Kam na výlet na Spiši a v Pieninách? (časť II.)

Kam na výlet na Spiši a v Pieninách? (časť II.)

V regióne severného Spiša a Pienin nájdete nenápadné pohorie, ktoré síce nevyniká ani rozlohou či nadmorskou výškou, no jeho krásna príroda a výhľady na okolie veľmi často lákajú domácich i zahraničných turistov. Predstavujeme vám Ľubovniansku vrchovinu, kde môžete navštíviť jeden z jeho vrchov s názvom Osly.

 Osly Zdroj: Lukáš Varšík
Osly Zdroj: Lukáš Varšík

Lesnatý vrch Osly s nadmorskou výškou 859 m n.m., sa nachádza severne od mesta Stará Ľubovňa na hlavnom hrebeni pohoria Ľubovnianska vrchovina. Toto príjemné miesto na oddych v lone prírody je vyhľadávaným miestom cyklistov či peších turistov, a preto tu vedie viacero značených trás. Ak sa tam vyberiete z mesta Stará Ľubovňa, nasledujte trasu vyznačenú červenou značkou, čo môže trvať približne hodinu a pol. Ak sa vyberiete inou trasou, napríklad zo sedla Vabec, trasa vyznačená žltou značkou môže trvať približne hodinu. Tieto trasy môžete využiť aj ako cestu späť.

 Osly Zdroj: Lukáš Varšík
Osly Zdroj: Lukáš Varšík

Z Osly si môžete užiť výhľad na Spišskú Maguru, Levočské vrchy i poľské Sączské Beskydy. Približne sto metrov severne od vyznačenej trasy zelenou značkou sa nachádza aj studnička - Vodný zdroj. Na samotnom vrchole nájdete križovatku s niektorými už spomínanými označeniami trás, žltej farby - smer sedlo Vabec, zelenej farby -  smer Kače – Mníšek nad Popradom a červenej farby – smer Stará Ľubovňa, Ľubovniansky hrad, ale tiež aj opačné smery na Hliniská, Sliboň či Sulín. My vám odporúčame vybrať sa po červenej farbe a navštíviť aj Ľubovnianske múzeum.

Na vrchu Osly sa každoročne v lete koná púť rodín organizovaná Rímskokatolíckou farnosťou v Starej Ľubovni. Na samotnom vrchu je oddychová zóna a kamenný kríž s plastikou Krista.

Aj takéto jednoduché výlety v prírode regiónu severného Spiša a Pienin, vám určite spríjemnia voľný čas. 

 Osly Zdroj: Lukáš Varšík
Osly Zdroj: Lukáš Varšík

Ďalší tip na výlet v oblasti Severného Spiša a Pienin je priamo z PIENAP-u. 

Lesnícke sedlo nájdete na východnom okraji Pienin a z obce Veľký Lipník sa tam dostanete smerom na obec Lesnica. K sedlu vedie štátna cesta až k prielomu Lesnického potoka. Na mieste sa nachádza malé parkovisko s lavičkami i prístreškom, a tiež malý bufet s občerstvením. Lesnické sedlo ponúka nezabudnuteľný pohľad na okolité obce a prírodu Pienin. Na severnej strane môžete vidieť Malé Pieniny, na tej južnej Spišskú Maguru, počas pekného počasia aj Vysoké Tatry.

 Lesnícke sedlo
Lesnícke sedlo

Ako sme už spomenuli, pre tých lenivejších, ktorí si chcú užiť len krásny výhľad z Lesnického sedla, stačí sa vám dopraviť autom až na miesto. My vám však odporúčame nechať auto na mieste a pokračovať červenou turistickou značkou, ktorou sa dostanete cez Haligovské skalky - Palšna (889 m) - malebné sedlo Cerla (610 m) až do Červeného Kláštora. Trasa nie je náročná a má približne 10 km, cestou nájdete aj prístrešky na ukrytie. Príroda a výhľady sú počas trasy veľmi fotogenické v každom ročnom období, čo často príjemne prekvapuje návštevníkov. Ak by ste sa však chceli pobrať inou trasou, žltá značka z Lesnického sedla vedie na sever do sedla pod Šľachovky (WysokiWierch 899).

 Lesnícke sedlo
Lesnícke sedlo

Vďaka bohatej snehovej nádielke je pre návštevníkov Pienin neďaleko pripravená rozprávková bežecká stopa na trase Lesnica, Chata Pieniny - Prielom Lesnického potoka - Múzeum Červený Kláštor. Trasa má v jednom smere dĺžku 8 km. V otvorenom teréne je dostatok snehu a bežkuje sa naozaj výborne. Po aktívne strávenom dni v okolí nezabudnuteľného Dunajca sa môžete zastaviť na Chate Pieniny. Okrem tradičných jedál tu môžete ochutnať aj goralské špeciality, rýchle občerstvenie a špecialitu šéfa kuchyne - údené pstruhy. Chata Pieniny je skutočne klenotom Pieninského národného parku, s neobyčajnými možnosťami športového využitia, ubytovania, spoznávania goralského kulinárskeho umenia a bohatých goralských tradícií pri ľudovej muzike.

 Bežkárska trať
Bežkárska trať

Zdroj: OOCR Severný Spiš Pieniny

Pozri tiež: