Medzinárodné preteky horských záchranných služieb 2023

Medzinárodné preteky horských záchranných služieb 2023

Memoriál Vlada Tatarku a Petra Šperku

Hory aj túto zimu odhaľujú svoju krásu, slobodu i silu. Lákajú návštevníkov z celého sveta. Súčasťou hôr na celom svete sú aj horskí záchranári, ktorí obetujú životy pre záchranu ostatných.

17. augusta roku 2001 zahynul pri výstupe západným pilierom na Veľký Ganek vo Vysokých Tatrách Vlado Tatarka - jedna z najznámejších postáv slovenského horolezectva a skialpinizmu, skúsený horský vodca, dlhoročný obetavý záchranár, ktorý nám bol všetkým športovým, ale aj ľudským vzorom. Po jeho nečakanom odchode zostali v stenách jeho skoby, v strmých žľaboch oblúky jeho lyží, ktoré nezmaže ani slnko, ani dážď.

Na jeho počeť a pamiatku vznikol v zime 2002 memoriál, ktorého hlavným organizátorom bol Peter Šperka - profesionálny člen horskej záchrannej služby, horský vodca, skúsený himalájista. Takto sa naplnila Tatarkova predstava o náročných pretekoch pre horských záchranárov, s rôznymi disciplínami, ktoré sú náplňou ich práce. Žiaľ, už iba ako memoriál, ktorý niesol jeho meno. Peter Šperka bol spätý s memoriálom Vlada Tatarku a bol jeho motorom celých 12 ročníkov až do roku 2013. To bol posledný. Peter Šperka zahynul v noci z 22. na 23. júna 2013 na úpätí deviatej najvyššej hory sveta Nanga Parbat. Jeho srdce patrilo Vysokým Tatrám, považoval ich za najkrajšie hory sveta.

My považujeme za najkrajšie, uctiť si ich pamiatku a pripomenúť si ich jedinečnosť každý rok na medzinárodných pretekoch horských záchranných služieb, ktoré nesú meno oboch - Memoríál Vlada Tatarku a Petra Šperku.

V ten deň sa vynára v mysliach pretekárov, kolegov množstvo spomienok na týchto dvoch chlapov a pre mnohých je to malé pozastavenie a precitnutie.

Memorial Tatarku 2023

Preteky priťahujú širokú odbornú aj laickú verejnosť. Zdatnosť a šikovnosť si zmerajú horskí záchranári zo SR (Horská záchranná služba, Tatranská horská služba, Horská služba na Slovensku), Poľska (GOPR, TOPR), ČR (Horská služba ČR), Talianska (Guardia di Finanza). Pozvaní sú aj záchranári z Rakúska, Švajčiarska, Nemecka a ďalších krajín. Súčasťou podujatia sú celé organizačné tímy, športovci, významné médiá, turisti a milovníci hôr.

Termín pretekov:  1. apríl 2023 

PROPOZÍCIE

Sponzorský dar v akejkoľvek forme pomôže zabezpečiť očakávaný štandard tohto mimoriadne atraktívneho podujatia. Organizačne ho zabezpečuje Himalaya Club Vysoké Tatry a OZ Jedinečná Zem s podporou Horskej záchrannej služby.

Ak máte záujem o ďalšie informácie, neváhajte nás kontaktovať telefonicky na čísle 0903 644 268, 0905 718 865 alebo aj osobne. Vaše otázky a predstavy o možnej spolupráci a sponzoringu nám môžete tlmočiť aj prostredníctvom mailu: memorialvt@gmail.com. V prípade záujmu sa nám, prosím, ozvite čo najskôr, aby sme mohli Vaše logo zaradiť do tlače.

Povolanie horského záchranára je poslaním, ktorého stopy ostávajú večné v snehu i na skalách.

Martin Jakubík (predseda Himalaya Club Vysoké Tatry)

Pozri tiež:

Medzinárodné preteky horských záchranných služieb 2023

Hory aj túto zimu odhaľujú svoju krásu, slobodu i silu. Lákajú návštevníkov z celého sveta. Súčasťou hôr na celom svete sú aj horskí záchranári, ktorí...

Kalendárium CYKLOpodujatí v Prešovskom kraji 2023

Pozrite si prehľad cyklistických podujatí a akcií, ktoré na vás čakajú v roku 2023.  Máte pre nás tip na ďalšie zaujímavé cyklopodujatia v Prešovskom...

Fotosúťaž Choď a foť 2023 čaká na zábery

11. ročník obľúbenej fotografickej súťaže Choď a foť. Súťaž je určená amatérskym i profesionálnym fotografom. Ich úlohou je zachytiť krásy a zaujímavosti Prešovského kraja.