Šarišská hradná cesta v mobilnej aplikácii

Šarišská hradná cesta v mobilnej aplikácii

Za históriou našich predkov s mobilnou aplikáciou

Región Šariš patrí medzi tie miesta, kde nájdete historické pamiatky v lone prírody. Strategická severná hranica s Poľskom a niekoľko významných obchodných ciest pretínajúcich celé územie Šariša sa podpísali pod veľké množstvo kráľovských a šľachtických sídel obranného aj reprezentačného charakteru. Dnes ich turisti môžu spoznávať prostrednístvom Šarišskej hradnej cesty, ktorú nájdu aj v mobilnej aplikácii.

Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Región Šariš spustila ešte v roku 2019 projekt Šarišská hradná cesta. Zmapovala vyše 80 jedinečných pamiatok. Zámerom bolo vyzdvihnúť krásy historických pamiatok, akými sú hrady, kaštiele, kúrie, hradiská či mestské opevnenia.

SHC_hrad_saris

„Všetky lokality si zaslúžia svoju pozornosť, nakoľko sú súčasťou našich dejín. Našim prvým krokom bolo vzájomné prepojenie jednotlivých objektov na internetovom portáli www.sarisskahradnacesta.sk. Aby bol projekt ešte bližšie k návštevníkom regiónu Šariš, postupne sme vydali tri sprievodné bedekre vybraných lokalít. Zároveň našim cieľom bolo a stále je zvýšiť návštevnosť a povedomie o pamiatkách, a tak udržať turistu v regióne čo najdlhšie,” uviedol Branislav Švorc, výkonný riaditeľ OOCR RŠ.

Tematické bedekre sú dostupné v informačných centrách a vo vybraných historických pamiatkach. Prelistovať a nahliadnuť do nich je možné aj virtuálne na internetovom portáli hradnej cesty www.sarisskahradnacesta.sk.

bedekre_spolu

K týmto praktickým pomôckam pribudla v roku 2022 mobilná aplikácia. Používatelia v nej nájdu fotografie pamiatok a lokalít, základné informácie o ich vývoji, histórii, súčasnom stave či potrebné kontakty. Jej súčasťou je aj mapa, pomocou ktorej sa môžu orientovať v teréne. Zároveň nahrádza sprievodcovské služby na miestach, kde tieto služby absentujú alebo neposkytujú dostatok informácií. Aplikácia je jednoduchá na ovládanie. Po stiahnutí do telefónu funguje aj bez pripojenia na internet.

„Vďaka mobilnej aplikácii môže mať každý tematickú trasu Šarišská hradná cesta priamo vo svojom mobilnom telefóne. Zámerom mobilného sprievodcu je poskytnúť návštevníkovi užitočné a pútavé informácie o pamiatkach, ktoré sú často bez sprievodcovskej služby. Zároveň tak poskytuje inšpiráciu ako tráviť svoje voľné chvíle práve objavovaním regiónu Šariš,” dodala Katarína Bartková, pracovníčka OOCR RŠ.

mobilna_apka_SHC

Návod na inštaláciu:

Objavte krásy hradov, kaštieľov, kúrií či mestských opevnení na území regiónu Šariš. Vo svojom telefóne alebo tablete spustíte PWA aplikáciu Šarišská hradná cesta z URL adresy app.sarisskahradnacesta.sk . Nainštalujte si aplikáciu s jednoduchým návodom do vášho zariadenia podľa pokynov vo videu. Aplikácia funguje aj off-line bez pripojenia na internet.

Zdroj a foto: OOCR Región Šariš

Tento projekt vznikol s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

 

POZRI TIEŽ:

V Lačnovskom kaňone čaká turistov nový kovový rebrík

V Lačnovskom kaňone, obľúbenej turistickej lokalite neďaleko Prešova, pribudla nová turistická infraštruktúra. Návštevníci sa môžu tešiť z masívneho kovového rebríka...

Vynovená Zimná výzva

Všetko, čo potrebuješ vedieť o Zimnej výzve. Ako sa zapojiť, pravidlá a lokality.

Zimna vyzva 3_FB cover