Choď a foť 2017: Najkrajšie fotografie Prešovského kraja

Choď a foť 2017: Najkrajšie fotografie Prešovského kraja

Piaty ročník fotografickej súťaže Choď a foť  pozná svojich víťazov. Pozrite si najkrajšie fotografie Prešovského kraja, ktoré fotografi zaslali do súťaže v roku 2017. 

Organizátorom súťaže je KOCR Severovýchod Slovenska, ktorá aj takouto formou prezentuje krásy a zaujímavosti Prešovského kraja. Do tohtoročnej súťaže bolo prihlásených 395 fotografií v štyroch kategóriách: 1. Black & white, 2. Kultúra, tradície a história, 3. Príroda a 4. Šport, športové aktivity. Víťazné a finálové fotografie uvidí verejnosť  aj na putovnej výstave.

O víťazoch rozhodla odborná porota, ktorej predsedal známy fotograf Ján Štovka. „Víťazné fotografie musia v človeku vyvolať  nejakú emóciu a zanechať pocit, dojem. Mnohé motívy sa často opakujú, preto je príjemné vidieť, ak k téme fotograf pristúpi s iným pohľadom, a to sa víťazom určite podarilo,“ uviedol Štovka.

Zaujímavosťou je, že v tohtoročnej súťaži výrazne dominovali fotografie so zimnou tematikou, čo sa odzrkadlilo aj na víťazných priečkach. 

Peter_Oleksak-Konfront%C3%A1cia_GRAND-PRIX_ChaF-2017.jpgGRAND PRIX: Peter Olekšák – Konfrontácia (pohorie Branisko) 

Odborná porota okrem najlepšej trojice v každej kategórii vybrala aj absolútneho víťaza súťaže, GRAND PRIX získal Peter Olekšák s fotografiou Konfrontácia, ktorá vznikla v pohorí Branisko. „Pre víťaznú fotografiu je charakteristický premyslený minimalizmus s vysokou mierou emócie. Výborná kompozícia vťahuje diváka do priestoru krajiny, ktorá je na fotografii zachytená. Dynamika celého záberu je podporená vetrom na snehovo bielom poli, ktorú umocňuje konfrontácia človeka a prírody – v tomto prípade slnka. Oceňujem celkovú farebnosť a autorovi zo srdca gratulujem,“ uviedol k víťaznému záberu J. Štovka.  Udelená bola aj cena predsedu poroty, ktorú získala Magdaléna Koleničová za fotografiu 20 mierových kilometrov okolo Spišského hradu. 

Okrem víťazov vybrala porota aj ďalších finalistov súťaže, pričom spolu ide o 41 finálových fotografií. Finálové fotografie nájde verejnosť aj na stránke Severovýchod Slovenska na Facebooku, kde prebiehalo hlasovanie o Najkrajšiu fotografiu podľa výberu verejnosti od 13. do 27. novembra 2017 (do 15.00 hod.). Víťazom hlasovania verejnosti sa stal Marián Kuric s fotografiou Keď mesiac zapadá (počet hlasov: 1106).

Putovná výstava a kalendár

Finálové fotografie budú súčasťou putovnej výstavy Choď a foť  2017. Prvým cieľom výstavy bude už tradične Divadlo Jonáša Záborského v Prešove, kde sa 14. decembra o 17.00 hod. uskutoční slávnostná vernisáž za účasti autorov fotografií. Od nového roka sa výstava bude postupne presúvať  do rôznych miest. Predošlé výstavy prezentovali Prešovský kraj aj v Bruseli a na Slovenských dňoch v českom Kroměříži.  Okrem toho 12 fotografií zo súťaže Choď a foť 2017 vytvára špeciálny kalendár s podujatiami Objavuj Prešovský kraj 2018. Kalendár bude verejnosti predstavený na vernisáži.

VÝSLEDKY:

PRÍRODA:

1.-miesto-Priroda-2017-Marian-Kuric-Ked-mesiac-zapada.jpg1. miesto: Marián Kuric – Keď mesiac zapadá (Ždiar)

      

2.-miesto-Priroda-2017-Peter-Dobrovsk%C3%BD-Za-stodolou-je-kr%C3%A1sne.jpg2. miesto: Peter Dobrovský – Za stodolou je krásne  (Uloža, okr. Levoča)

              

3.-miesto-Priroda-2017-Pavol-Novak_Na_streche.jpg3. miesto: Pavol Novák – Na streche  (Lomnický štít) 

 

KULTÚRA, TRADÍCIE A HISTÓRIA:

1.-miesto-Kultura-Mat%C3%BA%C5%A1-Ma%C5%A5ufka-Tradi%C4%8Dn%C3%A1-svadba.jpg1. miesto: Matúš Maťufka – Tradičná svadba (fiktívna svadba starej dievky, Osturňa) 

  

2.miesto-Kultura-Magdal%C3%A9na-Koleni%C4%8Dov%C3%A1-Star%C3%A9-matere.jpg2. miesto: Magdaléna Koleničová – Staré matere (XIV. ročník slávností obce Jarabina)

       

3.-miesto-Kultura-2017-Peter_Oleksak-Ked-k%C3%BAzli-hmla.jpg3. miesto: Peter Olekšák – Keď kúzli hmla (okolie Spišského hradu)

 

ŠPORT a ŠPORTOVÉ AKTIVITY:

1.-miesto-Sport-Michal-Kravec-Downhill.jpg1. miesto: Michal Kravec – Downhill

       

Andrej Belovežík – Spartan race Vechec

2. miesto: Andrej Belovežík – Spartan race Vechec

       

3.-miesto-Sport-2017_-Gabriel-GRUND-HOCKEY-5.jpg3. miesto: Gabriel Grund – HOCKEY-5

 

BLACK & WHITE:

1.-miesto-BW-Magdal%C3%A9na-Koleni%C4%8Dova-Biely-horizont.jpg1. miesto: Magdaléna Koleničová – Biely horizont (Bokša – Stropkov)

   

2.-miesto-BW-2017-Peter_Oleksak-Hradisko.jpg2. miesto: Peter Olekšák – Hradisko (Hradisko, okr. Kežmarok)

   

3.-miesto-BW-2017-Jaroslav-Pito%C5%88%C3%A1k-3ta3-02.jpg3. miesto: Jaroslav Pitoňák – 3ta3 (pri obci Vrbov, okr. Kežmarok)

 

CENA J. ŠTOVKU:

06.-Magdal%C3%A9na-Koleni%C4%8Dv%C3%A1-20-Mierov%C3%BDch-kilometrov-okolo-Spi%C5%A1sk%C3%A9ho-hradu.jpg Cena J. Štovku: Magdaléna Koleničová – 20 mierových kilometrov okolo Spišského hradu

 

„Opäť  bolo náročné vybrať  víťazov, pretože každá fotografia niesla v sebe zaujímavý odkaz. Tešíme sa z každej zaslanej fotografie, každá jedna je ukážkou toho, ako ľudia rozlične vnímajú turistické zážitky a zaujímavosti Prešovského kraja,“ uviedol k súťažným záberom Martin Janoško, riaditeľ KOCR Severovýchod Slovenska.

Súťaž v roku 2018:

Fotografická súťaž Choď a foť 2018

Fotografická súťaž o najkrajšie zábery Prešovského kraja Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska vyhlásila 6. ročník fotografickej súťaže Choď a foť.

 

Propozície súťaže Choď a foť 2017

Hlasovanie o najkrajšiu fotografiu 2017 na Facebooku

Najkrajšie fotografie kraja v roku 2016

 

Tagy