Vo fotografii je sto chutí, hovorí fotograf Kulisev

Vo fotografii je sto chutí, hovorí fotograf Kulisev

Fotografická súťaž pre amatérských a profesionálnych fotografov Choď a foť z dielne Krajskej organizácie cestovného ruchu píše v tomto roku už svoju 8. kapitolu. Súťažné snímky je možné zasielať na adresu chodafot@severovychod.sk ešte do 15. októbra. Každý rok sa nároky na výber víťazov zvyšujú, preto sa zvyšuje aj štandard poroty, ktorej už od roku 2016 predsedá známy slovenský fotograf Jano Štovka (MQEP). Ten prizval do poroty v prebiehajúcom ročníku súťaže svetových profesionálov - Filipa Kuliseva (MQEP a FBIPP)Martina Krystýnka (MQEP) a Ivana Čanigu (MQEP)

SVS---chod-a-fot-2020---WEB

Každý z porotcov je honorovaný najvyšším ocenením pre profesionálnych fotografov Master QEP (Qualified European Professional Photographer), ktoré udeľuje Federácia európskych profesionálnych fotografov. Osobitne vám predstavíme každého jedného z nich, prostredníctvom rovnakých otázok. Fotograf Filip Kulisev sa však môže pýšiť okrem spomínaného titulu MQEP aj honorom Fellowship (FBIPP), ktorý získal od Britského inštitútu profesionálnych fotografov (BIPP).

Niektorí profesionálni fotografi vnímajú fotografiu a samotné fotografovanie ako prácu, pre iných je to ešte stále záľuba a vášeň. Je možné takéto vnímanie aj spojiť?

Príroda tu je, aká je, je úžasná a fantastická. Rozširuje nám horizont a vlastný obzor. Fotografia je to, čo si uchovám pre seba a delím s ostatnými. Je to je jediná vec, čo sa nedá materiálne pretvoriť, je to určitý zážitok, ktorý má človek v sebe navždy.

 Zdroj: Filip Kulisev
Zdroj: Filip Kulisev

Čomu sa vo svojej tvorbe venujete najradšej, aké objekty sú pre vás zaujímavé?

Fotografujem len prírodne scenérie a prirodzene s tým aj flóru a faunu. Vždy ma tešilo fotiť prírodu z vtáčej perspektívy. Posledné roky z dronu spoznávam úplne iný rozmer vnímania prírody. Neukazujem svetu, aké je to zničené, ale ukazujem, aké je to krásne, a že sa ešte stále oplatí bojovať za prírodu. Určite to má pozitívny dosah na ochranu životného prostredia, práve takými pozitívnymi fotografiami. V každom prípade je to aj inšpirácia pre ľudí, aby sa začali venovať fotke alebo cestovať.

Aké atribúty zohľadňujete pri hodnotení fotografie od iných autorov? Kedy vás snímka nadchne? Čo by mala mať dobrá fotografia?

Ktorá zmrzlina je dobrá? Čokoládová, oriešková, jahodová ? Sto chutí je aj vo fotografii. Je to veľmi subjektívne. Pre mňa je dobrá fotografia tá, ktorá zanecháva pozitívne emócie a robí ľudom radosť.

 Zdroj: Filip Kulisev
Zdroj: Filip Kulisev

O autorovi

Fotograf a cestovateľ Filip Kulisev, Master QEP, FBIPP hľadá krásne a unikátne miesta na Zemi, ktoré prostredníctvom fotografií prináša všetkým milovníkom prírody na Slovensku aj vo svete. Chce tak v prvom rade prispieť k ochrane biodiverzity a prírodného bohatstva planéty. Patrí medzi významné osobnosti slovenských fotografov. V roku 2001 založil spoločnosť Amazing Planet, ktorá sa špecializuje na vytváranie exkluzívnych interiérových obrazov, kalendárov, kníh a DVD nosičov. Filip absolvoval viac ako 200 individuálnych výstav na Slovensku a v zahraničí. Vystavoval napríklad vo Viedni, Budapešti, Prahe, Bruseli, Sydney, Aucklande, Atlante, Washingtone, Clevelande, Las Vegas, Vancouveri, Monaku, Ríme, Moskve, Malte, Ottawe, New Yorku a Honolulu. Má aj stálu expozíciu na karibskom ostrove Salt Cay a v Sarasote na Floride.

Filipove diela sú súčasťou zbierok významných osobností ako je pápež František, princ Charles, monacké knieža Albert II, ruský prezident Vladimír Putin, slovenský prezident Andrej Kiska, generálny tajomník OSN Antonio Guterres, ugandský prezident Yoweri Museveni, prezident Francúzskej Polynézie Edouard Fritch, prezident Kiribati Anote Tong, prezident Palau Thomas Remengesau, šéf americkej diplomacie Mike Pompeo a bývalá šéfka americkej diplomacie a prvá dáma Hillary Clintonová. Vlastnia ich aj držitelia Oscarov, skladateľ Hans Zimmer, režisér Luc Jacquet alebo herec Will Smith, Pierce Brosnan a Robert Redford.

