Turistický vláčik Dráčik jazdí po celé leto

Turistický vláčik Dráčik jazdí po celé leto

Severovýchod Slovenska štartuje atraktívne leto

Región Bardejova, Bardejovských Kúpeľov, Svidníka a ich okolia má všetky atribúty komplexnej turistickej destinácie. V lete je to zvlášť atraktívna lokalita pre rodiny s deťmi. Prispieva k tomu aj turistický vláčik Dráčik, ktorý premáva na okružnej trase Bardejov-Bardejovské Kúpele.

 vláčik Dráčik, Foto: OOCR Šariš Bardejov
vláčik Dráčik, Foto: OOCR...

Podobne jazdí turistický vláčik aj vo Svidníku na trase do Údolia smrti. Informuje o tom Radomír Jančošek, riaditeľ oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) „ŠARIŠ“ – Bardejov.

,,Aj tento rok bude vláčik premávať každý deň do konca leta. Bardejovský Vláčik Dráčik zavezie turistov k najzaujímavejším miestam Bardejova a Bardejovských kúpeľov. Na ktorejkoľvek zastávke môžu cestujúci vystúpiť pozrieť si krásy historického centra Bardejova, či navštíviť zábavný park BUBO Landia a neskôr nastúpiť na vláčik a pokračovať v jazde. Vláčik premáva podľa cestovného poriadku systémom HOP ON – HOP OFF. Počas jazdy sa pomocou audio sprievodcu dozviete množstvo zaujímavostí. Jedna jazda trvá približne hodinu a denne by mal absolvovať sedem jázd. Cena jednej jazdy je 7 EUR, dôchodcovia  a deti platia 5 EUR. Zastávok je 9, trasa začína na Radničnom námestí pri soche Kata, v Bardejovských Kúpeľoch stojí aj pri letnom kúpalisku, skanzene a pod kolonádou. Cestujúcim, ktorí sa preukážu platnou kartou RegionCard Šariš-Bardejov, bude poskytnutá zľava vo výške 0,50 eur na každý lístok. Karta sa nedá kúpiť, ale klient ju dostane bezplatne na recepcii, keď sa ubytuje vo vybranom ubytovacom zariadení a môže ju využívať len v období, kedy je v ňom ubytovaný,“ vysvetľuje Jančošek.

 vláčik Dráčik, Foto: OOCR Šariš Bardejov
vláčik Dráčik, Foto: OOC...

Údolie smrti je dostupné aj turistickým vláčikom zo Svidníka

Turistický vláčik vo Svidníku premáva od 6.júla do 31.augusta 2022 a to denne od stredy do nedele. Trasa je Svidník-Údolie smrti a frekvencia je 3-krát počas jedného dňa. Na trase je 9 zastávok (Pešia zóna - TIK, Vojenské historické múzeum, Aquaruthenia, Pravoslávny chrám,...). Počas jazdy budú podávané informácie o zaujímavostiach mesta a regiónu. Cestovné platí celý deň a  v rámci jednej ceny je možné nastupovať a vystupovať na zastávkach na trase. Presnejšie informácie sú na www.svidnik.sk alebo facebooku a  a instagrame mesta Svidník.

Turistický vláčik Dukeláčik

Leto a voda lákajú

V tohtoročných horúčavách suverénne vedie voda. Stálicami v tejto ponuke sú: Bardejovské kúpele; letné kúpalisko na mestskom štadióne v Bardejove na Družstevnej ulici a letné kúpalisko Makovica v Nižnej Polianke; vodná nadrž Domaša, kde sú vynikajúce možnosti kúpania, rekreácie ako výletná loď Bohemia; vo Svidníku je to aquapark Aquaruthenia s kúpaliskom vnútornými aj vonkajšími bazénmi, v prevádzke je aj wellnessové centrum.

 Bardejovské kúpele, Foto: OOCR Šariš Bardejov
Bardejovské kúpele, Foto: O...

