Práce na hrade Čičva pokračujú aj v tomto roku

Práce na hrade Čičva pokračujú aj v tomto roku

Vybudujú tam nové schodisko

Sedliská 21. júna 2019 – Na hrade Čičva pri Vranove nad Topľou pokračujú v tomto roku v obnove východnej delovej bašty, a to druhou etapou, ktorá by mala ukončiť práce na konzervácii tejto časti historického objektu. K dispozícii majú 12 zamestnancov.

„Budeme pokračovať v druhej etape aj pri obnove britovej bašty, ktorá je jedným z najstarších objektov na hrade,“ informoval o tom výkonný riaditeľ občianskeho združenia Pro futuro hradu Čičva Ľubomír Hutka. Podľa jeho slov ide hlavne o detaily, s ktorými sa „budú musieť vyhrať“. „Pravdepodobne nám tieto dva objekty zaberú celú murovaciu sezónu, zhruba do konca septembra,“ spomenul.

 Zdroj Foto: Jano Štovka
Zdroj Foto: Jano Štovka

V spolupráci s obcou by chceli v tomto roku začať aj s obnovou rodinnej hrobky, resp. krypty grófskeho rodu Barkóczy, ktorá sa nachádza pod hradom. „Časom by tam malo vyrásť nové kultúrno-informačné centrum,“ ozrejmil s tým, že by tam mohlo vzniknúť aj malé múzeum, v ktorom by chceli prezentovať časť nálezov z hradu Čičva.

 Zdroj Foto: Jano Štovka
Zdroj Foto: Jano Štovka

Hutka priblížil aj ďalšiu aktivitu, ktorá uľahčí pohyb návštevníkov v okolí. Turisti, ktorí prichádzajú k hradu cestou popri cintoríne, v smere od Humenného, musia prejsť strmým lesným chodníkom, a ten je podľa jeho ďalších slov hlavne v daždivom počasí dosť nebezpečný. „Pustili sme sa do vybudovania schodov z drevených dubových hranolov, ktoré by tam mali zabezpečiť na dlhé obdobie trvácnu komunikáciu,“ ozrejmil.

Od jari do jesene realizujú v areáli aj udržiavacie práce, ako sú odstraňovanie náletových drevín či úprava hradného areálu. V polovici augusta (18.8.) plánujú už štvrtý ročník Čičvianskych hradných slávností. Počty návštevníkov majú podľa Hutku každoročne stúpajúcu tendenciu. „Počas minulého roku ich odhadom na hrad Čičva prišlo 2000 zo Slovenska i zahraničia.“ vyčíslil.

 Zdroj Foto: OOCR HZHŠ
Zdroj Foto: OOCR HZHŠ

V rámci doterajšieho archeologického výskumu sa na hrade našlo viacero predmetov. Patrí medzi ne hlavne úžitková keramika, ale aj zlomené kamenné delové gule, zopár kovových guliek do hákovníc či časť krúžkového brnenia.

Občianske združenie Pro futuro hradu Čičva realizuje záchranné práce na tomto historickom objekte, o ktorom prvá písomná zmienka pochádza z roku 1316, už od jesene 2014. Hrad isté obdobie patril aj rodine Bátoriovcov. „Alžbeta ho dostala ako veno pri svadbe s Františkom Nádašdym, ktorá sa konala 8. mája 1575 v neďalekom mestečku Vranov nad Topľou,“ vysvetlil Hutka.

 Zdroj Foto: Choď a foť 2015. Autor: Dávid Sabol
Zdroj Foto: Choď a foť 2015...

Práce na hrade realizujú formou dobrovoľníckej činnosti počas celého kalendárneho roka. „Stavebné murárske konzervačné práce s pomocou nezamestnaných prebiehajú od 1. mája do 30. novembra 2019,“ spomenul výkonný riaditeľ s tým, že ide o národný projekt "Zapojenie nezamestnaných do obnovy kultúrneho dedičstva - 2". Projekt obnovy hradu Čičva je spolufinancovaný z dotácie Ministerstva kultúry Slovenskej republiky, ktorá v tomto roku predstavuje sumu 7500 eur.

Zdroj: OOCR Horný Zemplín a Horný Šariš 

Hrad Čičva

Na pravom brehu rieky Ondava, nad obcou Sedliská, stoja zrúcaniny hradu Čičva. Bol postavený ako strážny hrad na obchodnej ceste do Poľska. Po vojenských nájazdoch a opakovanom

Kaštieľ a archeopark Hanušovce nad Topľou

Miesto, kde sa vrátite v čase o 30 000 rokov späť! Päť obydlí archeoparku predstavuje päť období od praveku do včasného stredoveku. V kaštieli sídli múzeum s rôznymi expozíciami.