Deň soli

8. sep 2018

Návštevníkov čaká živé divadlo, ktoré doplní bohatý kultúrny program. Predstaví sa banícky orchester z poľskej soľnej bane Bochnia. Nebudú chýbať stánky s remeslami a občerstvením. Návštevníci budú môcť vidieť reálne tesanie sôch do kamennej soli, výrobu lán a mnoho iného. Múzeum Źup Krakowskich Wieliczka z Poľska sa predstaví zaujímavou výstavou soľných baní a pre veľkých aj malých pripravia rôzne tvorivé dielne, maľovanie soľničiek, hod soľou do suda, či dobové varenie soli.

Deň soli je prvým ročníkom kultúrneho podujatia, na ktorom si pripomenieme historickú udalosť návštevu cisára Františka II. Habsburského, ktorý v roku 1800 uviedol do prevádzky Varňu František a  zahájil tak výrobu soli varením zo soľanky,” uviedol Marek Duchoň, súčasný riaditeľ NKP Solivar. 

Podujatie organizuje Slovenské technické múzeum v spolupráci s OOCR Región Šariš.

Viac informácií nájdete na stránke: https://www.muzeum.sk/solivar-v-presove.html

Den soli_2018

 

Pozri tiež:

NKP Solivar

Solivar v Prešove je národná kultúrna pamiatka, ktorá patrí medzi najvýznamnejšie technické pamiatky na Slovensku. Je to unikátny komplex technických objektov na čerpanie a varenie soli zo soľanky, pochádzajúci zo 17. storočia.

Kalvária v Prešove

Kalvária je barokový komplex vypínajúci sa na nevysokom kopci na západnom okraji Prešova. V minulosti ju považovali za druhú najkrajšiu kalváriu na území Uhorska (po

Ortodoxná synagóga v Prešove

Interiér synagógy zdobia nádherné ornamentálne maľby, vďaka čomu patrí synagóga k najkrajším na Slovensku. Stále sa využíva ako modlitebňa. Popri tom funguje i ako múzeum s expozíciou Múzea židovskej kultúry.

Rákociho palác v Prešove

Najkrajší mestský palác Horného Uhorska – takýto titul mala renesančná stavba v tej najlukratívnejšej polohe Prešova v čase svojho vzniku v 16. storočí. Dnes v ňom sídli Krajské múzeum s bohatými expozíciami, vrátane najväčšej zbierky hasičskej techniky na Slovensku.

Miesto podujatia: