Srdce Pienin

Srdce Pienin

Oblasť severného Spiša a Pienin patrí v mnohých ohľadom k jednej z najzaujímavejších na Slovensku, a to nielen kvôli kráse jej prírody, ale aj bohatej histórii. Svojou polohou tu prináleží aj obec Lesnica, o ktorej sa dozviete viac v nasledujúcich riadkoch.

Na území Pienin je strediskom cestovného ruchu okrem Červeného Kláštora aj obec Lesnica. Prvé písomné zmienky o obci siahajú do roku 1297, kde vystupuje pod názvom Leznice. Vtedajšie obyvateľstvo sa zaoberalo hlavne poľnohospodárstvom, pastierstvom, prácou v lesoch a tiež rezbárstvom.

 Pieninské ráno. Zdroj: OOCR Severný Spiš - Pieniny
Pieninské ráno. Zdroj: OOCR...

Obec Goralov leží pod Malými Pieninami, pri poľských hraniciach, v prielome Dunajca a Lesníckeho potoka s prameňom Storočnej vody, ktorá nikdy nezamŕza. Prielom Lesnického potoka je tiesňava dlhá 450 m a tiež tvorí prirodzenú hranicu rozdeľujúcu územie Pienin na Malé Pieniny a Centrálne Pieniny. Okrem toho je najväčším prítokom Dunajca na území národného parku. Obec sa pýši výnimočnou faunou a flórou, množstvom značkovaných turistických chodníkov. Práve na území Pienin, a to na trase Červený Kláštor – Lesnica, bol vyznačený prvý náučný chodník počas bývalého Československa v roku 1996. Medzi pamiatky obce patrí kostol sv. Michala archanjela, no jeho predchodcom podľa písomných zmienok bol kostol sv. Doroty z roku 1630. Historické zvony kostola majú pre obyvateľov veľký význam, veria v ich moc odohnať búrku.

 Zdroj: OOCR Severný Spiš - Pieniny
Zdroj: OOCR Severný Spiš -...

Lesnica je známa aj splavom rieky Dunajec, ktorý začína v Červenom Kláštore a po deviatich kilometroch končí práve v obci Lesnica, neďaleko Chaty Pieniny. Tu je možnosť zažiť tradičné pasovanie za Gorala, ktoré uskutočňuje Goral Ján Gondek a počas celého pasovania zabáva účastníkov goralská ľudová hudba.

 Pasovanie za Gorala Zdroj: OOCR Severný Spiš - Pieniny
Pasovanie za Gorala Zdroj: OO...

Chata Pieniny poskytuje ubytovanie či dobré jedlo pre návštevníkov, ktorí chcú spoznať kraj Goralov, prírodu, kultúru a podmienky, v ktorých žijú. Počas leta si okrem klasického stravovania môžete vychutnať jedlo v prírode formou pikniku. Rovnako ponúka možnosť relaxu v podobe bazénu a wellnessu. Počas leta ponúka jazdu na koči, sprievodcovské služby, rafting, jazdu na bicykli a iné športy ako tenis, volejbal a pod. Chata Pieniny organizuje každoročne Medzinárodný horský duatlon Lesnica – Szczawnicza, ktorého sa zúčastňujú poprední európski športovci.

 Chata Pieniny. Zdroj: OOCR Severný Spiš - Pieniny
Chata Pieniny. Zdroj: OOCR Se...

Región severného Spiša a Pienin je bohatý na krásne prírodné úkazy, disponujú množstvom príležitostí oddýchnuť si či zašportovať. Preto neváhajte, príďte a zažite jeho čaro na vlastnej koži. Jeden deň nestačí!

Zdroj: OOCR Severný Spiš - Pieniny

POZRI TIEŽ:

Chata PIENINY***

Chata sa nachádza pod obcou Lesnica a je v blízkosti hraníc s Poľskom a je vhodným východiskovým bodom do Pienin, splav Dunajca a cyklotúry.   Na c...

Pieniny

Príďte si vychutnať zajímavé miesta, ktoré ponúka okolie najmenšieho Národného parku na Slovensku - Pieniny. Múzeum Červený Kláštor Chcete vidieť he...