Nominované osobnosti a produkty CR

Nominované osobnosti a produkty CR

Najlepší v cestovnom ruchu - nominované osobnosti a produkty cestovného ruchu (vyhodnotí odborná porota). 

 

 

 

 

 

OSOBNOSŤ CR

A) CELOŽIVOTNÝ PRÍNOS V OBLASTI CR:

Viktor Beránek - tatranský nosič a chatár (od r. 1977 chatár na najvyššie položenej tatranskej chate - Chate pod Rysmi) 

Ján Brudňák - kvalifikovaný značkár turistického značenia, predseda komisie značenia pri regionálnej rade KST Svidník - Stropkov

Juraj Čeliňák - hotelier, riaditeľ hotela Sorea (Hutník, 2005 – 2007 Titris), pôsobil v predstavenstvách Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry a Oblastnej organizácie CR Región Vysoké Tatry.

Juraj Fiľakovský - výrazná postava organizovanej turistiky v PSK, predseda regionálnej rady Klubu slovenských turistov Prešov, predseda turistického klubu KST Tatran Prešov

PhDr. Mária Kotorová, PhD. - archeologička, riaditeľka Vlastivedného múzea v Hanušovciach nad Topľou

Peter Petras - chatár a vysokohorský nosič (Rainerova chata)

Ladislav Simoník - majiteľ zariadenia Goralský dvor a Múzea dobového náradia a strojov (Haligovce)

Ing. Zuzana Šedivá - hotelierka (hotel Grand v Starom Smokovci, Interhotel Tatry, Hubert - Gerlachov, aktuálne International – Veľká Lomnica), spoluzakladateľka Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry a Zväzu hotelov a reštaurácií SR.

 

B) ROZVOJ CR V SAMOSPRÁVE

Mária Čuchtová - Združenie rozvoja cestovného ruchu Čierna Hora - združenie prezentuje 15 obcí (Klenov, Miklušovce, Sedlice, Suchá Dolina, Ľubovec, Radatice, Janov, Bzenov, Rokycany, Brežany, Kvačany, Bajerov, Žipov, Ovčie a Víťaz), ich prírodu, kultúru, folklór, turizmus, historické pamiatky a pod.

Michal Sýkora - starosta obce Štrba, aktívne pôsobí v Slovenskej agentúre pre rozvoj CR, KOCR Severovýchod Slovenska, OOCR Región Vysoké Tatry, poslanec PSK

 

C) VZDELÁVANIE V CR

Ing. Jozef Čekovský - zástupca riaditeľa SOŠ Horný Smokovec, pedagóg, odborný porotca súťaží v oblasti hotelierstva a gastronómie

doc. PhDr. Peter Dorčák PhD. - pedagóg, autor marketingových a strategických publikácií, prednášok a zborníkov o cestovnom ruchu a podnikaní

Mgr. Anton Fogaš PhD. - pedagóg (Katedra geografie a aplikovanej geoinformatiky FHPV PU v Prešove), cestovateľ, publicista  a lektor (vzdelávací program Sprievodca cestovného ruchu)

 

D) PODNIKANIE V OBLASTI CR:

Janko Gondek - majiteľ Chaty Pieniny, organizátor podujatí, aktivista, zakladateľ OZ „Rozvoj Pienin a Zamaguria“ a spoluzakladateľ spolku „Slovensko – Poľskej spoločnosti pre spoluprácu, priateľstvo a dobré susedské vzťahy“

Mgr. Daniela Kordová - hotelierka, riaditeľka Wellness hotela Borovica na Štrbskom plese, predsedníčka predstavenstva Združenia cestovného ruchu vo Vysokých Tatrách a členka Predstavenstva Regiónu Vysoké Tatry, od roku 2014 viceprezidentka Zväzu hotelov a reštaurácií SR

Mária Leščišinová - majiteľka el. Cafe Restaurant Bardejov

 

