Tatrám v lete chýbali domáci návštevníci

Tatrám v lete chýbali domáci návštevníci

Tak ako sa očakávalo, v lete 2022 Slováci húfne vycestovali do zahraničia najmä za morom a chýbali tak v domácich destináciách, vrátane Regiónu Vysokých Tatier. Tento pokles bol u domácich ubytovaných návštevníkov v lete 2022 v porovnaní s letom 2021 až – 30%.

Vrátili sa turisti zo zahraničia, ktorých v lete 2021 obmedzili prísne pravidlá pre cestovanie na Slovensko, pribudlo ich až 70%, čím bol celkový výsledok letnej sezóny 2022 v porovnaní s letom 2021 nižší len o cca – 5%. V absolútnych číslach tak bolo v lete 2022 v RVT ubytovaných cca 133 000 návštevníkov v porovnaní s letom 2021, keď ich bolo 140 000.

 Popradské pleso
Popradské pleso

Čo sa týka jednotlivých mesiacov, v júli 2022 bol v RVT v porovnaní s júlom 2021 zaznamenaný pokles ubytovaných návštevníkov o – 11,6%. Údaje Štatistického úradu za mesiac august ešte oficiálne nie sú dostupné, podľa prieskumu priamo u tatranských ubytovacích zariadení bol august podobný alebo rovnaký v obsadenosti ako v roku 2021, celkový výsledok za letnú sezónu teda vo Vysokých Tatrách budeme zrejme vyhodnocovať ako priemernú, s miernejším poklesom ako sa na začiatku leta javilo, august aj vďaka priaznivému počasiu dobiehal chýbajúcu návštevnosť z júla.

Keď zoberieme do úvahy jednodenných návštevníkov, v lete 2021 ich bolo cca 840 tis., v lete 2022 cca 800 tis. V lete 2019 navštívilo Vysoké Tatry 865 tis. turistov.

 Zdroj: Marek Hajkovský
Zdroj: Marek Hajkovský

Čo sa týka štruktúry návštevníkov, v lete 2022 bol pomer domácich a zahraničných návštevníkov 63% : 37%, v porovnaní s letom 2021, keď bol tento pomer 82% : 18%. Vrátili sa tradiční zahraniční návštevníci v poradí Češi, Poliaci, Maďari, návštevníkov zo západnej Európy, či zámoria však bolo stále výrazne menej, ako v minulosti. Do Vysokých Tatier sa vrátili aj klienti z Izraela, zvýšenú mieru návštevnosti vidíme u turistov z Pobaltských krajín, pokles je u Nemcov, a celkovo západných krajín, u ktorých zrejme stále rezonuje téma vojny.

Pri porovnaní globálnych výsledkov CR za prvých 7 mesiacov roku 2022 na Slovensku s tými našimi v Tatrách, treba konštatovať, že pokles ubytovaných návštevníkov na Slovensku za 7 mesiacov v porovnaní s rokom 2019 je stále takmer 30%, pričom v našej OO CR RVT je tento pokles 17,91%

„Horským strediskám vo Vysokých Tatrách z pohľadu na dlhodobý priemer chýba približne 20 % klientely. Rovnako ako v celom regióne to bol na začiatku výpadok domácich, príjemným prekvapením bol návrat návštevníkov z okolitých krajín. Vyhodnocujeme, že pokles okolo 10 % možno pripísať mixu zahraničných návštevníkov z celého sveta, ktorí sa pravdepodobne obávali cestovať do regiónu v nadväznosti na blízkosť východnej hranice s Ukrajinou“  uvádza Lukáš Brodanský za Tatry Mountain Resorts.

 Zdroj: Marek Hajkovský
Zdroj: Marek Hajkovský

„V popradskom AquaCity kopírovalo chovanie zákazníkov dianie vo Vysokých Tatrách. Bilancia návštevnosti aquaparku je oproti roku 2021 lepšia, avšak oproti referenčnému roku 2019, je pokles cca  20%, konkrétne u Slovákov je to približne 15%. Začiatok leta bol mierne rozpačitý, nevedeli sme vyhodnotiť čo sa deje, keďže sa leto rozbiehalo pomaly,  na konci leta však konštatujeme pozitívny výsledok, aj vďaka priazni počasia. Veríme predovšetkým, že ďalšie leto už nebudeme riešiť žiadnu kritickú tému ako pandémia, či aktuálna energetická kríza,“  konštatovala Lenka Chovancová, marketingová manažérka AquaCity Poprad.

Vysoké Tatry sú tradičnou destináciou, ktorej najväčším lákadlom je tatranská príroda a štíty. To potvrdzuje aj záujem klientov a ich dopyty počas letnej sezóny. V našich tatranských informačných kanceláriách sa najviac zaujímali o možnosti turistiky, nasledovali podujatia, informácie o lanovkách a aktivity po turistike ako napr. galérie. Tento rok sa opakovali otázky aj na tému medveďov a bezpečnosti – niektorí turisti ich chceli stretnúť, väčšina sa im chcela samozrejme vyhnúť. 

"Najviac negatívnych podnetov bolo už tradične na kapacitu električiek, nedostatok spojov,  ľudia reagovali aj na zvýšenie cien služieb v regióne. V tatranských informačných kanceláriách sú zamestnanci pripravení na rôzne otázky, ale jedna pikoška z leta je napríklad otázka – aké sú televízne programy na Lomnickom štíte? Turistom vo Vysokých Tatrách chýba aj verejná práčovňa„ vyhodnocuje letnú sezónu Lenka Rusnáková, riaditeľka ZCR.

 Kométa
Kométa

Oblastná organizácia oslovila hotelierov aj s témou blížiacej sa zimnej sezóny a energetickej krízy. Predpoveď na zimu aj od hotelierov je podobná: „neplánujeme zásadne obmedzovať prevádzku, lebo nemôžeme znížiť kvalitu služieb pre hostí, tiež si nemôžeme dovoliť zvýšiť ceny výrazne v čase, keď sa zdražuje všetko. Skôr plánujeme služby doplniť a vylepšiť, aby sme prilákali viac hostí, šetriť plánujeme na prevádzkových a personálnych nákladoch. Dôležité pre hotelierov je, ako budú fungovať ďalšie služby – ako bežecké a zjazdové trate, ceny skipassov a služieb v regióne. Ak bude všetko drahšie, vládnu obavy, že ľudia zimnú dovolenku vynechajú“.

„Veľa podnikateľov však plánuje minimálne počas mimosezóny radikálnejšie obmedzenia – nebudú poskytovať služby napr. počas celého týždňa. Zhodujú sa, že nárast energií znamená nárast cien v službách cestovného ruchu a je najvyšší čas aby štát zakročil a predstavil konkrétne plány a opatrenia."

"Letnú sezónu celkovo hodnotíme ako dobrú, na zimnú sezónu sa pripravujeme ako na nevyspytateľnú. Verili sme, že už skončí doba neustáleho prispôsobovania sa situácii a budeme môcť plynule pracovať, zlepšovať, venovať sa iba hosťom a turistom, zatiaľ však už tretím rokom v našom sektore cestovného ruchu pokračujú rôzne turbulencie, ktoré sa snažíme ustáť s najlepším možným výsledkom“ uzatvára bilancovanie uplynulých mesiacov riaditeľka Oblastnej organizácie Región Vysoké Tatry, Lucia Blašková.

Zdroj: OOCR Región Vysoké Tatry

Pozri tiež: