Vysoké Tatry majú stále čo ponúknuť aj v zime

Vysoké Tatry majú stále čo ponúknuť aj v zime

Prichádza zimné obdobie a spolu s ním aj uzávera vybraných turistických chodníkov. Nemusíte byťvšak lyžiar alebo horolezec, aby ste si mohli vychutnať zimu v Tatrách. Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry ako prevádzkovateľ Tatranských informačných kancelárií pripravilo jednoduchú mapu, ktorá zobrazuje celoročne otvorené chodníky, vhodné aj na zimnú turistiku. Spoločne s Regiónom Vysoké Tatry ju zahrnuli do novo pripravovaného letáku o zimnej turistike, ktorý bude čoskoro k dispozícii v informačných kanceláriách a členských ubytovacích zariadeniach ako aj dostupný na webových stránkach.

Chceme, aby sa návštevník cítil v Tatrách vítaný počas celého roka a preto sme sa rozhodli pripraviť mapu, ktorá bude turistu motivovať k pohybu v horách aj počas zimy. Väčšinou sa sezónna uzávera komunikuje zákazmi a výpisom zatvorených chodníkov. My sme zvolili opačný prístup, keď ukazujeme to, čo je povolené. vysvetľuje Lenka Syrovátková, výkonná riaditeľka Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry. Turistika v zime je samozrejme odlišná od letnej, najmä čo sa týka nárokov na výbavu a aj skúsenosti. Vyberáme najdôležitejšie veci, na ktoré by turista nemal zabudnúť: Overiť si počasie, aktuálnu snehovú situáciu a výstrahy (Tatranské informačné kancelárie, Horská záchranná služba). Pribaliť si zimnú výstroj podľa aktuálnej situácie a vedieť ju používať - palice, turistické mačky, čakan, poprípade lavínovú výstroj. Uzatvoriť horské poistenie a zapísať sa do knihy vychádzok a túr v ubytovacom zariadení, informovať svojich blízkych.

Otvorený chodník neznamená, že je upravovaný a bezpečný. Je nutné vždy zvážiť aktuálnu situáciu a vlastné schopnosti a byť pripravený sa kedykoľvek vrátiť. Spoznávajte krásy zimných Tatier spolu s nami. Aj keď ste už vyšli na všetky chaty v lete, počas zimného výstupu prežijete úplne iné dobrodružstvo. Budeme radi ak sa podelíte o svoje zážitky s nami. Odfoťte sa s novým letáčikom pri zimnej turistike a fotku nám pošlite na: facebook.sk/tatry.sk/. My ich uverejníme a najlepšie odmeníme darčekom!

 Mapa otvorené trasy Zdroj foto: Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry
Mapa otvorené trasy Zdroj fo...

Oficiálna informácia o dôvode sezónnej uzávery:
Sezónna uzávera vybraných turistických chodníkov v Tatranskom národnom parku trvá od 1.novembra do 14.júna. V tomto období je tatranská príroda najzraniteľnejšia. Je to obdobie kamzíčej ruje, zvýšeného rizika ohrozenia kamzíkov vyrušovaním v exponovaných lavínových terénoch a zahŕňa tiež citlivé jarné obdobie hniezdenia a vyvádzania mláďat viacerých chránených druhov tatranských živočíchov.

Zdroj: Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry

POZRI TIEŽ:

Vysokohorské chaty

Častými turistickými cieľmi vo Vysokých Tatrách sú tiež vysokohorské chaty, ktoré ponúkajú návštevníkom mnohé služby vrátane ubytovania. Chaty v našic...

Vysoké Tatry – nenáročná turistika

Hrebienok Hrebienok (1285 m n. m.) sa nachádza na juhovýchodnom úpätí Slavkovského štítu nad Starým Smokovcom. Od polovice 19. storočia kúpeľní hosti...