PRODUKT CR

Areál Biokúpaliska Sninské rybníky

Stručný popis a prínosy nominovaného produktu: Areál prírodného kúpacieho biotopu RO Rybníky je jedným z prvých  kúpalísk na Slovensku využívajúcim technológiu samočistenia vody pomocou rastlín a rias. Nachádza sa v regióne Horný Zemplín, na okraji mesta Snina, 3 km od centra. Je obklopený Vihorlatskými vrchmi s cyklotrasami a turistickými chodníkmi na Sninský kameň (1005 m n. m.). Areál pozostáva z kúpaliska s troma hĺbkovými pásmami, delenými mólami, pre plavcov i neplavcov, zo zatrávnených plôch na oddych a zo samotného bazéna slúžiaceho na filtráciu a čistenie vody. Ďalej majú návštevníci k dispozícii ihriská pre športové aktivity, detské ihriská, stravovacie a ubytovacie služby. 

Práve rekonštrukcia sninských rybníkov na prírodný kúpací  biotop vrátila tejto rekreačnej oblasti nedávne čaro. Na nové rybníky sa vrátila aj návštevnosť a v prvých štyroch sezónach po rekonštrukcii privítali 300 000 návštevníkov. Hostia tu zavítajú z celého Slovenska, ale svoje zastúpenie majú aj  okolité krajiny.

 

Cyklopátrania – KOCR Severovýchod Slovenska

Stručný popis a prínosy nominovaného produktu: KOCR SVS pripravila v roku 2014 pôvodne štyri zábavno-športové cyklistické podujatia určené širokej verejnosti (cieľová skupina: deti – rodiny – jednotlivci – skupiny). Počas leta boli štyri cyklopátrania umiestnené v  regiónoch Snina, Pieniny, Vysoké Tatry a Levoča - Levočské vrchy. Pre veľký záujem a nadšenie účastníkov bolo pridané piate cyklopátranie v Prešove – na jeseň 2014 ako súčasť Európskeho týždňa mobility. Cyklopátrania mali za úlohu previesť zaujímavosťami regiónu milovníkov cykloturistiky, ktorá sa v súčasnosti teší veľkej obľube. Cyklisti počas časového limitu putovali za vybranými bodmi záujmu, ktoré mali zakreslené na mape. Každé miesto záujmu malo pridelený určitý počet bodov. Víťazmi sa stali tí, ktorí stihli nazbierať najviac bodov a stihli sa vrátiť do cieľa v časovom limite. Podujatia prezentovali krásy a zaujímavosti prírody v spojení s atraktívnym športom a  vyžitím pre rôzne cieľové skupiny. Cyklisti na základe podujatí navštívili rôzne oblasti PSK a spoznali nové miesta.  V budúcnosti sa cyklopátrania rozšíria do ďalších lokalít. 

Video z cyklopátraní

 

Cyklotrasy – Slomba, OZ

Stručný popis a prínosy nominovaného produktu: Slomba je občianske združenie, ktoré od roku 2008 zlepšuje podmienky pre horskú cyklistiku na Slovensku. Náplň našej práce spočíva v propagovaní horskej cyklistiky, vo výstavbe nových lesných chodníkov a obnovovaní už nepoužívaných starých trás. Chodníky budované SloMBou sú určené najmä pre cyklistov, ale aj bežci či turisti si prídu na svoje. Slomba o. z. doteraz postavila alebo obnovila cyklotrasy v okolí Košíc, Prešova a Bratislavy. V roku 2014 bola ukončená výstavba troch cyklochodníkov v blízkom okolí Prešova, ktorá sa teší veľkému záujmu u mladšej, ale aj staršej generácie horských cyklistov.

