Najkrajšie zábery Prešovského kraja v Krajskej galérii v Prešove

Najkrajšie zábery Prešovského kraja v Krajskej galérii v Prešove

Putovná výstava začala cestu v Prešove

Najkrajšie fotografie z Prešovského kraja za rok 2022 môže verejnosť obdivovať v Krajskej galérii v Prešove. Ide o ocenené snímky desiateho ročníka fotografickej súťaže Choď a foť, ktoré sú vytlačené na veľkých formátoch. Výstava v priestoroch Krajskej galérie v Prešove potrvá od 16. decembra 2022 do 29. januára 2023.

Jubilejný desiaty ročník fotografickej súťaže Choď a foť priniesol množstvo kvalitných záberov z celého Prešovského kraja. Do súťaže sa v roku 2022 zapojilo 127 autorov, ktorí spolu zaslali 548 fotografií v šiestich kategóriách. Organizátorom súťaže je Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska. O víťazoch rozhodla odborná porota na čele so známym fotografom Jánom Štovkom (MQEP).

 Predseda PSK Milan Majerský, predseda KOCR SVS Michal Sýkora a fotograf Ján Štovka. Foto: Roman Pavlík
Predseda PSK Milan Majerský,...
 

Spolu 54 záberov tvorí putovnú výstavu, ktorá krásy a zaujímavosti Prešovského kraja predstavuje širokej verejnosti. „Aj na týchto záberoch Prešovský kraj dokazuje, akou je nevyčerpateľnou studnicou krásy a emócií, ktoré ponúka. Je to zdroj námetov pre každú umeleckú dušu, ktorá drieme v človeku, no zároveň je výzvou pre každého turistu, športovca či nadšenca prírody,“ uviedol k výstave predseda poroty a zároveň kurátor výstavy Jano Štovka.  

Výstava začala svoju púť v zrekonštruovaných priestoroch Krajskej galérie v Prešove. Verejnosti je prístupná od 16. decembra do 29. januára 2023. Otvoreniu predchádzala vernisáž 8. decembra, ktorá bola spojená s odovzdávaním cien víťazom fotosúťaže a s oslavou 10 rokov KOCR Severovýchod Slovenska.

1_Vernisaz Chod a fot 2022 a 10 rokov KOCR SVS (6)

Pri tejto príležitosti bola tiež vydaná prvá fotokniha Prešovského kraja, ktorú tvoria ocenené snímky z 10 ročníkov fotosúťaže. Na podporu návštevnosti tiež slúži kalendár Kraj plný zážitkov 2023.

5_Vernisaz Chod a fot 2022 a 10 rokov KOCR SVS (12)

Z Krajskej galérie sa putovná výstava presunie do ďalších galérií, kúpeľov, zábavno-obchodných centier a na mnohé ďalšie miesta na Slovensku a v zahraničí. Zábery sú vytlačené vo veľkých formátoch A2 a A3, čo umocňuje silu záberov a pôžitok z ich prehliadky.

17-DSC_6187

„Putovná výstava je ukážkou rozmanitosti kraja a zároveň pozvánkou na výlety. Tešiť sa môžete na zábery prírody, nechýbajú snímky hradov, tradičnej architektúry a folklórne motívy,“ predstavil fotografie Martin Janoško, riaditeľ KOCR Severovýchod Slovenska.

Desiaty ročník fotosúťaže

Fotosúťaž Choď a foť je každoročne otvorená profesionálnym a amatérskym fotografom v šiestich kategóriách: Príroda, Človek a kraj, Architektúra, Black & white, Kultúra, tradície a história, Šport a voľnočasové aktivity. Do súťaže sa v roku 2022 zapojilo 127 autorov, ktorí spolu zaslali 548 fotografií.

 Grand Prix 2022: Michal Ďurdina - Gerlach
Grand Prix 2022: Michal Ďurd...

Porota ocenila prvé tri miesta pre každú zo šiestich kategórií. Zároveň porota udelila aj osobitné ocenenie GRAND PRIX, ktoré získal Michal Ďurdina za snímku Gerlach. Fotografia tiež získala prvé miesto v kategórii Príroda. "Fotografia vznikla na Rysoch, rád odtiaľ fotím, keďže sú situované približne v strede Tatier. Človek môže byť často na vrchole, ale len málokedy vzniknú geniálne podmienky na fotografiu, čo bolo aj v tomto prípade," prezradil o vzniku víťazného záberu Michal Ďurdina, ktorý sa fotografovaniu venuje už sedem rokov.

Vernisaz Chod a fot 2022 a 10 rokov KOCR SVS (4)

Okrem víťazov vybrala porota s organizátormi 33 snímok, ktoré získali čestné uznanie (Honorable mention)

Prešov, 15. 12. 2022

Foto: Roman Pavlík

POZRI TIEŽ:

Najkrajšie zábery Prešovského kraja v Krajskej galérii v Prešove

Najkrajšie fotografie z Prešovského kraja za rok 2022 môže verejnosť obdivovať v Krajskej galérii v Prešove.

Víťazné fotografie Choď a foť 2022

Pozrite si najkrajšie fotografie Prešovského kraja ocenené odbornou porotou.

Desať rokov KOCR Severovýchod Slovenska

Posledné roky ovplyvnené pandémiou boli pre cestovný ruch mimoriadne náročné, preto aj naše aktivity aktuálne smerujú k opätovnému získaniu pozornosti návštevníkov.

Vynovená Zimná výzva

Všetko, čo potrebuješ vedieť o Zimnej výzve. Ako sa zapojiť, pravidlá a lokality.

 

Foto: Roman Pavlík