Do zbrane, kuruci a iné pestvá

29. júl 2018 15:00 - 19:00

V Rákociho paláci opäť povstanú rebeli. Poslednú júlovú nedeľu budú môcť návštevníci Krajského múzea v Prešove prežiť históriu jedného z najvýznamnejších uhorských rodov doslova na vlastnej koži.  Na svoje si prídu aj tí najmenší.

Druhé tohtoročné podujatie z cyklu Leto s Rákocim pod názvom Do zbrane, kuruci a iné pestvá sa ponesie v duchu rákociovských protihabsburských povstaní.

Pozvanka_Do_zbrane_kuruci

29. júla o 15:00 návštevníci vďaka OZ Sparta zo Stropkova uvidia svetoznámu výstavu kuriozít sprevádzanú humorným výkladom a zoznámia sa s technikou boja v malej škole šermu a lukostreľby. Prostredníctvom interaktívneho predstavenia príde dokonca osobne aj František Rákoci a jeho suita. Ako bonus pre najmenších návštevníkov múzea bude pripravená aj oddychová rozprávková zóna V perine u babičky.

 

„Bude to zábavné a poučné popoludnie s oživenou históriou, ktoré umocní prehliadku múzejných expozícií. Návštevníci zároveň spoznajú aj historické okolnosti obdobia našich dejín na prelome 17. a 18. storočia“ hovorí Kotorová, riaditeľka Krajského múzea.

Ako sa vodilo v tých časoch  remeselníkom a obyčajnému robotnému ľudu, ktorému zostávali zväčša iba povinnosti, to zase ukážu remeselníci z Archeoparku Živá archeológia z Hanušoviec nad Topľou.

Foto_4

„Budú tkať tkanice na malých krosienkach, pracovať s prútím, kameňom a ako kuriozitu predstavia tiež výrobu sklenených korálikov“ dodáva Kotorová.

Leto s Rákocim je cyklom 4 podujatí počas letných nedieľ, ktoré spríjemňujú Prešovčanom a turistom návštevu Krajského múzea. Záštitu nad podujatím prevzala primátorka Mesta Prešov Ing. Andrea Turčanová a predseda Prešovského kraja PaedDr. Milan Majerský, PhD.

Foto_2

Miesto podujatia: