Vihorlatské múzeum vydalo obrazovú publikáciu

Vihorlatské múzeum vydalo obrazovú publikáciu

V roku svojho jubilejného šesťdesiateho výročia pôsobenia v regióne horného Zemplína oslovuje Vihorlatské múzeum v Humennom širokú verejnosť novými edičnými titulmi. Na sklonku roka svojim návštevníkom a priaznivcom ponúka múzeum historicky prvú publikáciu venovanú renesančnému kaštieľu v Humennom – sídlu Vihorlatského múzea.

Publikácia Kaštieľ v Humennom

Prezentačná publikácia vychádza pod názvom Kaštieľ v Humennom na 240 stranách veľkého formátu po vyše dvojročnej textovej a grafickej tímovej príprave. Na jednotlivých snímkach je prezentovaný súčasný majestátny exteriér a dobové zábery kaštieľa od obdobia 17. storočia, jedinečné uchované interiéry s pôvodným zariadením a výzdobou, spolu s unikátnymi umelecko-historickými zbierkovými predmetmi múzea. Najnovšia publikácia múzea ponúka množstvo dosiaľ nepublikovaných detailných pohľadov na zreštaurovanú architektúru a interiérovú výzdobu historickej budovy, ako aj majstrovskú a umeleckú zručnosť, múzeom spravovanú a uchovávanú, v bohatej kaštieľskej zbierke obrazov, zbierkach sakrálneho umenia, historických zbraní, hodinových strojov, porcelánu, dobového nábytku a numizmatickej zbierky, tvoriacich súčasť umelecko-historickej expozície Vihorlatského múzea v Humennom.

Obrazová kniha s textovými pasážami v slovensko-anglickej jazykovej verzii dokumentuje vznik, výstavbu a vývoj kaštieľskeho sídla v Humennom a zároveň približuje aj významné etapy novodobej rozsiahlej rekonštrukcie historickej budovy kaštieľa. Obsahové zameranie nadčasovej prezentačnej publikácie múzea je symbolickým spojením historického objektu a múzejnej inštitúcie, ktorá svoju činnosť začala pred šesťdesiatimi rokmi na pôde kultúrnej pamiatky v objekte renesančného kaštieľa.

Publikácia Kaštieľ v Humennom

Kniha vychádza s finančnou podporou Prešovského samosprávneho kraja a ďalších donorov. Je určená všetkým, ktorí sa odhodlajú na cestu spoznávania, ako sa uvádza v úvode publikácie, na ktorú vstupujeme bránou obnovy a uchovávania tejto kultúrnej pamiatky a ktorá nás privádza ku koreňom vlastného bytia. Najnovšiu knižnú publikáciu Vihorlatského múzea v Humennom si môžu záujemcovia zakúpiť od začiatku decembra v Kníhkupectve Na korze na Námestí slobody v Humennom a po sprístupnení múzea aj na pôde Vihorlatského múzea v Humennom. (V súčasnosti, do odvolania, je múzeum neprístupné kvôli rekonštrukcii nádvoria).

POZRI TIEŽ:

Humenné

Mesto Humenné, často nazývané aj centrom či bránou horného Zemplína, sa rozprestiera v severovýchodnej časti Slovenska, pri sútoku riek Laborec a Cirocha.

Kaštieľ a skanzen v Humennom

Jednou z mnohých kultúrnych pamiatok Zemplína je renesančný kaštieľ v Humennom. K nádhernému interiéru kaštieľa patrí aj izba Márie Terézie. Má nezvyčajný osemuholníkový tvar a ukrýva pätoro tajných dverí. Neďaleký skanzen predstavuje život obyčajného dedinského ľudu.