Ako postupuje rekonštrukcia Múzea A. Warhola?

Ako postupuje rekonštrukcia Múzea A. Warhola?

Kraj na rekonštrukciu múzea A. Warhola dostal prvé dotačné peniaze

Prešovský samosprávny kraj sa reálne môže pustiť do projektu komplexnej rekonštrukcie Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach. Impulzom  je fakt, že na svojom účte už má prvé 2 milióny eur zo štátnej dotácie, ktorú vláda schválila ešte v októbri minulého roku.

Na rozsiahlu rekonštrukciu medzilaboreckého múzea bývalá vláda vyčlenila 7,1 milióna eur. Prvá splátka vo výške 2 milióny eur mala byť zriaďovateľovi, Prešovskému samosprávnemu kraju vyplatená v januári tohto roku. Stalo sa až po viacerých procesných úkonoch a posúdení štátnej pomoci.

 Vizuál múzea
Vizuál múzea

„To, že máme na účte prvé peniaze, je skutočne veľmi dobrá správa pre kraj i región. Je to signál, že môžeme ísť podľa pôvodne schváleného zámeru prestavby Warholovho múzea. Táto investícia má nadregionálny, priam nadnárodných charakter, bez podpory štátu by zrejme ani nebola možná v takom rozsahu, ako si to skutočne zaslúžil. O to viac nás to teší, že nám už nič nebráni v tom, aby sme tento veľkolepý projekt začali aj reálne napĺňať, “ uviedol v tejto súvislosti predseda PSK Milan Majerský. Ten deklaroval, že krajská samospráva už vyvíja všetky potrebné kroky pre samotnú realizáciu projektu.

 Vizuál múzea
Vizuál múzea

„V rukách máme stavebné povolenie, pred sebou dokončenie realizačného projektu a prípravu verejného obstarávania na dodávateľa stavebných prác, ktoré predpokladáme vyhlásime do pol roka. Začiatok samotných prác budú závisieť od výsledku verejného obstarávania,“ povedal M. Majerský s tým, že samotná rekonštrukcia podľa pôvodných plánov mala trvať približne 24 mesiacov.

Prešovský samosprávny kraj plánuje za pridelené financie zrekonštruovať fasádu, priestory, vybudovať prístavbu i nadstavbu vrátane nových schodísk a výťahov. Dotačné peniaze chce využiť  na zateplenie, výmenu okien, dverí, zasklených stien či podláh, výmenu elektrického vedenia, vzduchotechniky, ako aj zabezpečovacieho systému. Prestavba múzea má priniesť interaktívnosť, aplikáciu svetelných, projekčných, zvukových a holografických technologických prvkov vrátane prezentácie umenia v exteriéri na strešnej terase, fasáde budovy, ako aj na novom námestí pred samotnou budovou.

 Vizuál múzea
Vizuál múzea

„Ideme realizovať jedinečný  a originálny projekt. Štartujeme novú éru múzea, ktoré je jediným múzeom v Európe a jedným z dvoch na svete. Ak chceme, aby meno svetoznámeho Andyho Warhola a kontext s týmto krajom sa dostal do širokého povedomia verejnosti, toto je určite významný počin, ako zatraktívniť tento kraj i Slovensko, “ uviedol predseda M. Majerský . Ten na záver dodal, že celý ambiciózny projekt ponúka vysokú pridanú hodnotu s celospoločenským významom a s veľkým potenciálom vytvorenia nových pracovných miest v regióne.  

Zdroj: Daša Jeleňová, hovorkyňa PSK

Pozri tiež:

Medzilaborce

Ak patríte medzi milovníkov umenia, okresné mesto Medzilaborce vás očarí Múzeom moderného umenia Andyho Warhola, ktoré ponúka druhú najväčšiu zbierkou...

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach

Múzeum ponúka niekoľko expozícií, ktoré predstavujú nielen život a revolučné diela zakladateľa pop artu, ale aj diela súčasných domácich i zahraničných umelcov.