Obnovený hrad Zborov láka turistov

Obnovený hrad Zborov láka turistov

Zborov patrí k perlám severovýchodu

Popri historických pamiatkach mesta Bardejov a Bardejovských Kúpeľoch sa čoraz častejším cieľom návštevníkov severovýchodného Slovenska stáva Zborovský hrad (Makovica). Hrad Zborov je národnou kultúrnou pamiatkou a má zaujímavú históriu, podobne ako dedinka Zborov. Dejiny tu zaznamenali boje nielen v stredoveku, ale aj počas 1. svetovej vojny.

V dedine Zborov založili v roku 2010 Občianske združenie na záchranu Zborovského hradu, ktoré sa postaralo o jeho obnovu a záchranu v dnešnej podobe, s využitím projektu prác pre dlhodobo nezamestnaných a dobrovoľníckej práce nadšencov histórie. Informoval o tom riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) ŠARIŠ – Bardejov Radomír Jančošek.

 Hrad Zborov. Zdroj foto: Vladimír Kaminský
Hrad Zborov. Zdroj foto: Vlad...

"V máji tohto roku uviedli do prevádzky nový most do vstupnej bránovej veže Zborovského hradu. Vstupný most je situovaný rovnako ako v minulosti. Prvým krokom k jeho obnove bol archeologický výskum a domurovanie časti zničeného predbránia. Na hrade sú rozmiestnené tabuľky, ktoré poskytujú informácie o histórii hradu. Pri hrade sa nachádzajú upravené ohniská, s možnosťou opekania a je tu povolené aj stanovať.

 Hrad Zborov. Zdroj foto: Vladimír Kaminský
Hrad Zborov. Zdroj foto: Vlad...

V Zborove môžete nájsť Kostol sv. Žofie, ktorý nechala v neskororenesančnom štýle v roku 1640 pristavať ku kaštieľu Žofia Bátoriová (1680), manželka Juraja II. Rákociho (1660) a matka Františka I. (1676). Trojloďová bohato profilovaná pozdĺžna stavba s dvojicou veží je architektonicky blízka Kostolu Najsvätejšej Trojice v Košiciach.

 Hrad Zborov. Zdroj foto: Jano Štovka
Hrad Zborov. Zdroj foto: Jano...

V dedine Zborov patrí k zaujímavostiam pamätník venovaný 28. pražskému pluku v Zborove, ktorý je dielom akad. arch. Viléma Kvasničku (1885 – 1969), bývalého československého legionára v Rusku. Okrem tohto pamätníka sa v obci Zborov nachádza aj vojenský cintorín z 1. sv. vojny a vojenský cintorín z 2. sv. vojny, ktorý ako prvý na Slovensku zrekonštruovala nemecká organizácia na záchranu hrobov.

Obec Zborov je najväčšou obcou bardejovského okresu a je vzdialená 9 km od Bardejovských Kúpeľov. Priamo z Bardejovských Kúpeľov cez Zborovský hrad je vybudovaný okružný náučný chodník. Celý tento okruh je turisticky nenáročný, prechádzka trvá cca 4 hod. Kratšia turistická trasa na hrad vedie priamo zo Zborova z ulice Podhradie (40 min.) Nad hradným vrchom je najstaršia prírodná rezervácia v okrese so zmiešaným bukovým, hrabovým a dubovým porastom na rozlohe 24 ha.

 Bardejovské Kúpele. Zdroj foto: Jano Štovka
Bardejovské Kúpele. Zdroj f...

Región severovýchodného Slovenska má čo ponúknuť – od histórie, kultúry, podujatí, športových aktivít, cyklotrás až po relax a kúpeľnú liečbu v Bardejovských kúpeľoch. Skutočným klenotom turistického ruchu je historické mesto Bardejov zapísané v UNESCO. V okolí Bardejova je 6 navzájom prepojených cyklotrás, s dĺžkou takmer 10 km. Tvoria ich 4 liečivé singletracky – Lekársky, Napoleon, Čerešenka a Herkules, Kyslíková cesta Mihaľov – Bardejov, Kyslíková dráha v Bardejovských Kúpeľoch.

 Kyslíková dráha. Zdroj foto: KOCR SVS
Kyslíková dráha. Zdroj fot...

K dispozícii je aj necelých 40 km značených turistických chodníkov. Táto sieť singletrackov pri Bardejove a Bardejovských kúpeľoch je v zime zasnežená a časť z nich sa mení na bežkárske trate. Navyše sa v sezóne koná niekoľko nosných podujatí, ktoré ako magnet priťahujú tisíce turistov. Patrí k nim hlavne historický Bardejovský jarmok s takmer 700-ročnou tradíciou, ale aj podujatia v Bardejovských kúpeľoch ako sú Otvorenie kúpeľnej sezóny, Alžbetínsky deň, Folklórny festival, Pivný festival, či Vínny festival.

 Bardejov. Zdroj foto: OOCR Šariš Bardejov
Bardejov. Zdroj foto: OOCR Š...

Viac je na: www.svidnik.sk, www.bardejov.sk, www.kupele-bj.sk, www.visitbardejov.sk, www.zborov.sk

Projekty a ich aktivity sú realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

Zdroj: OOCR "ŠARIŠ"- BARDEJOV

Pozri tiež:

Legendarium 2019: Cestuj, zbieraj nálepky a vyhraj!

Viac ako 100 tipov na výlety, príbehy legiend v komikse a možnosť zbierať súťažné nálepky počas cestovania. Opäť je tu LEGENDARIUM! Pokračovanie obľúbeného projektu pre celé rodiny, vďaka ktorému sa počas leta rozhodne nebudete nudiť.

Hrad Zborov

Gotický hrad postavili na prelome 13. a 14. storočia ako ochranu obchodnej cesty do Poľska. K hradu vedie aj trasa cez alej prastarých dubov.

Skvosty histórie v Bardejove a okolí

Pýchou nielen Šariša, ale aj celého Slovenska je starobylý Bardejov, ktorý patrí bezpochyby medzi najkrajšie slovenské mestá.