Letná sezóna vo Vysokých Tatrách prekonala návštevnosť z roku 2018  

Letná sezóna vo Vysokých Tatrách prekonala návštevnosť z roku 2018  

STARÝ SMOKOVEC (02. september 2019)  - Región Vysoké Tatry sa aj toto leto stal cieľovou destináciou pre tisícky dovolenkárov. 

Región Vysoké Tatry sa až pre stovky tisíc návštevníkov stal cieľovou destináciou počas uplynulých letných mesiacov. Hoci oficiálne štatistiky za prázdninové mesiace zatiaľ k dispozícii nemáme, priebežné indície jasne hovoria, že sa bude jednať o silnejšiu turistickú sezónu, ako tomu bolo v roku 2018, uvádza výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry (ďalej len OOCR RVT) Veronika Littvová. Leto 2019 bolo v tatranskom regióne výrazne lepšie ako v roku 2018, ktoré malo vzhľadom na veľmi daždivé počasie v júni 2018 len o cca 1% vyššiu návštevnosť ako bolo leto 2017.

 Vysoké Tatry, Zdroj foto: Marek Hajkovský, OOCR Región Vysoké Tatry
Vysoké Tatry, Zdroj foto: Ma...

Predbežné čísla za prázdninové mesiace roka 2019 potvrdzujú tento trend rastu návštevnosti ako ubytovaných hostí tak jednodňových návštevníkov v regióne Vysokých Tatier. Leto 2019 však vykazuje až 8% nárast počtov ubytovaných návštevníkov v Tatrách oproti letu 2018, čo predstavuje celkový počet okolo 115 000 ubytovaných hostí. Výrazný nárast nastal aj u jednodenných návštevníkov Tatier, ktorých počty sa odhadujú až na 700 000. Presné údaje však potvrdí po spracovaní dát až Štatistický úrad.

 Popradské pleso Zdroj foto: Marek Hajkovský, OOCR Región Vysoké Tatry
Popradské pleso Zdroj foto:...

Výrazne lepším mesiacom aj vďaka peknému slnečnému počasiu bol august, ktorý je už tradične najsilnejším mesiacom roku, naviac v júli boli časté búrky z tepla. Hoteliéri hlásili v júli potvrdenú obsadenosť cca 60%, no v auguste sa zvýšila na viac ako 80%. Toto leto sme zaznamenali aj značný nárast počtu cykloturistov.

Otvorením letnej turistickej sezóny pri Smokoveckej kyselke, odomknutím vôd jazera Štrbské Pleso a otvorením Popradského kultúrneho leta sa v regióne odštartovali krásne kultúrne, zábavné, rodinné ale aj tradičné a športové podujatia, ktoré určite pozitívne návštevnosť ovplyvnili.

„Spomeňme napríklad podujatia ako Viva Italia, Tatranské kultúrne leto, Benátska Noc, Festival Šengenský poludník, Altanfest, Stretnutia, Night Run, Štrbská športová smršť, Ľudové umelecké remeslá, Rezbárske sympózium, Svište na Plese, Medvedie dni, Made in Slovakia a Tatra Flowers festival, ktoré boli realizované OOCR RVT v spolupráci s členmi a partnermi a predstavovali krásne kultúrno spoločenské vyžitie“. Doplnila výkonná riaditeľka OOCR RVT Veronika Littvová.

 Zelené pleso Zdroj foto: Jano Štovka
Zelené pleso Zdroj foto: Jan...

Čo sa týka národnostného zastúpenia tohtoročných letných ubytovaných návštevníkov Tatier, najviac bolo Slovákov s 8% nárastom oproti roku 2018, za nimi nasledovali Česi, Poliaci, Maďari, Ukrajinci a Nemci. Z týchto piatich "top" destinácií mali toto leto oproti minulému českí návštevníci nárast až 10%, Poliaci 5 %, Maďari až 15%, Ukrajinci tiež 5 %, iba Nemci zaznamenali malý pokles. Drobné nárasty sme zaznamenali aj u menej početných návštevníkov, ktorých bolo možné stretnúť toto leto v Tatrách, či to už boli návštevníci z Izraela, Veľkej Británie, či Švajčiarska.

 Hrebienok Zdroj foto: Jano Štovka, KOCR SVS
Hrebienok Zdroj foto: Jano Š...

Po lete je možné potvrdiť, že za prvý polrok 2019 (tzn. k 30.6.2019) OOCR RVT dosiahla až dvojciferný nárast počtu ubytovaných návštevníkov s nárastom u domácich návštevníkov /+9,24%/ a u zahraničných návštevníkov /+8,59%/,  pričom nárast zaznamenali aj všetky tri samosprávy združené v OOCR RVT.

 Vodopád Skok Zdroj foto: Jano Štovka, KOCR SVS
Vodopád Skok Zdroj foto: Jan...

Adekvátne k tomu bol vykázaný aj nárast počtu prenocovaní v regióne, ktorý sa skrátil, čo znamená že sa trochu znížila priemerná dĺžka prenocovaní turistov v našom regióne. Naopak zvýšil sa percentuálny nárast tržieb za ubytovanie, v rámci celej OOCR RVT až o + 12,59%, čo svedčí o lepšom zhodnocovaní poskytovných ubytovacích služieb a vyššej efektivite vynaložených nákladov. Počet ubytovacích zariadení narástol až o + 40,22%, no počet lôžok len o 11,50%. Svedčí to o tom, že počet UZ narástol hlavne u malých penziónov a ubytovaní na súkromí, resp. v apartmánoch, ktoré sa prihlásili na ŠÚ do Prešova.

 Štrbské pleso Zdroj foto: Jano Štovka, KOCR SVS
Štrbské pleso Zdroj foto: J...

Tatranci hodnotia z hľadiska návštevnosti prvý polrok 2019 a uplynulú letnú sezónu ako veľmi vydarenú, svorne však všetci dúfajú, že naše veľhory pritiahnu návštevníkov aj počas blížiacich sa jesenných mesiacov, kedy ich tu čaká príjemné a najmä stabilné počasie vhodné na turistiku či prechádzky, nádherné výhľady a samozrejme kvalitné služby.

Kultúrne podujatia sú realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

Pre viac informácií a fotografie: www.regiontatry.sk

Zdroj: OOCR RVT

Pozri tiež:

Návštevnosť Prešovského kraja opäť s rastom

Prešovský kraj sa znova teší nárastu návštevnosti. V prvom polroku 2019 zavítalo do kraja 481 477 návštevníkov ubytovacích zariadení, čo predstavuje medziročný nárast o 10 %. Rovnaké priaznivé štatistiky vedie kraj aj v počte prenocovaní, medziročne ide o rast 9,8 %. 

Vysoké Tatry

Vysoké Tatry s rozlohou 341 kilometrov štvorcových sú najvyšším pohorím Slovenska a Poľska. Približne tri štvrtiny horstva s typickým alpským rázom sa rozprestierajú na

Hrebienok (Vysoké Tatry)

Hrebienok (1285 m) je veľmi dôležité turistické a lyžiarske centrum nad Starým Smokovcom, na juhovýchodnom úpätí Slavkovského štítu. Od polovice 19. storočia kúpeľní hostia zo

 

 

 

Tagy