V Prešovskom kraji prenocovalo vyše 900 000 turistov

V Prešovskom kraji prenocovalo vyše 900 000 turistov

PREŠOV (22. 3. 2019) – Návštevnosť Prešovského kraja v minulom roku opäť vzrástla.  V roku 2018 zavítalo do kraja 932 121 návštevníkov ubytovacích zariadení, zvýšil sa aj počet zahraničných návštevníkov.

Prešovský kraj je stabilne tretím najviac navštevovaným krajom SR. V roku 2018 bolo zaznamenaných 932 121 návštevníkov ubytovacích zariadení, čo predstavuje medziročný nárast o 4,2 % (takmer 38 000 návštevníkov). Celkový počet prenocovaní dosiahol číslo 2 901 080, medziročne ide o nárast 6,5 %.

Medzi domácimi turistami je Prešovský kraj druhým najobľúbenejším krajom (hneď po Žilinskom kraji), čo predstavuje 19,4 % v rámci domáceho turizmu Slovenskej republiky. Z hľadiska počtu zahraničných návštevníkov je Prešovský kraj tretím najnavštevovanejším krajom SR (12,6 % v rámci SR). Prvenstvo medzi cudzincami má Bratislavský kraj, nasleduje druhý Žilinský a tretí Prešovský kraj.   

Do Prešovského kraja v roku 2018 zavítalo 285 225 cudzincov, ide o trojpercentný nárast. V kraji strávili 853 285 nocí. „Najväčší počet turistov k nám prichádza z Českej republiky, nasleduje Poľsko, Maďarsko, Nemecko a Ukrajina. Zvlášť v prípade maďarských návštevníkov bol zaznamenaný nárast až o 20,8 %, ukrajinských návštevníkov prišlo o takmer 11 % viac ako v predošlom roku,“ uviedol Martin Janoško, riaditeľ KOCR Severovýchod Slovenska.

TOP 11 krajín:

zahranicni navstevnici 2018 PSK

Podľa údajov Štatistického úradu SR  najdlhší pobyt v dňoch bol zaznamenaný u hostí z Bieloruska, Dominikánskej republiky, Albánska a Egypta.

Najviac návštevníkov Prešovského kraja sa ubytovalo v okrese Poprad, nasledujú okresy Kežmarok, Prešov a Bardejov.

 Vysoké Tatry sú najsilnejšou edstináciou Prešvského kraja. Foto: Jano Štovka
Vysoké Tatry sú najsilnejš...

V porovnaní s rokom 2017 narástol aj počet ubytovacích zariadení o takmer 10 %, aktuálne je v kraji k dispozícii 728 ubytovacích zariadení. Návštevníci v nich strávili v priemere 3,1 noci.

Zaznamenaný bol aj značný nárast tržieb za ubytovanie za rok 2018 v celkovej sume 71 497 528 eur (rast 13,7 %).

Navstevnost PO kraj 2018

Prípravy na leto v Prešovskom kraji

KOCR Severovýchod Slovenska v rámci svojich aktivít pripravuje viacero aktivít na rozvoj cestovného ruchu. Jednou z nich bude prezentácia Prešovského kraja počas Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji v máji 2019 (Košice, Bratislava). Okrem online marketingových aktivít pripraví pre turistov aj tlačenú brožúru s výberom TOP tipov na výlety. Brožúry budú distribuované v ubytovacích zariadeniach a na miestach, kde sa počas šampionátu pohybujú turisti.

Milovníci cyklistiky sa môžu tešiť na 6. ročník poznávania Prešovského kraja na bicykloch počas série štyroch zábavno-poznávacích pretekov Cyklopátrania Prešovským krajom 2019.

cyklopatraci 2017

Ústredná letná turistická kampaň bude zameraná na cieľovú skupinu rodín s deťmi. Pôjde o pokračovanie úspešnej cestovateľskej súťaže LEGENDARIUM. Spolu 20 oblastí kraja bude predstavených prostredníctvom legendárnych príbehov. Na takmer 50 miestach budú môcť návštevníci získať súťažné nálepky, ktoré využijú ako zľavy na vstupy alebo môžu nálepky zaslať do záverečného žrebovania. „Farebné nálepky legendárnych hrdinov budú návštevníci zbierať do originálneho komiksu, ktorý ich prevedie svetom legiend, záhad aj zábavy. Opäť je našou snahou predstaviť pútavou formou známe i menej známe lokality Prešovského kraja a ponúknuť konkrétne tipy na výlety podľa rozličných záujmov návštevníkov. LEGENDARIUM sa teší obľube, veríme, že rok 2019 ešte prekoná predošlé ročníky,“ predstavil projekt Martin Janoško.

 Legendárne postavičky znovu pripravia program na leto pre celú rodinu. Foto - LEGENDARIUM v Teleráne na Markíze
Legendárne postavičky znovu...

Milovníci fotografovania sa môžu zapojiť do súťaže Choď a foť 2019, ktorá v decembri vyústi do putovnej výstavy.

K aktivitám patrí aj vydanie Turistických novín Prešovského kraja s tipmi na výlety a podujatiami, noviny sú distribuované do všetkých turistických informačných kancelárií v kraji, do kultúrnych zariadení (hrady, múzeá, galérie) a vybraných hotelov. KOCR tiež pripravuje ďalšie tematické viacjazyčné brožúry z rôznych oblastí kraja a turistickú mapu PSK.

Vydali sme Turistické noviny zima/jar

Pre návštevníkov Prešovského kraja vyšli ďalšie Turistické noviny - na sezónu zima a jar 2018/2019.

Výber z aktivít v oblasti infraštruktúry

V spolupráci s oblastnými organizáciami CR bude KOCR realizovať značenie cyklotrás v regióne Šariš a údržbu cyklistických a bežeckých tratí v Levočských vrchoch. „Tešíme sa aj na obnovu turistického chodníka Čierna mláka, Bardejovské Kúpele. Turistický chodník sa napojí na doteraz obnovenú turistickú infraštruktúru  Jazierko v Bardejovských Kúpeľoch. Obnovou prejde aj rozhľadňa, ktorá tvorí desiatu zastávku na náučnom chodníku. Túto aktivitu budeme realizovať v spolupráci s OOCR Šariš Bardejov," doplnil Janoško. O týchto a všetkých ďalších aktivitách budeme priebežne informovať.

Buďte v obraze a prihláste sa na odber newslettra

TIPY NA VÝLETY

 

POZRI TIEŽ:

Prestížne ocenenie pre spot o Prešovskom kraji

Spot o Prešovskom kraji z dielne Krajskej organizácie cestovného ruchu Severovýchod Slovenska získal prestížne ocenenie na poľskom filmovom festivale FilmAt.

11 drevených chrámov,ktoré musíš vidieť

Drevené chrámy patria medzi najväčšie poklady a skvosty umenia a náboženstva na Slovensku. Možno ich nazvať aj umeleckými dielami.

Vedeli ste to o Prešovskom kraji?

Prešovský kraj má na svojom území veľké množstvo turistických lákadiel. Nádherná príroda, bohatá história, pamiatky a pestrý folklór, to všetko tvorí jedinečnú ponuku

Deväť hradných zrúcanín, ktoré ťa očaria

V Prešovskom kraji sa turisti môžu tešiť z dvoch veľkých hradov (Kežmarský hrad a hrad Ľubovňa), 14 zrúcanín, 6 zachovalých kaštieľov a 2 palácov.

Tagy