 

Jednodňové výlety v rámci celého Severovýchodu Slovenska s tematickými – East Slovakia Travel 

Stručný popis a prínosy nominovaného produktu: Mária Raabová - East Slovakia Travel vlastní agentúru incomingového zamerania, ktorého prvoradým zámerom je spropagovať celý tento región hlavne zahraničným klientom. Okrem toho sa snaží o to, aby aj mladí ľudia poznali svoje mestá, históriu a kultúru ich regiónu, preto vytvorila viac variácií výletov pre školy. Turisti a klienti sa dozvedia kompexné informácie o známych osobnostiach, unikátoch a zaujímavostiach z tejto časti Slovenska. Zúčastňuje sa dostupných medzinárodných výstav a momentálne sa snaží dostať na trh do Ázie, kde by ponúkala pobyty a produkty síce zamerané na celé Slovensko, ale v každom jednom produkte je východzí bod v Šarišskom regione. Mnohé produkty vytvára na základe individuálnych požiadaviek, ale vždy sa snaží spropagovať hlavne Severovýchod Slovenska. Všetky produkty v tejto súčasnej podobe uviedla na trh v r. 2014. 

 

Knihy: Szontaghovci a Vysoké Tatry, Vrcholy Ivana Gálfyho, Pozdrav z Tatier, Tatranské chaty 

Stručný popis a prínosy nominovaného produktu: Szontaghovci a Vysoké Tatry, Vrcholy Ivana Gálfyho sú tituly z roku 2014, ktoré boli vydané v edícii OSOBNOSTI VYSOKÝCH TATIER. Viac na www.ibtatry.sk

Pozdrav z Tatier, Tatranské chaty sú dva tituly z novej edície: POTULKY PO TATRÁCH, knihy sú aj v anglickom jazyku.

 

Múzeum dobového náradia a strojov - Goralský dvor, Haligovce 

Stručný popis a prínosy nominovaného produktu: Prínosom je rozširovanie a uchovávanie histórie. Do nášho zariadenia prilákalo mnoho turistov renovácia dobových stabilných motorov, predvádzanie ich funkčnosti, ukážky, ako sa niekedy pracovalo na gazdovských dvoroch (mlátenie zrna, balikovanie sena, mletie múky...). Ďalej aj mini ZOO hospodárskych zvierat, v ktorom môžu zákazníci vidieť, aké zvieratá sa chovali niekedy. Tradíciou sa stala kultúrna akcia „Urob si svojho anjela'', kde si zákazníci môžu vyskúšať drevorezbu, maľovanie obrazov, výrobu zvoncov, lana a kovanie. Táto akcia je ukončená prezentáciou historických hasičských striekačiek a uhasenie ohňa. 

 

Náučný chodník Tatranské spevavce pri hoteli Slovan - Tatranská Lomnica 46, 059 60 Vysoké Tatry

Stručný popis a prínosy nominovaného produktu:Náučno-zábavný projekt o operencoch žijúcich v Tatrách:

1. Príjemne prežiť voľný čas s rodinou v čistej a krásnej prírode Tatranskej Lomnice

2. Naučiť sa niečo nové o spevavcoch a túto vedomosť si upevniť v tvorivých dielňach

3. Pokračovať v získavaní vedomostí prostredníctvom web portálu www.spevavce.sk

Park je voľne prístupný všetkým návštevníkom. Chodník pozostáva z 15-tich informačných panelov, zhotovených z dreva, ktoré korešpondujú s okolitým prostredím. Na každom z panelov sa nachádza textová a obrazová informácia o jednotlivom vtáčom druhu. Celková dĺžka náučného chodníka je 180 m, chodník sa rozkladá na ploche cca 6,5 tis. m2. Súčasťou je i oddychová zóna s dreveným lavičkami a viacero vtáčích búdok. Atraktivitu náučného chodníka zabezpečuje sprievodný náučno-zábavný program. Sprievodcami a animátormi sú skúsené lektorky s pedagogickým vzdelaním a praxou. Súčasťou prezentácie je výklad k náučnému chodníku a animačný program spojený s tvorivými dielňami (maľovanie, modelovanie, hry). Na recepcii hotela Slovan na deti čakajú plyšové makety reálnych spevavcov s ich autentickým hlasom a špeciálna edícia odznakov – vtáčikov (zbierajte a poznávajte Spevavce tatranské). Viac informácií: www.hotelslovan.sk, a www.spevavce.sk.

