Fašiangová šiška

5. mar 10:00 - 17:00

Pozývame všetkých, malých i veľkých na "Fašiangovú šišku" do Nestville parku ktorá sa uskutoční 5. marca od 10.00 hodiny.

Ide o súťaž obcí severného Spiša o najchutnejšiu, najzaujímavejšiu a najkrajšie ozdobenú fašiangovú šišku a taktiež Vás čaká vás bohatý sprievodný program a tiež zaujímvá výstava krojov.

Vznik šišky je opradený viac alebo menej romantickými fámami alebo mýtmi o zrodení, ako nejaký antický rozprávkový hrdina. Napr. Viedenčania prisahajú, že chutné pečivo vynašla pekárka Cäcilie Krapf, Mandoletti, ktorá v roku 1690 vo svojom obchodíku pri bráne Peilertor vyrobila guľky „Cilikugeln“ známe po celej Viedni a počas fašiangov ich naplnila zaváraným ovocím.

Okrem toho existuje však aj legenda o tom, že počas sivej minulosti nešťastne zaľúbená kuchárka omylom hodila pripravené cesto do oleja, namiesto do rúry a tak vznikli šišky.

Bezpochyby je šiška, presnejšie povedané jej klasický, sladký variant s charakteristickým bielym krúžkom, korunou fašiangov. Keď do nej zahryznete, musíte hneď zacítiť marhuľový lekvár. Má ho byť hojne, ale nemá vytekať. Vymiesiť, nechať nakysnúť a upiecť cesto, to vyžaduje veľkú pozornosť. Takto si perfektné šišky urobíte sami.

fasiangova-siska

POZRI TIEŽ:

 

Miesto podujatia: