Dva týždne zážitkov

7. sep - 18. sep

Je moderné, je interaktívne, je špecializované a aktuálne „v produktívnom veku.“ Múzeum špeciálneho školstva v Levoči otvorilo svoje brány 16. novembra 1990. Tridsať rokov od svojho založenia si pripomenie bohatým zážitkovým programom už v septembri, a to počas celých dvoch týždňov.

„Pri príležitosti nášho 30. výročia odštartujeme 7. septembra v múzeu podujatie Dva týždne zážitkov. Pripravený máme pestrý a rozsiahly program určený nielen školským skupinám, ale aj širokej verejnosti,“ hovorí Štefánia Petreková, vedúca múzea.

A4_program Dva tyzdne

Ako odhodlane dodala, 30 rokov existencie múzea sa rozhodli osláviť netradične, ale zároveň tak, ako sa na moderné a interaktívne múzeum patrí. Zážitkovým a rovnako interaktívnym programom.

„Ušili sme ho doslova na mieru našim verným a stálym priaznivcom, návštevníkov, rodinám s deťmi, odbornej i laickej verejnosti. Veríme, že každý, kto chce naše jubileum osláviť s nami, si vyberie. Program je pripravený od 7. do 18. septembra. Vrátane víkendu a sviatku,“ konkretizuje Petreková.


Okrem edukatívno-zážitkových programov, zameraných na Braillovo písmo, prstovú abecedu, posunkový jazyk, Lormovu dotykovú abecedu, zmyslové orgány oko a ucho, ktoré sú určené najmä školským skupinám, sú pripravené prehliadky interaktívnej expozície múzea s lektorským výkladom, ale aj hlavný program celého podujatia. Atmosféru v jubilujúcom múzeu spríjemní speváčka Katka Koščová za klavírneho doprovodu Daniela Špinera. Koncert odohrajú 9. septembra, v dopoludňajších hodinách.

„Jej tvorba inklinuje k hudobným štýlom ako je šansón, jazz, folk a pri písaní svojich textov vychádza aj zo slovenskej ľudovej tradície. Charizmatická speváčka sa publiku predstaví výberom piesní popretkávaných príbehmi nevidiacej Mimi a jej kamarátky Lízy, hluchoslepej Helen či nepočujúcej dievčiny, ktorá sa ocitla na diskotéke,“ približuje Petreková.

A4_speciprogram

Tvorivosti bude patriť 11. september. Na deti čaká workshop Namaľuj si veselé tričko, vak či šiltovku, a tým zrecykluj starý kus svojho šatník. Zapojiť sa môžu žiaci 1. stupňa všetkých základných škôl v meste Levoča, nevidiaci a nepočujúci nevynímajúc.

„Počas víkendu budeme v múzeu spájať generácie. Pre všetkých starých rodičov sme pripravili bezplatný vstup, ak zavítajú do múzea v sprievode svojich vnúčat, a taktiež sa môžu spoločne zapojiť do súťaženia s pracovnými listami, ktoré sú u nás úplnou novinkou,“ inšpiruje k návšteve jeho vedúca.

Do rozprávky sa návštevníci prenesú 15. septembra. Vďaka rozprávke o Zlatej rybke, v podaní profesionálneho Divadla Portál z Prešova. Hlavným poslaním a cieľom umeleckého zoskupenia je vytvárať a produkovať umelecké diela a vystúpenia najmä pre detských divákov. Rozprávkový bude v jubilujúcom múzeu aj záver druhého týždňa zážitkov. Ožijú rozprávkové postavičky Mimi a Líza, Heidi, hlavná hrdinka dowňáčka Zuzka, autista Daniel či ďalší. Do ich príbehov sa návštevníci začítajú a započúvajú spoločne s Evkou Cibulovou-Ryššákovou, Aďkou Brnčalovovu, Matejom Babejom a ďalšími hercami, rodákmi z Levoče, ktorí im aspoň na chvíľu zapožičajú svoj hlas.

 Múzeum špec. školstva
Múzeum špec. školstva

Dva týždne zážitkov v jedinečnom Múzeu špeciálneho školstva v Levoči podporila Nadácia Slovenskej sporiteľne.

„Štartujeme 7. septembra, edukatívno-zážitkovým programom s názvom Braillovo písmo, ako ho nepoznáme a pokračujeme ďalšími aktivitami. Vyberte si a poďte s nami osláviť 30 rokov Múzea špeciálneho školstva v Levoči. Nezabudnite si rezervovať vstup na prehliadku interaktívnej expozície. Pridajte sa k edukatívno-zážitkovým programom, vystúpeniu Katky Koščovej, Divadlu Portál alebo Čítaniu s hercami,“ sumarizuje a pozýva Petreková.

Všetky potrebné informácie nájdete aj na našej webovej stránke www.msslevoca.sk a sociálnych sieťach Facebook a Instagram.

Pozri tiež:

Múzeum špeciálneho školstva v Levoči

Múzeum špeciálneho školstva v Levoči je jedinečná špecializovaná inštitúcia, ktorá vznikla vďaka úsiliu zdokumentovať rozvoj špeciálneho školstva a špeciálnych

Levoča

Historická časť mesta spolu s Dielom Majstra Pavla je zapísaná do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Za mohutnými hradbami sa nachádza viac ako 300 nehnuteľných národných kultúrnych pamiatok!

Miesto podujatia: