Rok 2022 bol pre Vysoké Tatry oživením

Rok 2022 bol pre Vysoké Tatry oživením

Rok 2023 už beží takmer naplno

V uplynulých dňoch zverejnil ŠUSR výsledky minulého roka vrátane decembra. Bbilancia za Región Vysoké Tatry vyzerá z pohľadu návštevnosti nasledovne:

Fakty a čísla

Počet ubytovaných v rámci okresu Poprad bol viac ako 609t tisíc hostí, počet prenocovaní presiahol 1,714 mil. Priamo v rámci regiónu Vysoké Tatry bol celkový počet ubytovaných hostí 513 tis. Znížila sa však priemerná doba ubytovania z 3,04 na 2,81 nocí. Vzhľadom na celoročne prítomnú pandemickú situáciu počas 2021, pri porovnaniach vznikajú bizarné výsledky – napríklad – pri porovnaní decembra 2021 a 2022 je nárast o + 280%.  Celková bilancia je však stále vykázaný pokles – 18,87% v porovnaní decembra 2022 voči decembru 2019, ktorý bol najúspešnejším rokom CR v histórii SR.  

 Návštevníci VT, Zdroj: Marek Hajkovský
Návštevníci VT, Zdroj: Mar...

Pri porovnaní globálnych výsledkov cestovného ruchu za rok 2022 na Slovensku s tými vo Vysokých Tatrách je potrebné konštatovať, že pokles ubytovaných návštevníkov na Slovensku za rok 2022 v porovnaní s rokom 2019 je ešte stále o – 25,00%, pričom v našej OOCR RVT je tento pokles nižší s výškou – 16,75%.

Zatiaľ nemáme k dispozícii aktualizované údaje k záveru roka. Čo sa týka návštevnosti podľa národností, vieme preto uviesť iba priebežný stav, ktorý predpokladáme, že sa zásadne nezmení – iba možno o výmenu priečok a percentuálny nárast alebo pokles podľa sezónnosti. Závisieť to bude od typu klienta – či vyhľadáva letnú turistiku alebo prichádza do regiónu iba za lyžovačkou a zimnou dovolenkou, počas zimnej sezóny okrem top 5 sa v regióne objavujú aj iné národnosti než aktuálny rebríček (napríklad evidujeme výraznú prítomnosť Rumunov, v tejto tabuľke absentujú napr. aj Estónci).

Poradie top 9 podľa národností:

  • Slovensko
  • Česká republika
  • Poľsko
  • Maďarsko
  • Nemecko
  • Litva
  • Izrael
  • USA
  • Lotyšsko

 Návštevníci VT, Zdroj: Marek Hajkovský
Návštevníci VT, Zdroj: Mar...

Celková bilancia neprekvapila nakoľko už po skončení letnej sezóny výsledok ukazoval pokles výkonnosti o takmer 20%, sme radi, že sme vynaloženým úsilím a prezentáciou zimnej sezóny najmä na zahraničných trhoch udržali výsledok a december nám výrazne pomohol dohnať stratu. Aj oživená kongresová turistika v jesenných mesiacoch, keď je to tradičný čas na konferencie, určite pomohol udržať výsledky na tejto úrovni. Pod pokles v celoročnom hodnotení sa podpísalo niekoľko faktorov - začiatkom roka ešte vrcholila pandémia, následne prišla komplikovaná geopolitická situácia v podobe vojenského konfliktu na Ukrajine, čo odradilo najmä zahraničných klientov zo vzdialenejších krajín Európy. Leto bolo zase v znamení odchodu Slovákov na zahraničné dovolenky k moru, vzhľadom na dlhú nemožnosť cestovania, takže tak ako tieto trendy kopírovali situáciu na celom Slovensku, tak tomu inak nebolo ani v Tatrách. Pokles priemernej dĺžky prenocovania potvrdzuje fakt, že sa klienti rozhodovali na poslednú chvíľu vycestovať niekam – možno na víkend, či predĺžený víkend, a určite je za tým aj faktor šetrenia vzhľadom na súčasnú prebiehajúcu energetickú krízu a infláciu. Trend šetrenia na pôžitkoch je známy fakt v podobných krízach, čo sa podpísalo aj pod poklesy tržieb gastro zariadení či atrakcií, ktoré počas roka popisovali takéto správanie zákazníka, bilanciu rok výkonná riaditeľka OOCR RVT Lucia Blašková.

