Obnovená Lávka priateľstva láka turistov

Obnovená Lávka priateľstva láka turistov

Fotogenická atrakcia s nádherným výhľadom

Po kompletnej rekonštrukcii slávnostne znovuotvorili vo štvrtok 1. decembra 2022 v Bardejovských Kúpeľoch "Lávku priateľstva". Návštevníci i kúpeľní hostia z celého Slovenska si tak opäť môžu vychutnávať lávku s dĺžkou 54,2 metra a výškou veže 11,6 metra, ktorá v čase svojho vzniku v roku 2011 bola jednou z piatich najdlhších drevených lávok na Slovensku.

otvorenei_Lavka priatelstva_po obnove_01.12.2022 (2)

"Súčasťou otvorenia bolo aj požehnanie od kňaza a predchádzala mu dvojmesačná obnova s kolaudáciou v závere novembra. Práce pokračovali veľmi rýchlo, pretože prípadne sneženie by bolo oddialilo sprevádzkovanie lávky až na jar nového roka. Celkové náklady sú odhadované na cca 49 000 EUR. Práce financovala Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) „ŠARIŠ“ – Bardejov a Krajská organizácia cestovného ruchu  (KOCR) Severovýchod Slovenska, z dotácie Ministerstva dopravy a výstavby SR, v rámci obnovy turistickej infraštruktúry. Drevo a ďalší materiál dodali Bardejovské Kúpele,“ informoval riaditeľ OOCR „ŠARIŠ“ – Bardejov Radomír Jančošek.

Lavka priatelstva_po obnove_01.12.2022 (3)

Rozsah poškodenia pôvodnej lávky vplyvom počas bol taký veľký, že bola nutná v podstate kompletná obnova a výmena zhnitých drevených dielov a súčastí. Práce zahŕňali demontáž a montáž priestorových viazaných konštrukcií z reziva, trámov, výmenu zničených klincov, fixačných dosiek, svoriek. Bolo nutné aj prebrúsenie opotrebovaného materiálu, napustenie chemickými prípravkami proti hnilobe, vlhkosti, poveternostným vplyvom, drevokaznému hmyzu. Stavba si vyžiadala i kontrolu statiky a obnovu oceľových podložiek. Obnovená lávka je teraz bezpečná a vytvára príjemné prechádzkové i estetické prostredie pre kúpeľných hostí a návštevníkov z celého Slovenska.

Lavka priatelstva_po obnove_01.12.2022 (1)

Lávka priateľstva - piata najdlhšia na Slovensku

Autorom lávky je Ivar Otruba. V čase vzniku v roku 2011 bola jednou z piatich najdlhších drevených lávok na Slovensku. Svojou netradičnou dĺžkou 54,2 metra sa stala vyhľadávanou atrakciou regiónu Šariš a častým cieľom fotografovania. V roku 2011 síce bola rekonštruovaná, ale náročné poveternostné vplyvy severu Slovenska si opäť vynútili jej obnovu. Lávka priateľstva je súčasťou náučného chodníka SISI v Bardejovských Kúpeľoch. Celá trasa náučného chodníka je dlhá približne 2,3 kilometra a pri pešej chôdzi bez prestávok trvá cca 45 minút a má 7 zastavení. Trasa je nenáročná a vhodná pre rodiny s deťmi.

Lavka priatelstva_po obnove_01.12.2022 (3)

Tento rok pribudli aj obnovené fontány

Tento rok pribudla na severovýchode Slovenska aj ďalšia fotogenická atrakcia. OOCR „ŠARIŠ“ – Bardejov financovala obnovu dvoch nefunkčných fontán v Bardejovských Kúpeľoch, v parku pred kúpeľným domom Alžbeta. Bardejovské Kúpele sú plné zaujímavej drobnej architektúry i impozantných stavieb. Cisárovnu Sisi pripomína aj Múzeálny apartmán a kráľovský apartmán Sisi, oba v kúpeľnom dome Alžbeta.

Bardejovské kúpele. Foto: Jano Štovka

Mesto Bardejov nezaostáva

V centre Bardejova na Radničnom námestí je fotogenickým hitom socha kata, vysoká 190 cm. Umiestnená je pred bardejovskými fotogenickými dominantami, goticko-renesančnou radnicou a Bazilikou svätého Egídia. Turistov tento rok potešil i prenosný nápis BARDEJOV, pri ktorom sa môžu fotografovať. Po čase bude nápis premiestnený na iné lokality.

Napis BARDEJOV2

Medzi klenoty mesta ďalej patrí Židovské suburbium - Stará synagóga v Bardejove. Zaujímavosťou sú aj zachované Bardejovské bašty. Navštevovanou je Ulička Johna Lennona v Bardejove a Parčík Johna Lennona v centre Bardejova, ktoré sú spolu s rodinným domom venované pamiatke geniálneho hudobníka.

 Foto: Marek Duleba - Bardejovský kat
Foto: Marek Duleba - Bardejov...

Zdroj a foto: OOCR Šariš Bardejov

Projekty a ich aktivity sú realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.  

Loga MDV SR a Dovolenka na SR

 

POZRI TIEŽ:

Víťazné fotografie Choď a foť 2022

Pozrite si najkrajšie fotografie Prešovského kraja ocenené odbornou porotou.

V Lačnovskom kaňone čaká turistov nový kovový rebrík

V Lačnovskom kaňone, obľúbenej turistickej lokalite neďaleko Prešova, pribudla nová turistická infraštruktúra. Návštevníci sa môžu tešiť z masívneho kovového rebríka...