 

OBJAV POPRAD/DISCOVER POPRAD 

Stručný popis a prínosy nominovaného produktu: Mesto Poprad v spolupráci so SAD Poprad spustilo v júli 2014 do prevádzky projekt OBJAV POPRAD/DISCOVER POPRAD – v podobe linky č.8  v rámci MHD, ktorá je určená návštevníkom mesta i všetkým Popradčanom, ktorí majú záujem spoznať históriu i súčasnosť mesta a jeho jednotlivých častí. Štýlový retro doubledecker prevezie cestujúcich cez Veľkú, Spišskú Sobotu, Matejovce a časť centra  mesta okolo najzásadnejších zaujímavostí a pamätihodností mesta so sprievodným slovom audiosprievodcu v slovenskom a anglickom jazyku. Táto autobusová linka má k dispozícii aj samostatný dvojjazyčný leták informujúci cestujúcu verejnosť o trase i pamätihodnostiach, ktoré je možné počas jazdy vidieť. Doubledecker ponúka turistom  45 minútovú ochutnávku Popradu a je na nich, ktorú zo zaujímavostí sa po zoznamovacej jazde rozhodnú navštíviť aj osobne. etro autobus SÍRIUS. Cestovné na linke bude rovnaké ako v MHD, to znamená 0,70€ pri platbe v hotovosti a 0,50€ pri platbe čipovou kartou. 

 

Rozprávkový chodník škriatka Mikluša - obec Miklušovce

Stručný popis a prínosy nominovaného produktu: Rozprávkový chodník škriatka Mikluša vznikol z iniciatívy OZ SAPIO v spolupráci s obcou Miklušovce. Je dlhý cca 4,6 km, prechádza lesom, lúkou, skalnými útvarmi a ponúka deťom turistiku zábavnou formou, cez čítanie rozprávky o škriatkovi Miklušovi /autorka J.Madziková/ na tabuľkách umiestnených na lesnom chodníku a spoznávaním rozprávkových bytostí a zvierat, ktoré ich na tejto ceste lesom sprevádzajú. Rozprávkový chodník bol slávnostne otvorený 10.5.2014 a je aj veľkou atrakciou nielen pre deti, ale aj dospelých turistov z Prešovského kraja.

Prezentuje nielen šikovnosť mladých ľudí z OZ SAPIO, obec Miklušovce, PSK, ale hlavne ponúka nádherný kúsok prírody a nezabudnuteľné zážitky, ktoré dokáže ponúknuť iba živá príroda, krajina, ktorej hovoríme Slovensko...   

 

Sieť vyznačených turistických chodníkov na území Prešovského samosprávneho kraja – Klub slovenských turistov

Stručný popis a prínosy nominovaného produktu: Sieť turistických značkovaných trás (TZT) vyznačená pásovým značením podľa STN 01 8025 uľahčuje turistom celoročný bezpečný pohyb v prírode. Smerové a časové údaje na turistických informačných miestach – rázcestníkoch pomáhajú orientovať sa v teréne domácim i zahraničným turistom. Práve zahraniční návštevníci oceňujú systém a kvalitu československej školy turistického značenia. O údržbu a obnovu značenia sa starajú dobrovoľní, odborne vyškolení  značkári KST, s výnimkou územia TANAPU.  

Na území Prešovského samosprávneho kraja je spolu 2 572 km peších TZT, z toho v jednotlivých značkárskych okrskoch: Prešov + Sabinov 593 km, Bardejov 330 km, Humenné + Snina 252 km, Levoča (Levočské vrchy-Branisko) 106 km, Poprad + Kežmarok  129 km, Stará Ľubovňa 260 km, Svidník + Stropkov + Medzilaborce 375 km, Vranov nad Topľou 103 km; územie TANAP (Vysoké a Belianske Tatry) + ochranné pásmo TANAP (Spišská Magura)  424 km.