Naopak, rok 2023 sa rozbehol raketovo, niektoré strediská či hotely už uvádzajú rekordnú obsadenosť, rovnajúcu sa roku 2019 a „lepším rokom“. Vysoké Tatry ožili podujatiami, návštevníkmi, výrazne pribudlo zahraničných klientov. Registrujeme tak v Tatrách zvýšený počet aj jednodenných návštevníkov, ktorí prichádzajú nielen z bližšieho, ale aj vzdialenejšieho okolia, dodáva Blašková.

 Aquacity
Aquacity

Keďže zimné prázdniny sa v okolitých krajinách a na Slovensku prelínajú, obsadenosť stúpala už v januári. Ubytovatelia už v prvej polovici januára 2023 hlásili takmer 50% obsadenosť v období nastupujúcich jarných prázdnin a aktuálne tento trend je na úrovni približne 70%. Najsilnejším obdobím sú však prázdniny západoslovenského kraja, pričom mnohé ubytovacie kapacity sú v daný týždeň rezervované už na takmer 90%. K pozitívnemu trendu prispievajú výborné snehové podmienky a prajné počasie. V rámci dopytov turistov v informačných centrách väčšina z nich boli turisti využívajúci ubytovanie a ďalšie služby v regióne. S nadchádzajúcim obdobím nástupu prázdnin evidujú Vysoké Tatry stále zvýšený záujem o informácie ohľadne ubytovania v regióne, ale zároveň sa turisti dopytujú aj na poistenie na horách, atrakcie a program po lyžovačke. Túto zimu sa výrazne zvýšil počet turistov, ktorí prichádzajú do regiónu nielen kvôli lyžovačke ako primárnemu cieľu dovolenky, ale skôr uvádzajú, že si chcú užiť celú škálu toho čo Tatry ponúkajú, vrátane dobrého jedla, wellnessov či príjemných prechádzok v zasneženom prostredí. 

 Návštevníci VT, Zdroj: Marek Hajkovský
Návštevníci VT, Zdroj: Mar...

K pozitívnemu trendu prispievajú aj mnohé športové, či kultúrne akcie, ktoré sú lákadlom nielen pre vzdialenejších návštevníkov, ale aj lokálnych jednodňových turistov.

Nielen na zimnú sezónu, ale celkovo na rok 2023 sa pozeráme optimisticky. Zdá sa že ľudia už zahodili stres z neprajných rokov, ktoré sú za nami a znovu majú chuť cestovať, objavovať, užívať si pôžitky a vrátiť sa k bežnému životu v ktorom cestovanie a gastronómia majú svoje miesto. Je zrejmé, že ťažké časy nie sú úplne za nami, takže je v rukách podnikateľov a organizácií pripraviť sa na ďalšie mesiace so svojou ponukou a službami tak, aby klient si mohol vybrať podľa svojho gusta dostupnú dovolenku v Regióne Vysoké Tatry. V našej OOCR už teraz máme plné ruky práce na jarné a letné mesiace, aby sme im tento pobyt spríjemnili a zatraktívnili, uzatvára Blašková.

Zdroj: OOCR Región Vysoké Tatry 

Pozri tiež:

Návštevnosť Prešovského kraja v roku 2022

V roku 2022 zavítalo do Prešovského kraja 888 970 návštevníkov ubytovacích zariadení. Medziročne ide o nárast o 69 %. Prešovský kraj je tretí najviac navštevovaný kraj Slovenska. Medzi slovenskými návštevníkmi je druhým najobľúbenejším krajom SR.

Fotosúťaž Choď a foť 2023 čaká na zábery

11. ročník obľúbenej fotografickej súťaže Choď a foť. Súťaž je určená amatérskym i profesionálnym fotografom. Ich úlohou je zachytiť krásy a zaujímavosti Prešovského kraja.