História nie je nuda. Presvedčíte sa o tom v kraji pod Duklou

História nie je nuda. Presvedčíte sa o tom v kraji pod Duklou

Aj v chladnejšom období majú priaznivci vojenskej histórie na severovýchode Slovenska možnosť navštíviť Vojenské historické múzeum s expozíciou priamo vo Svidníku. Kraj pod Duklou okrem vojenskej tematiky ponúka aj ďalšie zaujímavé miesta, ktoré si môžete vychunať počas zimy.

Vojenské historické múzeum vo Svidníku dokumentuje kapitolu vojnových dejín. Sídli v budove, ktorá tvarom pripomína protitankovú mínu. Je to preto, lebo jeho expozícia podáva zaujímavé svedectvo o priebehu Karpatsko-duklianskej operácie v roku 1944. V múzeu sú autentické fotografie z bojov, osobné pamiatky, rôzne druhy zbraní a nálezy z bojísk o Dukliansky priesmyk. V parku čaká návštevníkov externá expozícia ťažkej vojenskej techniky, pri ktorej sa s obľubou fotografujú návštevníci všetkých vekových kategórií. V susedstve expozície stojí od roku 1954 Pamätník sovietskej armády, kde je pochovaných vyše 9 000 vojakov padlých na jeseň 1944. 

dukla

Vojenské múzeum vo Svidníku je v období 16. októbra až 30. novembra a 1. apríla až 30. apríla otvorené v utorok až piatok od 9.00 do 15.00 hod., v sobotu a nedeľu od 11.00 do 15.00 hod. V období od 1. decembra do 31. marca ho môžete navštíviť v utorok až piatok od 9.00 do 15.00 hod., okrem štátnych sviatkov.

V zimnom období je Vyhliadková veža na Dukle a Pamätník Československej armády uzavretý, ich návštevu si môžete naplánovať zasa na letné obdobie.

K najsilnejším miestam oblasti patrí Údolie smrti od obce Kapišová smerom na  Duklu, kde sa odohrali najťažšie boje s masívnym nasadením tankov. V lokalite je rozmiestnených 55 kusov ťažkej bojovej techniky z druhej svetovej vojny.

 Zdroj:Jano Štovka
Zdroj:Jano Štovka

Kam sa ešte vybrať...

V Hunkovciach pozornosti turistov neunikne vojnový cintorín, na ktorom je pochovaných 3 100 nemeckých vojakov.

Svidník je centrom podduklianského regiónu, ktorý je úzko spätý s kultúrou a históriou Rusínov a Ukrajincov na Slovensku. Dominantou centra je socha armádneho generála Ludvíka Svobodu, jediná v strednej Európe. Vo Svidníku sa nachádza aj Slovenské národné múzeum – Múzeum ukrajinskej kultúry, jedinečné, špecializované a najstaršie národnostné múzeum na Slovensku. Jeho súčasťou je skanzen ľudovej architektúry so vzácnym dreveným chrámom a Galéria Dezidera Millyho. 

hunkovce vojensky cintorin1

Turisti si v okolí Svidníka môžu vychutnať návštevu až jedenástich drevených chrámov východného obradu (Bodružal, Príkra, Dobroslava, Šemetkovce, Hunkovce, Vyšný Komárnik, Korejovce, Krajné Čierno, Ladomirová, Miroľa a Nižný Komárnik). Drevené chrámy v Bodružali a Ladomírovej sú od roku 2008 zapísané v UNESCO.

Miroľa, Drevený Chrám Ochrany Presvätej Bohorodičky. Foto: Jano Štovka

Drevený gréckokatolícky Chrám sv. Mikuláša, Bodružal

Jeden z najstarších a najkrajších drevených chrámov na Slovensku, od roku 2008 zapísaný v UNESCO. Chrám bol ako zázrakom zachránený počas druhej svetovej vojny, keď ho zasiahol granát, ktorý nevybuchol. Odvážne dedinské ženy ho vyniesli von, riskujúc pri tom vlastný život. V streche chrámu možno doteraz nájsť stopy po tejto udalosti.

 Zdroj:Jano Štovka, Bodružal (UNESCO)
Zdroj:Jano Štovka, Bodružal...

Po turistike padne vhod relax vo vode a wellness, ktorý ponúka Vodný svet Aquaruthenia vo Svidníku s celoročnou prevádzkou.

 

Kam na lyže:

Lyžiarsky areál Makovica

Je situovaný v malebnej prírode Nízkych Beskýd, pri obci Nižná Polianka, v okrese Bardejov. Lyžovanie si môžete užiť na 900 metrovej zjazdovke s vynikajúcim profilom, prevýšením 186 metrov. Stredisko je dostupné autom z hlavnej cesty priamo na parkovisko.

Lyžiarsky areál Medvedie

Nachádza sa v rovnomennej obci Medvedie, v okrese Svidník. Lyžiarske svahy nájdete asi 300 metrov za obcou smerom na Šarbov, na ktorých si užijete ideálnu rodinnú lyžovačku. V stredisku sa nachádzajú 3 vleky.

Zdroj: OOCR Šariš – Bardejov

 

Pozri tiež:

Objavte kraj pod Duklou

Putovanie regiónom má silnú atmosféru a pripomína vojnovú históriu, ktorá sa už nesmie opakovať. Zároveň tu objavíte nádherné skvosty, zaujímavú architektúru a čarovnú prírodu, ktoré sú výbornou kombináciou na poznávanie tohto kúta Prešovského kraja.

Drevený gréckokatolícky Chrám sv. Mikuláša, Bodružal (UNESCO)

Klenot medzi cerkvami - drevený chrám sv. Mikuláša je jedným z najstarších a najkrajších drevených chrámov na Slovensku. Trojdielna zrubová stavba s bohato členenou šindľovou strechou a troma vežami bola postavená v r.1658 a v roku 2008 bola spolu s ďalšími siedmimi drevenými kostolíkmi zo slovenských Karpát zapísaná do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Skanzen vo Svidníku

Národopisná expozícia v prírode – Múzeum ukrajinsko-rusínskej kultúry vo Svidníku, sústreďuje mnoho najtypickejších pamiatok ľudovej architektúry charakteristických pre túto kultúru.

Drevený chrám sv. Michala archanjela, Ladomirová (UNESCO)

Drevený gréckokatolícky chrám v Ladomirovej patrí k architektonicky najhodnotnejším a najreprezentatívnejším chrámom východného obradu na Slovenskej strane Karpát.

Drevený Chrám svätej Paraskievy, Dobroslava

Obec Dobroslava vznikla v doline, ktorá dostala v čase 2. svetovej vojny pomenovanie „Údolie smrti“. Odohrali sa tu najtuhšie boje. Aj dnes, v 21. stor., o tom svedčí v okolí ešte stále