Horný Zemplín nie je len tam, kde sa nakrúcala Čiara...

Horný Zemplín nie je len tam, kde sa nakrúcala Čiara...

Nudia vás rôzne preplnené dovolenkové destinácie, kde sú okolo vás desiatky iných turistov a vy pri čakaní v radoch rozmýšľate, prečo ste radšej nezostali doma? Myslíte si, že už poznáte všetky zaujímavé oblasti u nás? Tak to ste určite neboli na „ďalekom východe“...

V okruhu pár kilometrov si môžete zaplávať v Domaši, navštíviť múzeum Andyho Warhola, humenský zámok a Valaškovský most, ktorý je bratrancom parížskej Eiffelovky, unikátne drevené kostolíky, prejsť hrebeňovku Polonín a poprechádzať sa na miestach, kde sa nakrúcal kinohit Čiara o drsnom živote v slovensko-ukrajinskom pohraničí. Toto všetko a všeličo ďalšie nájdete v okresoch Humenné, Medzilaborce, Vranov nad Topľou, Stropkov a Snina.

 Domaša
Domaša

Domaša, pýcha naša

Domaša, Domaša, ty si pýcha naša, spieva sa v jednej slovenskej piesni a naozaj je to pravda. Táto vodná nádrž zaberá až vyše 14 km² a ponúka výborné podmienky na všetky letné športy. Po kúpaní dobre padne aj návšteva neďalekého Vranova nad Topľou (takmer na polceste leží hrad Čičva ponúkajúci pekné výhľady na okolie), kde sa dá poprechádzať po centre a popri tom navštíviť úchvatnú Baziliku Narodenia Panny Márie. Z Domaše sa môžete vybrať aj na opačnú stranu do mesta Stropkov a navštíviť stropkovský kaštieľ, v ktorom sídli múzeum a miestnu ZOO.

Hrad Čičva

Na pravom brehu rieky Ondava, nad obcou Sedliská, stoja zrúcaniny hradu Čičva. Bol postavený ako strážny hrad na obchodnej ceste do Poľska. Po vojenských nájazdoch a opakovanom

Andy Warhol a 11 vojenských cintorínov

Ako si žili naši predkovia, to sa dá zistiť v Medzilaborciach, ktoré sú nielen najmenšie okresné mesto na Slovensku, ale majú tam aj pekný miniskanzen. Najväčším lákadlom pre návštevníkov mesta je múzeum zakladateľa pop-artu a všestranného umelca Andyho Warhola, ktorého rodičia pochádzajú z neďalekej Mikovej. Múzeum moderného umenia A. Warhola je momentálne (r. 2023) uzavreté z dôvodu rozsiahlej rekonštrukcie, ktorá po dokončení prinesie návštevníkom ešte väčší estetický a kultúrny zážitok.

7 medzilaborce

V okolí Medzilaboriec majú i čerta, resp. vyrytý reliéf jeho hlavy na pieskovcovej skale pri Čertovom kameni, v blízkosti historického monastyra v Krásnom Brode.

Krasny Brod monastyr_FOTO: M. Janoško, KOCR SVS

Milovníci histórie sa môžu poprechádzať po Vojensko-historickom náučnom chodníku Výrava. Priamo na ňom sa nachádza autentické bojisko z 1. svetovej vojny, na ktorom sa pred 100 rokmi bojovalo o budúcu tvár Európy. A že išlo o naozaj tvrdé boje, je dobre viditeľné z pozostatkov zákopových línií. Celkovo je na Hornom Zemplíne až 11 vojenských cintorínov vrátane spoločnej krypty pre 1025 vojakov pod pravoslávnym kostolom v Osadnom. Áno, aj o tejto obci bol nakrútený známy film.

Krypta Osadné_Zdroj a info: krypta.sk

V Humennom je zámok, aj bratranec Eiffelovky a Titanicu

Centrom Horného Zemplína je Humenné s bohatou históriou. Závan začiatku 20. storočia sa objaví už na železničnej stanici, kde sa počas I. svetovej vojny na svojich potulkách zastavil Dobrý vojak Švejk. Na jeho pamiatku je vytesaná socha, kde každému spod svojej fajky venuje nezabudnuteľný dobrosrdečný úsmev.

 Kaštieľ (zámok) v Humennom
Kaštieľ (zámok) v Humennom

Unikátom mesta je jediný zámok v celom Prešovskom kraji. V renesančnom zámku so záhradami a parkom teraz sídli Vihorlatské múzeum. Zaujímavá je aj prechádzka v lokalite Hubková patriacej do sústavy prírodného dedičstva Natura 2000, či po osvetlenom Valaškovskom moste cez rieku Laborec. Ten bol pred 117 rokmi postavený rovnakou „horúcou“ technológiou spájania nitmi ako napr. slávna Eiffelova veža v Paríži a legendárny Titanic.