 

Škola varenia – Gašperov mlyn 

Stručný popis a prínosy nominovaného produktu: Škola varenia pre verejnosť priamo v kuchyni reštaurácie pod taktovkou šéfkuchára v príjemnej atmosfére a s tematickým zameraním (steaky, všeličo z jedného celého kuraťa, základ domácej kuchyne). Viac info a foto na www.gasperovmlyn.sk/vynimocna-ponuka?id=25, http://on.fb.me/1oAP4II

 

Ucelený vzdelávací program – Sprievodca cestovného ruchu - Centrum celoživotného a kompetenčného vzdelávania PU

Stručný popis a prínosy nominovaného produktu: Absolvent vzdelávacieho programu Sprievodca cestovného ruchu (SCR) získa po jeho úspešnom zvládnutí a záverečných skúškach osvedčenie (certifikát) na vykonávanie sprievodcovskej činnosti na Slovensku aj v zahraničí. Absolvent nadobudne znalosti z predmetov, ktoré sú základom pre úspešné vykonávanie činnosti sprievodcu cestovného ruchu. Ide o tieto predmety: technika služieb cestovného ruchu, ekonomika cestovného ruchu, metodika činnosti sprievodcu cestovného ruchu, geografia a história cestovného ruchu, história, kultúra a umenie Slovenska a svetových regiónov, aktuálny spoločensko-politický vývoj na Slovensku a vo svete a základy prvej pomoci. Súčasťou vzdelávacieho programu sú aj praktické ukážky sprievodcovskej činnosti a exkurzie po významných historických, kultúrnych a umeleckých pamiatkach východoslovenského regiónu, vrátane lokalít zaradených do zoznamu svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO. Dôležitou súčasťou praktickej prípravy absolventa sú aj základy prvej pomoci. Vzdelávací program sa uskutočňuje na univerzitnej pôde, na Centre celoživotného a kompetenčného vzdelávania. Absolvent vzdelávacieho programu nájde uplatnenie v domácom cestovnom ruchu, v zahraničnom cestovnom ruchu (v prípade kvalitných jazykových dispozícií frekventanta), potenciálne ako technický sprievodca, resp. pobytový delegát. Môže pôsobiť ako interný, alebo externý pracovník cestovnej kancelárie, zamestnanec alebo spolupracovník mestských a turistických informačných centier. Na Slovensku vznikajú aj rôzne agentúry, združenia a nadácie zaoberajúce sa problematikou cestovného ruchu a to je ďalší priestor na uplatnenie sa absolventov predkladaného vzdelávacieho programu. V neposlednej miere je absolvovanie tohto vzdelávacieho programu aj prípravou v podobe teoretických a praktických vedomostí a zručností na založenie si a riadenie vlastnej cestovnej kancelárie, agentúry, alebo inej formy súvisiacej s cestovným ruchom.

Prínosom vzdelávacieho programu je príprava nových erudovaných odborníkov v cestovnom ruchu, ktorí by mali svojimi vedomosťami a skúsenosťami napomôcť rozvoju regiónu Prešovského kraja práve v oblasti turizmu.

 

Videovizitka „Srdce a krv Pienin“ - Dielo študentov SOŠ Jarmočná 108, Stará Ľubovňa 

Stručný popis a prínosy nominovaného produktu: Videovizitka Srdce a krv Pienin prezentuje krásu PIENAP-u, flóru a faunu, prírodné bohatstvo, možnosti historického a  kultúrneho života, propagáciu regiónu v cestovnom ruchu, Červený Kláštor a splav. SRDCE – sú Tri koruny a KRV – rieka Dunajec) atraktivity pre turistov.

Video "Srdce a krv Pienin"

 

www.visitpresov.com 

Stručný popis a prínosy nominovaného produktu: Branislav Švorc je cestovným poradcom a sprievodcom v cestovnom ruchu špecializujúcim sa na východné Slovensko. Žijeme v dobe, keď sa turisti obracajú práve na internet ako na hlavný a mnohokrát aj na jediný zdroj informácii. V roku 2014 Branislav Švorc spustil nekomerčnú, jedinú komplexnú online prezentáciu cestovného ruchu v meste Prešov a jeho najbližšieho okolia v anglickom jazyku - www.visitPRESOV.com. 