Ceny stále mierne

Všetky lokality majú i dostatočnú sieť reštauračných zariadení s cenovo dostupným sortimentom. Zariadenia sú po reštarte po koronakrízy plne funkčné a v prevádzke, ceny sa zdvihli len symbolicky, menej než bola inflácia. Priamo na centrálnom historickom Radničnom námestí v Bardejove, či v susediacich uličkách, sú desiatky reštaurácií, kaviarní, cukrární otvorených celoročne. Každý sa tu naje i ubytuje za ceny primerané jeho peňaženke.

Cykloturistika - Pumptrack – Bike park

V máji 2022 vybudovali v rekreačnej zóne mesta na Toplianskej ulici v Bardejove, atrakciu nadregionálneho významu “Pumptrack – Bike park v Bardejove”. Obnovený areál bude slúžiť zároveň na organizovania medzinárodných podujatí a pretekov. Frekventovaná oblasť pri rieke Topľa v Bardejove je vhodným miestom na realizáciu športových aktivít, pohybu, oddychu návštevníkov aj  z iných miest a regiónov.

Dlhšia trasa liečivých singletrackov má dĺžku 25 km a kratšia trasa 18 km. Na svoje si prídu všetci od najmenších cyklistov po profibikerov. Sieť navzájom prepojených piatich liečivých singletrackov – Rodinný, Napoleon, Čerešenka, Herkules a Kráľovský a dve nadväzujúce cyklotrasy Kyslíková cesta Mihaľov - Bardejov a Kyslíková dráha v Bardejovských Kúpeľoch, poskytujú dostatok možností vyžitia.

 Skatepark a Pumptrack - Bike park v Bardejove, Foto: OOCR Šariš Bardejov
Skatepark a Pumptrack - Bike...

Bardejov svetové dedičstvo UNESCO

Historické pamiatky spolu s prírodnými krásami a službami cestovného ruchu ako kúpeľníctvo v Bardejovských Kúpeľoch, wellness, či singletracky, tvoria žiadaný mix lákajúci návštevníkov. Najnovšie pribudol putovný nápis Bardejov (zatiaľ je na Radničnom námestí). V Bardejove návštevníci môžu obdivovať Radničné námestie s nádhernými gotickými meštianskymi domami, Bazilikou minor sv. Egídia, s bývalou Mestskou radnicou - prvou stavbou renesancie na území Slovenska, v ktorej je umiestnená expozícia Šarišského múzea. Medzi klenoty patrí Židovské suburbium - Stará synagóga v Bardejove. Lákajú i drevené kostolíky.

  Bazilikou minor sv. Egídia, Foto:OOCR Šariš Bardejov
  Bazilikou minor sv. Egídia...

Svidník a okolie lákajú

V závere minulého roka uviedli do prevádzky aj v meste Svidník vyhliadku s útulňou. Jedinečný výhľad z veže ukazuje panorámu mesta Svidník od Pamätníka sovietskej armády až po lesný komplex Osy. Lokalita je prístupná pre rodiny s deťmi, pre starších ľudí, cyklistov, bežkárov i peších turistov počas celého roka. V závere novembra 2021 dokončili v Kružlovej, v Údolí smrti, unikátnu rozhľadňu z kovu a dreva vysokú 13,65 metra, ktorá má 4 poschodia a tvarom pripomína náboj do československej pušky VZ. 24. Veža poskytuje nádherné výhľady do okolia, vidno z nej takmer celé Údolie smrti, okolité obce, časť Svidníka a v prípade priaznivého počasia aj Vysoké Tatry.

V areáli prírodného múzea ako aj okolo cesty do Svidníka je rozmiestnených 55 kusov rozličnej ťažkej bojovej techniky, kde si môžete ohmatať tanky, delá, lietadlá a vojenskú techniku. Centrálna expozícia Vojenského historického múzea umiestnená vo Svidníku na Bardejovskej ulici je od 3.októbra znovu otvorená. Celoročne prístupné je Údolie smrti.

 Expozícia Vojenského historického múzea, Foto: OOCR Šariš Bardejov
Expozícia Vojenského histor...

Projekty a ich aktivity sú realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.  

Zdroj: OOCR Šariš Bardejov

Pozri tiež:

TOP výlety:

Všetky výlety