Memorandum o spolupráci v Poloninách

Memorandum o spolupráci v Poloninách

Prvé výsledky spolupráce: nový cyklostojan a zážitkové produkty

SNINA/PREŠOV, 3. máj 2024 – Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Severovýchod Slovenska a Centrum podpory prírodného turizmu a rozvoja destinácie Poloniny (Centrum podpory Poloniny) podpísali v piatok 3. mája memorandum o spolupráci v oblasti rozvoja udržateľného cestovného ruchu v Poloninách. Stalo sa tak v areáli turistického informačného centra na Sninských rybníkoch pri príležitosti otvorenia novej cyklistickej sezóny. Aktuálnym výstupom spolupráce je sprístupnenie servisného cyklostojana a príprava zážitkových produktov cestovného ruchu.

Centrum podpory Poloniny prevádzkuje v rámci Plánu obnovy nezisková organizácia Aevis. Jeho úlohou je implementácia prírodného turizmu v Poloninách a podpora regionálneho rozvoja. Aevis okrem iného stojí aj za úspešnou destinačnou značkou Poloniny neskutočne skutočné, prevádzkuje turistické informačné centrum, sieťuje lokálnych poskytovateľov služieb a poskytuje poznávacie exkurzie do prírody. Ku partnerom tejto organizácie sa 3. mája 2024 oficiálne pripojila aj KOCR Severovýchod Slovenska. V spoločne podpísanom memorande sa obe strany zaviazali aktívne spolupracovať v oblasti rozvoja udržateľného cestovného ruchu a zabezpečovať zdieľanie informácií a propagáciu destinácie Poloniny.

Podpis memoranda o spolupráci_Zľava M. Iľkanin, D. Komárová, M. Janoško

„Destinácia Poloniny predstavuje unikátne spojenie prírodného a kultúrneho dedičstva. Najväčším lákadlom je Národný park Poloniny, stále živá rusínska kultúra a výnimočne tmavá nočná obloha. Našou snahou je rozvíjať Poloniny citlivo s ohľadom na jeho jedinečnosť a záujmy miestnych ľudí,“ predstavila zámer spolupráce Diana Komárová, destinačná manažérka z Centra podpory Poloniny.

S organizáciou Aevis a Centrom podpory spolupracujeme už dlhodobo. Vnímame ich prínos v cestovnom ruchu, našli sme viaceré prieniky našich aktivít, a preto je podpis memoranda ďalším krokom ku prehĺbeniu spolupráce. Už počas tohto leta predstavíme verejnosti zaujímavé produkty cestovného ruchu, s dôrazom na jedinečnosť Polonín. Pôjde najmä o zážitkové prehliadky v prírode, ktoré návštevníkov citlivo zoznámia s týmto unikátnym územím,“ uviedol predseda KOCR Severovýchod Slovenska Michal Iľkanin.

Čaro okolitej prírody_Cyklojazda Snina - Zemplínske Hámre

Poloniny sa postupne dostávajú do povedomia verejnosti aj ako atraktívna cykloturistická destinácia. „Nárast počtu cykloturistov pociťujeme aj u nás v infocentre na Sninských rybníkoch. Rastie záujem o poznávanie prírody, miestnej kultúry či návštev jedinečných drevených chrámov. Cyklisti nadšene objavujú nové úseky Poloniny Trail, ktorý tu buduje Prešovský samosprávny kraj, no vydávajú sa i smerom na Zemplínske Hámre a do ďalších oblastí Zemplína,“ konštatovala Diana Komárová.  

Zľava M. Janoško (KOCR SVS), Peter Vološin (primátor Snina), Diana Komárová (CPP), Michal Iľkanin (KOCR SVS), Ján Kepič (starosta Zemplínske Hámre)

V lokalite chýbal pre cyklistov základný servis na prípadné opravy. „Bezpečnosť a komfort cykloturistov sú dôležitou súčasťou ponuky, preto sme pri infocentre na Sninských rybníkoch odovzdali do užívania nový servisný cyklostojan. Podarilo sa nám ho zabezpečiť s finančnou podporou Ministerstva cestovného ruchu a športu Slovenskej republiky. Náradie na opravu bicykla je voľne prístupné verejnosti,“ informoval riaditeľ KOCR Severovýchod Slovenska Martin Janoško.

Do užívania bol stojan odovzdaný za prítomnosti primátora mesta Snina Petra Vološina, Aevis n.o. a cyklistickej verejnosti. Odtiaľ sa prítomní vydali na cyklojazdu do Zemplínskych Hámrov a späť, čím oficiálne spustili cyklistickú sezónu v regióne.

Servisný cyklostojan_TIK Poloniny, Sninské rybníky

 

logo_Min-CestovnehoRuchu-a-Sportu_SR_SK_farba_rgb

 

Kontakt:

KOCR Severovýchod Slovenska 

Mgr. Barbora Čechová, médiá/PR  

0907 401 832, 051/70 81 513, media@severovychod.sk

www.severovychod.sk

 

Centrum podpory prírodného turizmu a rozvoja destinácie Poloniny

Mgr. Diana Komárová, destinačná manažérka, diana.komarova@aevis.org

https://regionpoloniny.sk

 

POZRI TIEŽ:

Obnovené značenie na cyklotrasách v Prešovskom kraji

Na cyklistov v Prešovskom kraji čaká v novej sezóne 400 km obnoveného značenia. Počas roka 2024 prejde obnovou ďalších vyše 300 kilometrov. Obnovu značenia cyklotrás zabezpečila Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska. 

Kalendárium CYKLOpodujatí v Prešovskom kraji 2024

Pozrite si prehľad cyklopodujatí roku 2024 a užite si športové zážitky v Prešovskom kraji!  Máte pre nás tip na ďalšie zaujímavé podujatia v Prešovsk...

Národný park Poloniny

Národný park Poloniny je najvýchodnejším slovenským národným parkom a do siete slovenských národných parkov pribudol v roku 1997. Je lokalizovaný na slovensko-poľsko-ukrajinskom

Poloniny - turistika

Národný park Poloniny je najvýchodnejším slovenským národným parkom. Pozrite si prehľad najobľúbenejších trás v Poloninách.