Unikátny drevený megafón už slúži verejnosti

Unikátny drevený megafón už slúži verejnosti

PREŠOV 27. august 2019 – Spev vtákov, šum stromov či zvuk lesa. Na to všetko sa môžu tešiť milovníci prírody vďaka úplne novému 4-metrovému drevenému megafónu. Keď si doň človek sadne, znásobia sa mu zvuky okolitej prírody, čo pôsobí blahodarne na dušu. Unikátnu atrakciu neďaleko Prešova v Slanských vrchoch oficiálne otvoria 1. septembra.

 Autori megafónu, Zdroj foto: Plzeňský prazdroj Slovensko
Autori megafónu, Zdroj foto:...

Nový drevený megafón nemá v strednej ani západnej Európe konkurenciu. Podobný majú iba Estónci. S nápadom vytvoriť ho prišli štyria mladíci z občianskeho združenia Hlas lesa. Ich cieľom je dostať viac turistov do atraktívnych častí lesa na východe našej krajiny.

"Veríme, že dreveným megafónom sa nám podarí prilákať ľudí do prírody a podporiť tak turizmus v celom regióne," vysvetlil zámer projektu jeden z autorov František Baláž.

Megafón váži 2,5 tony

Drevený megafón stojí neďaleko cyklotrasy spájajúcej Prešov s okolitými dedinami, približne jeden km za obcou Zlatá Baňa v Temnom lese 200 m od altánku a ohniska.

 Lokalizácia, Zdroj foto: O.Z. Hlas lesa
Lokalizácia, Zdroj foto: O.Z...

Stavalo ho vlastnými rukami 15 chlapov vo svojom voľnom čase. Na výrobu použili drevo zo smreka. Pri budovaní megafónu sa poriadne zapotili.

„Jadro megafónu tvorí sedem prstencov, ktoré pozostávajú celkovo zo 63 častí. Prstence sú prepojené tromi štvormetrovými hranolmi. Na dosiahnutie výsledného tvaru sme potrebovali 90 štvormetrových dosiek, 45 z nich tvorí vonkajší plášť, ďalšia polovica vnútro megafónu. Pri stavbe sme použili cca 10 kg klincov, čo spolu so skrutkami predstavuje okolo 2700 kusov,“ vymenoval Baláž, ktorý stál pri celej stavbe.

 Autori projektu, Zdroj foto: Plzeňský prazdroj Slovensko
Autori projektu, Zdroj foto:...

Do megafónu si môže človek sadnúť a okamžite nasávať zvuky prírody. Obrovská 2,5 tonová stavba má tvar deväťhranného ihlanu, a to zámerne.

„Tento tvar má vlastnosť, vďaka ktorej koncentruje lúče a vlny odrážajúce sa od jeho stien do jedného bodu. Človek, ktorý bude sedieť v blízkosti tohto bodu, tak bude počuť zosilnené zvuky prichádzajúce z okolia a môže pohodlne načúvať, čo mu les hovorí,“ uviedol mladý autor. Autori samozrejme mysleli aj na to, aby takáto atrakcia nemala zlý vplyv na harmóniu lesa.

Podpora turizmu v regióne

Jedinečný projekt vznikol s podporou samosprávy obce Zlatá Baňa a značky Birell.

„Obec prispela občianskemu združeniu pozemkom v našom katastri, a zároveň ďakujeme značke Birell, ktorá sumou 2905 eur pokryla finančné náklady na výstavbu megafónu,“ uviedol starosta obce Zlatá Baňa Maroš Železník.

 Drevený megafón, Zdroj foto: Plezeňský Prazdroj Slovensko
Drevený megafón, Zdroj foto...

Východoslovenská obec tak bude jediným slovenským mestom, ktoré takýto zážitok svojim obyvateľom a návštevníkom ponúka.

„Na projekte dreveného megafónu sme spoločne s občianskym združením pracovali od marca. Jeho samotná výstavba trvala 50 hodín. Veľmi nás teší, že Birell nie len svojou chuťou, ale aj aktivitami sprostredkúva ľuďom kontakt s prírodou. Unikátny drevený megafón je práve takou aktivitou, ktorá prinesie nezabudnuteľné zážitky. V budúcnosti sa totiž môžete tešiť na prírodné symfonické koncerty. Hudobníci svoje umenie predstavia priamo v megafóne, čím sa vytvorí ešte intenzívnejší zážitok,“ uzavrel brand manažér značky Birell Josef Jalůvka.

Megafón v číslach:

Počet dosiek: 90

Počet hranolov: 63

Nosná konštrukcia: 7 prstencov

Použité klince: 10 kg

Spojovacie časti: 126 ks

Počet pracovníkov: 15 chlapov

Druh dreva: smrek

Váha: viac ako 2,5 t

Dĺžka: 4,2 m 

Šírka: 2,5 m

Zdroj: PR Clinic

 

Pozri tiež:

Legendarium 2019: Cestuj, zbieraj nálepky a vyhraj!

Viac ako 100 tipov na výlety, príbehy legiend v komikse a možnosť zbierať súťažné nálepky počas cestovania. Opäť je tu LEGENDARIUM! Pokračovanie obľúbeného projektu pre celé rodiny, vďaka ktorému sa počas leta rozhodne nebudete nudiť.

Slovenské opálové bane

Krásne opály zo Slovenských opálových baní, ktoré sa nachádzajúcich na východnom Slovensku medzi obcami Červenica a Zlatá Baňa obdivuje celý svet a dnes sú banské diela vychytenou

 

TOP výlety:

  • Slovenské opálové bane Medzi obcami Zlatá Baňa a Červenica
  • Levoča Informačná kancelária mesta Levoča Námestie Majstra Pavla 58, 054 01 Levoča
  • NKP Solivar Námestie osloboditeľov 4, 080 05 Prešov-Solivar
Všetky výlety