry. Keď sa kňažná o tri dni vrátila od Zeleného plesa domov, rozhnevaný manžel, hradný pán Albert Laský, ju za trest uvrhol do hradnej veže, kde ju v drsných podmienkach väznil dlhých šesť rokov. Jediným milosrdenstvom pre nešťastnú kňažnú boli dve malé okná, jedno s výhľadom na milované Snežné hory a druhé na podávanie jedla.

Na hrade sa nachádzajú aj slnečné hodiny, ktoré sú dobre viditeľné z nádvoria hradu a nachádzajú sa na barokovej kaplnke. Vertikálne hodiny sú v tvare polkruhu vyznačené arabskými číslicami.

Ich príbeh sa viaže k jednému z majiteľov Kežmarského hradu: župan Oravskej stolice gróf Štefan II. Thököly (1623 – 1670) nechal postaviť resp. prestavať novú hradnú kaplnku sv. Kríža. Výzdoba novej kaplnky bola ukončená v rokoch 1657 – 1658. Kaplnka vybudovaná prestavaním časti severovýchodného krídla hradu sa stala jedným z najhodnotnejších príkladov ranobarokového umenia na Slovensku. Nad víťazným oblúkom sa nachádza hodinová vežička, ktorá okrem miest na ciferníky mechanických hodín, ktoré sa dodnes nezachovali, obsahuje aj slnečné hodiny, ktoré po reštaurovaní  v roku 2010 sú počas slnečného počasia stále funkčné.

Slnečné hodiny KK hrad1

Foto, text: Maroš Semančík, Múzeum hrad, Kežmarok

 KEŽMARSKÝ HRAD je súčasťou kampane Hradná cesta Prešovského kraja

SVS-2021---hradna-cesta-PROMO---FB-1640x624px (3)

POZRI TIEŽ:

Evanjelické lýceum a knižnica v Kežmarku

Evanjelické lýceum v Kežmarku je kultúrnou pamiatkou s bohatou históriou. Pôsobilo a študovalo tu množstvo osobností slovenských i európskych dejín – mnohí z nich sa stali významnými

Drevený artikulárny kostol v Kežmarku (UNESCO)

Kostol bol postavený v r. 1717 bez použitia kovových klincov. Na stavbe pracovali švédski námorníci, vďaka čomu strop pripomína obrátenú provu lode a okrúhle okná sú podobné lodným oknám. Do kostola sa vojde až 1540 ľudí!

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Penzión U Jakuba0.25 km
Reštaurácia Severka0.71 km
Hotel Club***0.75 km
Kežmarská reštaurácia0.76 km
Reštaurácia Fontána0.92 km
Penzión U Jakuba0.25 km
Hotel Club***0.75 km
Penzión Andrea1.06 km
Ranč Čajka1.37 km
Penzión Gardoš1.43 km