Navrhovaná webstránka slúži pre zahraničných návštevníkov, ktorí na nej nájdu informácie o histórii, geografii, pamiatkach a iných zaujímavostiach Prešova. Nosnou časťou webstránky sú praktické rady autora ako skúseného cestovateľa a domáceho obyvateľa zároveň. Na začiatok turisti získajú informácie o najlepších možnostiach príchodu do Prešova. Autor webstránky im ďalej pomáha so základnou orientáciou, približuje systém dopravy, vyberá rôzne ponuky ubytovacích a stravovacích zariadení, popisuje pre turistov najzaujímavejšie kultúrne zariadenia, športové vyžitie, užitočné služby a pod. Samostatné miesto je venované tipom na výlety do najbližšieho okolia. Jedna zo záložiek webstránky VisitPRESOV.com s názvom „One hour visit/Jednohodinová návšteva“ tiež obsahuje mapu mesta s navrhnutou trasou a 14 zastávkami, vďaka ktorým návštevníci zažijú a spoznajú to najlepšie z Prešova a jeho historického centra. Táto mapa je súčasťou voľne stiahnuteľného prospektu o meste Prešov, ktorý si môžu turisti vytlačiť a orientovať sa ním počas ich pobytu v Prešove. Návštevu východného Slovenska sa snažia spropagovať aj recenzie/videorecenzie zahraničných turistov, resp. cudzincov, ktorí Prešov navštívili alebo v ňom istý čas pôsobili.

Úspešná internetová prezentácia na webstránke www.visitPRESOV.com už za prvé mesiace svojho fungovania stihla osloviť takmer 3000 online návštevníkov z 50 krajín sveta. V oblasti cestovného ruchu sa tak nemalou mierou podieľa na rozvoji a propagácii vstupnej brány do východného Slovenska – mesta Prešov.

 

Tatranský ľadový dóm

Stručný popis a prínosy nominovaného produktu: Počas zimnej sezóny 2013/2014  vyrástol na Hrebienku jedinečný ľadový kostol - Tatranský ľadový dóm. Navštívilo ho viac ako sto tisíc ľudí. Zaujímavosťou je, že napriek extrémne teplej zime chrám vydržal takmer 3 mesiace. Stal sa miestom rôznych koncertov, svadieb, návštev a jednoznačným hitom tejto netypickej zimnej sezóny. Jedinečný Tatranský ľadový dóm odolal nepriazni počasia a to najmä vďaka špeciálnemu chladeniu a prekrytiu.

Viac ako 30 ton ľadu bolo dokopy použitých na stavbu aj následnú rekonštrukciu ľadovej baziliky na Hrebienku. Autor dómu, plzenský sochár František Bálek, v ňom uzatvoril sobáš a následne sa dóm stal miestom rôznych koncertov a cieľom návštev tisícok nadšencov. Tatranský dóm bude mať svoj vlastný príbeh aj v ďalšej sezóne,  jeho odhalenie sa pripravuje  začiatkom decembra 2014.

 

Zdramatizovaná nočná prehliadka Kežmarského hradu - Krvavé dejiny 2014 

Stručný popis a prínosy nominovaného produktu: Zdramatizované nočné prehliadky v Kežmarskom hrade výrazne obohatili ponuku produktov cestovného ruchu v meste Kežmarok od roku 2003. Dokázali, že netradičný prístup k využívaniu infraštruktúry cestovného ruchu najmä jej historických objektov (hradu Kežmarok) má výrazný vplyv na rast záujmu všetkých cieľových skupín návštevníkov a na spokojnosť turistov. Predstavenie Krvavé dejiny 2014 dokázalo životaschopnosť 20-ročného experimentálneho divadla EX TEATRO, ktoré spolupracuje s Múzeom v Kežmarku aj pri iných podujatiach. 

 

TOP výlety:

Všetky výlety