 Zdroj: Filip Kulisev
Zdroj: Filip Kulisev

Medzinárodné uznanie si získal schopnosťou zachytiť veľkolepé prírodné scenérie všetkých kontinentov, precízne technicky spracované, citlivo komponované s dokonalou hrou svetla a tieňa. Vycibrený zmysel pre detail mu priniesol množstvo ocenení. Koncom novembra 2010 prišiel vrchol tvorby Filipa Kuliseva. Získal najvyššie európske ocenenie pre profesionálnych fotografov „Master QEP” (Qualified European Professional Photographer). Komisia FEPu, zložená z profesionálnych fotografov zo siedmych krajín, dospela k názoru, že Filip Kulisev dosiahol výnimočne vysoký štandard vo svojej tvorbe a vynikajúcu technickú a umeleckú úroveň svojich fotografií. Za prírodné scenérie udelila komisia FEPu titul Master QEP len po druhý raz.

V januári 2012 sa stal prvým profesionálnym fotografom z krajín strednej a východnej Európy, ktorý získal v Londýne v kategórii prírodné scenérie najvyššie ocenenie, certifikát a titul Fellowship (FBIPP) od Britského inštitútu profesionálnych fotografov (BIPP). Najvyššie ocenenie a titul Fellowship znamená, že jeho držiteľ dosiahol mimoriadne schopnosti a vysokú kreativitu. Filip Kulisev sa stal len tretím a najmladším držiteľom tohto ocenenia na svete. 

 Zdroj: Filip Kulisev
Zdroj: Filip Kulisev


Filip je autorom desiatich exkluzívnych monografií. Prvá z nich vyšla v roku 2006. Druhá kniha Filipa Kuliseva „100 Divov“, ktorá vyšla v roku 2009, vzbudila veľkú pozornosť. Predstavil v nej sto najkrajších častí sveta, na ktorých ukázal, že napriek rastúcej ľudskej aktivite, je na Zemi stále dostatok panensky čistých miest, ktoré má zmysel chrániť pre budúce generácie. Predslov do knihy napísalo Jeho najjasnejšia Výsosť zvrchované monacké knieža Albert II., ktorý Filipovi adresoval aj nasledujúce slová: "Filip Kulisev krásou a čistotou obrazu dodáva váhu bohatstvu, ktoré my všetci až pričasto ignorujeme, a ktoré tu už zajtra nemusí byť, lebo včera sme boli priam trestuhodne nečinní. Som si istý, že významným spôsobom prispeje k prebudeniu ľudí dobrej vôle a upozorní ich na stav našej Zeme. Viem, že svetlo, ktoré vyžaruje, umožní rozsvietiť sa aj iným."

"Na konci roku 2010 vyšla jeho tretia kniha „Amazing Planet“. Táto publikácia je rozšírenou verziou „100 Divov“ a predstavuje 111 najkrajších miest na Zemi. V zozname sú zastúpené všetky kontinenty a široká škála prírodných krás, od ľadovcov, cez horské jazerá, púšte, oceány, kaňony až po ťažko prístupné miesta v národných parkoch po celom svete. Unikátna monografia prináša na 624 stranách viac ako 500 fotografií rôznych formátov a mapy, ktoré presne lokalizujú polohu konkrétneho prírodného divu. Vyšla v 15 svetových jazykoch. Koncom roka 2012 vyšla kniha ZOOM o zážitkoch, príbehoch z ciest a zo zákulisia jeho práce. Po veľkom úspechu knihy Filipa Kuliseva Terre magique (Amazing Planet) vyšla začiatkom roku 2013 na francúzskom trhu upravená verzia „La grande livre des Terres fascinantes“.

 Zdroj: Filip Kulisev
Zdroj: Filip Kulisev

Po úspechu knihy ZOOM - Príbehy fotografií vyšla na jeseň 2014 kniha ZOOM 2. Na jeseň 2016 vyšla obrazová monografia "Element" v ktorej predstaví unikátne fotografie. Príhovor do knihy napísal slovenký prezident Andrej Kiska. Úžasné Slovensko, vydané na jeseň 2017, je jeho deviata kniha, v ktorej sa prvýkrát zameriava výlučne na svoju rodnú krajinu a množstvo pozoruhodných miest, ktoré ponúka. Jeho najnovšia kniha Polárna planéta bola vydaná na jeseň 2019. Filip Kulisev sa vo svojej desiatej monografii vydáva na najnehostinnejšie miesta v polárnych oblastiach s vierou, že budúce generácie nebudú brať túto knihu ako svedectvo o stratenom svete. Predslov do knihy napísalo Jeho najjasnejšia výsosť zvrchované monacké knieža Albert II.


Filip Kulisev, Master QEP, FBIPP je zakladateľ Asociácie profesionálnych fotografov SR (APFSR). V roku 2012 sa stal Európskym fotografom roka v kategórii príroda. V roku 2020 sa stal držiteľom zlatej kamery a Európskym profesionálnym fotografom roka v kategórii Dron (FEP European Drone Golden Camera Award).

Autor: František Baláž

Pozri tiež:

 

TOP výlety:

Všetky výlety