V Bardejovských kúpeľoch pribudol Lekársky singletrack

V Bardejovských kúpeľoch pribudol Lekársky singletrack

 

Bardejovské kúpele a severovýchod Slovenska sú opäť atraktívnejšie aj pre rodinnú dovolenku. V kúpeľoch a ich okolí pribudol v poradí tretí liečivý singletrack, tentoraz určený pre rodiny s deťmi a preto nazývaný FAMILY singletrack. Meno dostal, rovnako ako jeden z predchádzajúcich, podľa liečivého prameňa Bardejovských kúpeľov - Lekársky singletrack.

Výstavbu financovala Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) „ŠARIŠ“ Bardejov a vyžiadala si celkové náklady 11 900 eur. Informoval o tom jej riaditeľ Ing. Radomír Jančošek.

Od októbra tohto roku majú cyklisti, ale aj turisti k dispozícii novú horskú cyklotrasu s celkovou dĺžkou 1330 m a prevýšením 60 výškových metrov. Je oveľa širšia než sú bežné cyklotrasy a keďže je určená hlavne pre rodiny s deťmi, nazýva sa aj FAMILY singletrack. Pretože je súčasťou liečivých singletrackov nazvaných podľa prameňov, tento FAMILY singletrack nesie oficiálny názov Lekársky singletrack. Lokalizovaný je v krásnom prírodnom prostredí Mestských lesov Bardejov – nad mestskou časťou Bardejova - Bardejovskými Kúpeľmi. Tento FAMILY singletrack bol budovaný pod dohľadom vyškolených trailbuilderov spoločnosti IMBA,“ opísal novú cyklotrasu R. Jančošek.

Spolu s výstupovou trasou Čerešenka a zjazdovou Napoleon tvoria 4610 m dlhý súbor cyklotrás. Lekársky singletrack je svojím nenáročným profilom bez prekážok určený pre celé cyklistické rodiny. Začína na hornom konci Kyslíkovej dráhy (pri vodárni) a plynule stúpa nad kúpele. Do cieľa pri altánku na kyslíkovej dráhe vedie mierne z kopca. Singletrack je charakterizovaný zarovnávaným a tvarovaným prírodným povrchom. Svojím profilom je nenáročný, s priemerným sklonom do 8 %. Na singletracku sa nachádzajú veľké klopené zákruty a plynulé terénne vlny. 

OOCRBJ-Familysingletrack.jpg

Dodal, že liečivé singletracky majú potenciál priviesť do Bardejovských kúpeľov klientelu, ktorá bude svoj voľný čas využívať aktívne, či už behom alebo v sedle bicykla. Atraktívnosť kúpeľov pre rodiny s deťmi a malých návštevníkov sa v tomto roku zvýšila. Nielen FAMILY singletrackom, ale aj augustovým otvorením druhej etapy oddychovej a športovej zóny pre deti pred strediskom obchodu a služieb.

Pojem „liečivé singletracky“ naznačuje väzbu na kúpele a trasy Lekársky a Napoleon, sú nazvané podľa prameňov v Bardejovských kúpeľoch. Liečivé singletracky sú charakterizované zarovnávaným prírodným povrchom. Nachádzajú sa tu umelé špeciálne vybudované prekážky - terénne vlny, skoky rôznych veľkostí, klopené zákruty, rýchle pasáže aj technické kamenné úseky a mostíky. Všetky spomínané prekážky sa dajú obísť alebo prejsť bezproblémovo aj pre menej zdatných cyklistov. 

Počas letnej sezóny navštevuje Bardejovské kúpele okolo dvestotisíc jednodňových návštevníkov, z toho odhadom približne 50 000 detí. Pre deti kúpele každý rok organizujú Deň detí a malými návštevníkmi sú veľmi obľúbené  aj Bardejovské kúpeľné dni. Najnavštevovanejším podujatím v regióne je tradičný Bardejovský jarmok, ktorý sa koná v auguste v Bardejove. Najlákavejšími destináciami regiónu OOCR „ŠARIŠ“ Bardejov sú Bardejovské kúpele, mesto UNESCO Bardejov a v tomto roku pribudol aj Svidník s Duklou.

Alzbeta-muzem-sisi.jpg K atraktivitám Bardejovských kúpeľov patrí aj menšie Múzeum Sisi a možnosť bývania v historickom apartmáne.

 

Bardejovských kúpeľoch sa počas roka konajú atraktívne podujatia ako sú Otvorenie kúpeľnej sezóny, Alžbetínsky deň, Folklórny festival, Pivný festival, Hornošarišský Vínny festival. Areál kúpeľov je každý deň otvorený aj pre širokú verejnosť. Hostia majú na výber aj z dvoch wellness komplexov. Väčšie Wellness SPA - bazénový a saunový svet je v hoteli Ozón a menšie je v kongresovom štvorhviezdičkovom hoteli Alexander.

Pozrite si v okolí:

Bardejov – UNESCO: Radničné námestie s gotickými meštianskymi domami, Bazilika minor Sv. Egídia, bývalá Mestská radnica – prvá stavba renesancie na území Slovenska s expozíciou Šarišského múzea. Židovská synagóga,  pamätník holokaustu, historické bašty a mnoho iného. Viac tipov na výlety v lokalite Bardejov

Obľúbený je aj Lesnícky náučný chodník ČIERNA MLÁKA v Bardejovských Kúpeľoch a tamojší Skanzen – Múzeum ľudovej architektúry. Príjemným cieľom výletov je tiež agroturistické zariadenie v Stebníckej Hute Slnečný Majer a  hrad Zborov. Z Bardejovských Kúpeľov cez Zborovský hrad je vybudovaný okružný náučný chodník.

Svidník – dominantou centra mesta je socha armádneho generála Ludvíka Svobodu. Kapitolu vojnových dejín dokumentujeVojenské múzeum vo Svidníku. V parku neďaleko múzea sa nachádza externá expozícia ťažkej vojenskej techniky. V meste Svidník sa nachádza aj Slovenské národné múzeum – Múzeum ukrajinskej kultúry. Jeho súčasťou je skanzen ľudovej architektúry so vzácnym dreveným chrámom a Galéria Dezidera Millyho. V meste je vodný svet Aruthenia Svidník s krytými bazénami a wellness.

Pamätník na Dukle patrí k najnavštevovanejším miestam regiónu. Pripomína Karpatsko-dukliansku vojenskú operáciu, z jesene 1944, pri ktorej padlo vyše 60 tisíc sovietskych a československých vojakov. Dominantou národnej kultúrnej pamiatky je Pamätník čs. armádneho zboru. Bývalé bojisko možno uvidieť z nadhľadu, ktorý návštevníkom poskytuje vyhliadková veža. V areáli prírodného múzea ako aj okolo cesty do Svidníka je rozmiestnených 55 kusov rozličnej ťažkej bojovej techniky z druhej svetovej vojny. Viac: www.vhu.sk

ZDROJ: OOCR Šariš – Bardejov

ČÍTAJ TIEŽ:

Prešovský kraj na fotografiách. Toto sú víťazné zábery

Verejnosť môže nominovať Najlepších v cestovnom ruchu Prešovského kraja

Turizmus rozvíjame 5 rokov. Toto sú naše aktivity