Vianočné trhy V Prešove sa menia na Mapu Vianoc

Vianočné trhy V Prešove sa menia na Mapu Vianoc

Ľudia o zážitok z vianočnej atmosféry v centre mesta neprídu

V reakcii na nový covid automat a výrazné sprísnenie opatrení zo strany štátu sa mesto Prešov rozhodlo, že tradičné vianočné stánky tento rok v Prešove neotvorí. Alternatívou však bude Mapa Vianoc, ktorá opäť ponúkne obľúbené vianočné nápoje či špeciality.

 Autor: Tibor Šarišský
Autor: Tibor Šarišský

Nové podmienky covid automatu, ktorý predstavila vláda SR, výrazne obmedzujú počet účastníkov na hromadných podujatiach, čo má priamy dopad aj na organizáciu vianočných trhov v Prešove. Mesto v spolupráci s PKO sa preto po dôkladnom zvážení situácie rozhodlo, že vianočné trhy sa tento rok neuskutočnia v klasickej podobe. Po vzore minulého roka ich nahradí úspešná Mapa Vianoc. Obľúbené pochúťky sa pomyselne presťahujú z pešej zóny priamo pred reštaurácie a kaviarne. Výnimočnú vianočnú atmosféru v centre mesta tak Prešovčania zažijú aj tento rok.

 Zdroj: OOCR Región Šariš
Zdroj: OOCR Región Šariš

„Vianočné trhy sú tradíciou, bez ktorej sme si až do minulého roka nedokázali adventné obdobie vôbec predstaviť, no pandémia a s ňou súvisiace obmedzenia nám vlani znemožnili ich zorganizovať. O to väčšia bola naša snaha a túžba vrátiť trhy späť do mesta. Vláda však ohlásila výrazné sprísnenie opatrení, pričom vážnosť situácie, v ktorej sa nachádzame, si plne uvedomujeme aj u nás na radnici. Preto sme sa rozhodli, že namiesto trhov sa viac zameriame na Mapu Vianoc, ktorú sme si vyskúšali už v roku 2020. Ľudia tak o zážitok z vianočnej atmosféry v centre Prešova neprídu, a zároveň tým podporíme miestnych podnikateľov a prevádzkovateľov gastro služieb, ktorí v dôsledku pandemických obmedzení opäť musia bojovať o prežitie,“ uviedla primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.

 Zdroj: OOCR Región Šariš
Zdroj: OOCR Región Šariš

Mesto Prešov pri organizácii vianočných trhov pôvodne rátalo s neobmedzeným počtom návštevníkov. Nový covid automat, ktorý vstúpi do platnosti už v pondelok 22. 11. 2021, však výrazne sprísňuje opatrenia pre všetkých ľudí. V praxi to znamená napríklad to, že na trhoch by mohlo byť v jednom okamihu maximálne 100 plne zaočkovaných osôb. Radnica v spolupráci s PKO preto obnoví Mapu Vianoc, ktorá bude rozptýlená po celom centre mesta a mestských častiach, vďaka čomu ľahšie predídeme zhromažďovaniu veľkého počtu ľudí na jednom mieste, s čím súvisí aj zvýšené riziko šírenia ochorenia covid-19.

 Zdroj: OOCR Región Šariš
Zdroj: OOCR Región Šariš

„Vychádzajúc z predpokladu, že okres Prešov bude aj naďalej v bordovej farbe, v zmysle pravidiel pôvodného covid automatu pre hromadné podujatia, sme najprv zvolili pre celé vianočné trhy režim “plne zaočkovaní”. Do príprav a organizácie sme sa pustili naplno aj napriek súčasnej neistej situácii. O to viac nás mrzí, že v čase, keď sme na Hlavnej ulici začali inštalovať prvé stánky, musíme zo dňa na deň všetky prípravy stopnúť. Obmedzenie počtu ľudí na vianočných trhoch a ďalšie sprísnenia opatrení sú tak výrazné, že ich organizácia stráca zmysel pre návštevníkov trhov aj samotných stánkarov,“ uviedla riaditeľka PKO Barbora Rusiňáková.

Zdroj: Mesto Prešov

Pozri tiež:

Prešov

Metropolou severovýchodného Slovenska, ktoré v sebe skrýva jedinečnosť a kultúrnu zmes Slovákov, Poliakov, Ukrajincov a Rusínov, je PREŠOV, mesto s bohatou minulosťou a dynamickou súčasnosťou.