Hej, zatraste loutňou!

24. júl 19:00 - 21:00

Rákociho palác rozozvučia staré melódie aj Prešovský graduál.

Krajské múzeum v Prešove pripravilo pre svojich návštevníkov ochutnávku zo svetskej hudby 17. a 18. storočia. Kapela Musica Historica z Budapešti vystúpi v Prešove po prvýkrát. Počas prezentácie skladieb mnohých známych autorov od konca renesancie až po melodiku východoeurópskeho baroka zaznejú aj rôzne dobové hudobné nástroje.

Kapela Musica Historica pôsobí od r. 1988 v Budapešti, koncertovala už vo viacerých krajinách Európy, prezentujúc starú hudbu Uhorska, ako aj strednej Európy. Veľké štýlové prúdy dejín európskej hudby sa všade zlievali s miestnou tradíciou, v našom priestore s maďarskou, slovenskou a poľskou melodikou, a nezabudnime ani na turecké, chorvátske a rumunské vplyvy. Z toho bohatého hudobného dedičstva vybrali hudobníci rôzne ľúbostné a zábavné, ako aj vojenské piesne a tanečné melódie, hlavne z notových zbierok vzniknutých na Hornej zemi (na území dnešného Slovenska)  ̵ Vietorisova tabulatúra (okolo r. 1670), Apponyiovský kódex (z tridsiatych rokov 18. storočia) a rukopis zachovaný pod pseudonymom Anny Szirmayovej, rod. Keczerovej. Tie ešte zafarbujú poloľudové melódie, ktoré si osvojil Georg Daniel Speer, vežový hudobník zo Sliezska, ktorý v päťdesiatych rokoch 17. storočia prevandroval rôzne mestá a svoje staré spomienky publikoval v r. 1688. 

Na koncerte spolupracovali Prešovský samosprávny kraj, Krajské múzeum v Prešove, Prešovská univerzita v Prešove a občianske združenie Rovás z Košíc. Realizáciu programu podporilo aj Ministerstvo vonkajších ekonomických vzťahov a zahraničných vecí Maďarska.

Slávnostné vystúpenie pod názvom Hej, zatraste loutňou! sa uskutoční 24. júla 2021 o 19.00 hod. v átriu Rákociho paláca v Prešove.

Vstup na predstavenie je voľný.

Hej, zatraste loutňou!

POZRI TIEŽ:

Rákociho palác v Prešove

Najkrajší mestský palác Horného Uhorska – takýto titul mala renesančná stavba v tej najlukratívnejšej polohe Prešova v čase svojho vzniku v 16. storočí. Dnes v ňom sídli Krajské múzeum s bohatými expozíciami, vrátane najväčšej zbierky hasičskej techniky na Slovensku.

 

 

Miesto podujatia: