Nová turistická trasa v Stropkovskom okrese

Nová turistická trasa v Stropkovskom okrese

Peši z Vladiče do poľskej Čeremchy po starej obchodnej ceste

Nová turistická trasa, ktorá vedie z obce Vladiča v Stropkovskom okrese do poľskej Čeremchy, kopíruje starú obchodnú cestu. Miestni ňou kedysi chodili so svojimi výrobkami na trhy. Otvorili ju v sobotu 3. augusta 2019.

Trasa je rozdelená do troch častí. Tá prvá je dosť náročná, vedie z Vladiče na Mostkov, odkiaľ sú veľmi pekné výhľady na okolie. O tom, že trasa sa niekedy využívala, svedčí aj to, že na Mostkove uprostred lesa je drevený kríž. Zrejme sa pri ňom schádzali ľudia,“ priblížil starosta Vladiče Ján Čurpek.

Trasa pokračuje po mierne stúpajúcom teréne na Sedlo pod Beskydom. „Odtiaľ sa ide už po hranici a odbáča sa do Čeremchy. Pozorovať tam možno pozostatky starých záhrad, sadov a obydlí, kde kedysi bývali ľudia a tiež sa tam usídlili bobry,“ doplnil starosta.

 Nová turistická trasa. Zdroj OOCR HZHS
Nová turistická trasa. Zdro...

Trasa je dlhá približne 12 kilometrov, turista by ju mal podľa neho prejsť za niečo vyše tri hodiny. „Naspäť sa dá ísť po rovnakej trase, ale môže sa ísť aj po cyklotrase vedúcej do poľskej Pulawy, ktorá je tam od vlani vyznačená a ktorou sa dá dostať až do Driečnej,“ vysvetlil starosta.

 Nová turistická trasa. Zdroj OOCR HZHS
Nová turistická trasa. Zdro...

Starosta Vladiče Ján Čurpek vysvetlil historické opodstatnenie trasy. „Ženy sa predovšetkým venovali tkaniu kobercov, muži napr. korytárstvu. Na poľskej strane fungoval výmenný obchod, preto naši ľudia zobrali do zajdy doma vyrobené veci a mašírovali po starej torhovnej ceste na trhy do poľskej Čeremchy. Bola to dedina, v ktorej to kedysi žilo. Dnes, bohužiaľ, tam nie je takmer nič, pretože ju vysťahovali,“ ozrejmil. Aj z tohto historického dôvodu sa rozhodli trasu označiť a sprístupniť ju tak širokej turistickej verejnosti. „Keď ju vedeli prejsť naše babky a ešte aj urobili obchod, tak si myslím, že to môže byť veľmi zaujímavé aj pre turistov,“ spomenul starosta.

 Nová turistická trasa. Zdroj OOCR HZHS
Nová turistická trasa. Zdro...

Peších turistických trás je v okolí Vladiče pomerne veľa, napr. do Údolia ozvien, na Jelení chrbát, ale aj na Postavnu. Zaujímavou môže byť aj Stará poštárska cesta do Habury. „Na budúci rok bude mať obec Vladiča 680 rokov. Chceme pri tejto príležitosti otvoriť tzv. Rusínsky raj. Naším cieľom je poprepájať všetkých päť obcí, ktoré patria pod Vladiču, aby sa nimi dalo prejsť, ale nie po klasickej ceste, ale cez lesy a lúky,“ spomenul plány starosta.

Zdroj: OOCR Horný Zemplín Horný Šariš, 3. 8. 2019

Pozri tiež: 

Horný Zemplín vás prekvapí

Stále viac turistov objavuje donedávna málo známy región Horného Zemplína. Územie na východe našej krajiny ponúka zážitky zo spoznávania prírody, zaujímavú históriu i nevšedné atraktivity.

Legendarium 2019: Cestuj, zbieraj nálepky a vyhraj!

Viac ako 100 tipov na výlety, príbehy legiend v komikse a možnosť zbierať súťažné nálepky počas cestovania. Opäť je tu LEGENDARIUM! Pokračovanie obľúbeného projektu pre celé rodiny, vďaka ktorému sa počas leta rozhodne nebudete nudiť.

 

Tipy na výlety