Tatranský ľadový dóm je prístupný verejnosti

Tatranský ľadový dóm je prístupný verejnosti

Tatranský ľadový dóm po roku opäť otvára svoje brány! Výnimočná zimná tatranská atrakcia z ľadu je tento rok inšpirovaná Chrámom Kristovho vzkriesenia v Petrohrade. Ľadovú krásu budú môcť návštevníci Hrebienka vo Vysokých Tatrách obdivovať od piatku 20.novembra. Sprístupnenie Tatranského ľadového dómu je aj tento rok spojené s oficiálnym otvorením zimnej turistickej sezóny vo Vysokých Tatrách.

 Tatranský ľadový dóm, Zdroj Marek Hajkovský
Tatranský ľadový dóm, Zdr...

Tatranský ľadový dóm píše vo Vysokých Tatrách už svoju ôsmu kapitolu. Jeho autorom je Slovák Adam Bakoš, ktorému pri tvorbe pomáhali sochári z Česka a Slovenska. Na stavbu vysokú 12 metrov použili spolu 1880 kusov ľadových blokov, ktoré vážili spolu 225 ton.

„Vytvorili sme kópiu nádhernej fasády, ktorej dominuje 6 hlavných veží chrámu, zvýraznených materiálmi, ktoré mali v Tatranskom ľadovom dóme premiéru. Na stavbe sa podieľalo celkovo 18 sochárov a 12 pomocníkov,“ uviedol Adam Bakoš. Celý Tatranský ľadový dóm je umiestnený v kupole o priemere 25 metrov.

Samostatnou kapitolou bola výroba kupol, ktorú vytvorili Mia Bujňáková s Petrom Klímom.

„Pompéznosť a tvarovú čistotu kupol sme sa po intenzívnej úvahe rozhodli stvárniť kombináciou moderných technológií a ručnej remeselnej práce. Telá všetkých ôsmich kupol sme vymysleli ako samonosné konštrukcie spojené kružnicami a rebrami. Jednotlivé časti boli potom vyrezané z polykarbonátu pomocou vodného lúča v Prešove,“ informovala Mia Bujňáková.

 Tatranský ľadový dóm, Zdroj Marek Hajkovský
Tatranský ľadový dóm, Zdr...

Z dôvodu aktuálnej situácie a preventívnych opatrení pristúpili organizátori k viacerým zmenám smerujúcim k zvýšeniu bezpečnosti.

„Prvou a najdôležitejšou bude vytvorenie vstupných koridorov tak, aby sa návštevníci mohli plynule a bez zhlukovania Tatranský ľadový dóm navštíviť. Čas strávený obdivovaním ľadovej krásy bude zároveň limitovaný rovnako ako počet osôb, ktoré budú môcť naraz do dómu vstúpiť, samozrejme iba s prekrytím dýchacích ciest. Aj samotných návštevníkov preto chceme požiadať o zodpovednosť, aby zážitky z návštevy tohto výnimočného projektu boli len príjemné,“ požiadal manažér strediska Vysoké Tatry Lukáš Brodanský.

Ku kupole, ktorá na Hrebienku ukrýva ľadové umenie, je možné dopraviť sa pozemnou lanovkou zo Starého Smokovca alebo pešo po nenáročnej turistickej trase. Chrám bude otvorený denne od 9.00 do 16.00 h, počas hlavnej zimnej sezóny a vianočných sviatkov sa otváracie hodiny ešte predĺžia. Vstup do ľadového dómu je pre návštevníkov opäť bezplatný.

Hrebienok okrem samotného Tatranského ľadového dómu prináša na začiatok zimy ešte jednu výnimočnú udalosť. V piatok 20. novembra 2020 o 9:00 v reštaurácií Hrebienok začne predaj špeciálnej 0.- eurovej bankovky s motívom tejto výnimočnej tatranskej lokality – na bankovke bude vyobrazená pozemná lanovka, Lomnický štít a tradíciu ľadového umenia bude pripomínať Chrám Notre Dame z ľadu z minulej zimy. Náklad 15 000 ks bude obsahovať aj špeciálnu prítlač Anniversary 2020 na 3000 ks bankoviek.

 Nulová eurobankovka
Nulová eurobankovka

Tatranský ľadový dóm je jednou najpopulárnejších atrakcií Regiónu Vysoké Tatry počas zimnej sezóny a jeho otvorenie je symbolickým oznámením, že zima je blízko.

„Veríme, že snehová nádielka bude bohatá, a návštevníci Vysokých Tatier si budú počas zimy vychutnávať nielen umenie tejto ľadovej galérie, ale aj všetky ostatné možnosti, ktoré náš región ponúka. Aj napriek nie úplne jasnej situácii sa intenzívne pripravujeme na otvorenie zimnej sezóny a pozývame turistov do nášho regiónu užiť si všetky zimné radovánky, lyžovačku na tatranských svahoch, výlety lanovkami, bežkovanie či vonkajšie klziská, zimnú turistiku. Hotely a ubytovacie zariadenia už prijímajú rezervácie na zimné pobyty, väčšina z nich počíta s lyžiarskym lístkom v cene pobytu, aktuálne je možné pobyty zakúpiť s rôznymi first minute zľavami. Rovnako sú podnikatelia pripravení na bezpečný pobyt turistov pri dodržaní všetkých hygienických noriem a opatrení, nielen hotely ale aj reštaurácie, bistrá i bufety, či rôzne atrakcie. Veríme, že najbližšie týždne prinesú aj ďalšie pozitívne správy a zimná sezóna vo Vysokých Tatrách bude aj s možnosťou wellnesovania, kúpania a možnosti využívania všetkých služieb, na ktoré sme počas dovoleniek zvyknutí,“ informovala riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry Lucia Blašková.

 Tatranský ľadový dóm, Zdroj Marek Hajkovský
Tatranský ľadový dóm, Zdr...

Tatranský ľadový dóm je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

logo_Slovakia_travel_SK_WEB

Zdroj: OOCR Región Vysoké Tatry

Pozri tiež:

Hrebienok (Vysoké Tatry)

Hrebienok (1285 m) je veľmi dôležité turistické a lyžiarske centrum nad Starým Smokovcom, na juhovýchodnom úpätí Slavkovského štítu. Od polovice 19. storočia kúpeľní hostia zo

Bežkársky raj vo Vysokých Tatrách

Bežecké lyžovanie patrí k zime vo Vysokých Tatrách rovnako, ako zjazdové lyžovanie či skialpinizmus. Pripravené sú pre vás vynikajúce bežecké trate v ...

Vysoké Tatry: Lyžovačka, zimné atrakcie a zážitky

Vysoké Tatry  sú v zime lákadlom nielen pre svoje výborne upravené zjazdovky, moderné lanovky a kvalitné služby.