 Malebný skanzen v blízkosti kaštieľa v Humennom. Foto: Jano Štovka
Malebný skanzen v blízkosti...

 

Túra na Vihorlat alebo radšej čľapkanie v biokúpalisku?

Mesto Snina ponúka príjemné potulky nielen milovníkom cirkevných pamiatok, ale svoje si tu nájdu taktiež milovníci histórie v zrekonštruovanom klasicistickom kaštieli.

Ak ste milovníci výhľadov, nevynechajte výstup na blízky Sninský kameň a 1076 metrov vysoký vrch Vihorlat, odkiaľ máte ako na dlani celý Zemplín, vrchy na Ukrajine, v Poľsku i v Maďarsku a pri troche šťastia aj Vysoké Tatry. Neďaleko sa nachádza najväčšie jazero vo Vihorlatských vrchoch Morské oko. Okúpať sa dá v blízkom Biokúpalisku Sninské rybníky, kde sa voda čistí doslova sama.

 

Na Kremenci ste v troch krajinách naraz

Nielen deti si môžu „oči vyočiť“ v Galérii miniatúr drevených chrámov v Uliči, ktoré tam stoja v mierke 1:10. O pár kilometrov ďalej sa v najvýchodnejšej obci na Slovensku v Novej Sedlici budú všetci cítiť ako v rozprávke. V dedinke sa  nachádza presne taký istý domček, v ktorom býva Deduško Večerníček aj so svojim verným psíkom. Nad Novou Sedlicou je trojhraničný vrch Kremenec, kde môžete začať, resp. skončiť hrebeňovku po najmladšom slovenskom národnom parku Poloniny.

 Poloniny a nádherné výhľady. Foto:Ivana Antalová
Poloniny a nádherné výhľa...

Tým, že je najodľahlejší, najmenej obývaný a ľudskou činnosťou najmenej zaťažený, je rajom pre amatérskych astronómov a milovníkov nedotknutej prírody. Tí v prevažne bukových lesoch nájdu až tri pôvodné pralesy Havešová, Rožok a Stužica, ktoré sú zapísané v zozname Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Ak z hrebeňa zídete k vodnej nádrži Starina (je zdrojom pitnej vody a preto je v nej zákaz kúpania), môžu vás v jej okolí prekvapiť unikátne zubre hrivnaté.

 Turistika v Poloninách
Turistika v Poloninách

Vyhladli ste? Pýtajte si čeregy, holúbky, nalečniky alebo džiňanku

Spestrením výletu do tohto kúta severovýchodného Slovenska môže byť návšteva 9 drevených grécko-katolíckych a jedného pravoslávneho dreveného chrámu, či obce Ubľa, kde sa odohráva podstatná časť filmu Čiara. Už i vám vyhladlo pri čítaní tohto článku? Tak si na záver dobre zapamätajte slová ako čeregy, kapustníky, zemplínske holúbky, bandurčeniky – nalečniky či dziňanka. Ak prídete na Horný Zemplín, isto ich ochutnajte.

 

Zdroj: www.hornyzemplin.sk, OOCR Horný Zemplín a Horný Šariš

 

Nenechajte si ujsť:

Zemplínske Hámre – múzeum a náučný chodník

Obec Zemplínske Hámre leží v doline Barnovho potoka a je vzdialená 5 km od mesta Snina. Je výnimočná svojim múzeom, Hámorským náučným chodníkom s technickými pamiatkami a tiež je významným východiskovým miestom na túry vo Vihorlatských vrchoch.

Kaštieľ a skanzen v Humennom

Jednou z mnohých kultúrnych pamiatok Zemplína je renesančný kaštieľ v Humennom. K nádhernému interiéru kaštieľa patrí aj izba Márie Terézie. Má nezvyčajný osemuholníkový tvar a ukrýva pätoro tajných dverí. Neďaleký skanzen predstavuje život obyčajného dedinského ľudu.

Drevený chrám, Topoľa

Gréckokatolícky drevený chrám sv. Michala Archanjela je situovaný v malej obci Topoľa, ktorá leží v okrese Snina, v oblasti Národného parku Poloniny. Práve v tejto obci sa začiatkom 19.

Krypta v Osadnom

Turistov zo všetkých kútov Slovenska, ale i sveta, čoraz viac láka unikát nachádzajúci sa v obci Osadné, v sninskom okrese. Ide o kryptu vojakov z 1. svetovej vojny, ktorí padli v neľahkých bojoch v okolitých oblastiach.

Národný park Poloniny

Národný park Poloniny je najvýchodnejším slovenským národným parkom a do siete slovenských národných parkov pribudol v roku 1997. Je lokalizovaný na slovensko-poľsko-ukrajinskom

Biokúpalisko Sninské rybníky

Areál prírodného kúpacieho biotopu RO Rybníky je jedným z prvých kúpalísk na Slovensku využívajúcim technológiu samočistenia vody pomocou rastlín a rias. Nachádza sa v regióne

 

Tagy