Najvyššie položená zjazdovka na Slovensku je otvorená

Najvyššie položená zjazdovka na Slovensku je otvorená

Lomnícke sedlo čaká na lyžiarov

7. február 2023, Vysoké Tatry - Po dňoch sneženia a nepriaznivého počasia sa v pondelok 6. februára 2023 podarilo v stredisku Tatranská Lomnica otvoriť najvyššie položenú, čiernu zjazdovku v Lomnickom sedle.

Na zjazdovke, ktorá je odkázaná výlučne na prírodný sneh, ho máme v prieme takmer dva metre. Zjazdovku sme pripravili v nedeľu, keď svah otestovala aj Horská záchranná služba a dostali sme zelenú na otvorenie. Slnečné a mrazivé počasie bolo v pondelok tou najlepšou reklamou na túto zjazdovku, ktorá tak skompletizovala lyžiarsku ponuku v Tatranskej Lomnici,“ uviedol riaditeľ horského strediska Vysoké Tatry Dušan Slavkovský.

 Lomnícke sedlo, Zdroj: Marek Hajkovský
Lomnícke sedlo, Zdroj: Marek...

V minulej zimnej sezóne bolo Lomnické sedlo otvorené pre lyžiarov 101 dní – od 27. januára sa lyžovalo do 8. mája. Výnimočný bol pandemický rok 2021, keď sezóna trvala 6 dní – otvoriť ju stredisko mohlo kvôli obmedzeniam až 7. mája a lyžovačka skončila 12. mája. Keďže zjazdovka je závislá iba na prírodnom snehu, jej otvorenie sa vždy posúvalo podľa toho, kedy bolo snehu dostatok. 

Lyžiar na tejto čiernej zjazdovke dlhej 1240 m prekonáva prevýšenie 490m a je určená v prvom rade pre dobrých lyžiarov. Lyžiarska trať z Lomnického sedla na Skalnaté Pleso a odtiaľ ďalej po červených zjazdovkách zo Skalnatého Plesa až do Tatranskej Lomnice má 5,5 km a je najdlhšou tatranskou zjazdovkou s celkovým prevýšením 1 300 m.

Zdroj: TMR, a.s.

Pozri tiež:

V drevených chrámoch pribudli audiosprievodcovia

V Hervartove (UNESCO), Korejovciach, Fričke, Hrabovej Roztoke a v Topoli si turisti môžu vychutnať návštevu drevených chrámov v niekoľkých jazykoch.